تشخیص طبیعی بودن عسل،زیر 5 درصد ساکارز

همان‌طور که می‌دانید عسل یک منبع غنی از قندهای ساده مانند فروکتوز و گلوکز است. عسل زیر ۵ درصد عسلی است که علاوه بر قندهای ساده حاوی قندهای مرکب مثل ساکاروز نیز هست. اگر مقدار ساکاروز زیر ۵ درصد باشد، عسل از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است ولی اگر ساکاروز از ۵ درصد بالاتر باشد از نظر درجه‌بندی، درجه 1 محسوب نمی‌شود.عسلی که توسط زنبور عسل به صورت طبیعی و از شهد گل‌ها تهیه و در کلونی ذخیره می‌شود معمولا زیر ۵ درصد ساکاروز دارد.
گاهی اوقات زنبورداران به زنبورها تغذیه دستی می‌دهند که چیزی جز آب و شکر نیست. آب و شکری که زنبوردار در کندو قرار می‌دهد می‌تواند با عسل طبیعی و سالم موجود در کندو مخلوط شود. در این شرایط میزان ساکاروز عسل بالا می‌رود و به بیش از ۵ درصد می‌رسد. تغذیه دستی زمانی انجام می‌شود که در طبیعت به اندازه کافی شهد و گرده گل وجود نداشته باشد.
این رویداد معمولا در خشکسالی‌ها و در فصل پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد. در این اوقات زنبوردار‌ها برای جلوگیری از گرسنگی زنبور‌ها از تغذیه دستی کمک می‌گیرند تا زنبورها بتوانند دوره خشکسالی یا زمستان را به سلامت بگذرانند و به فصل بهار برسند.

به عبارت دیگر، تغذیه دستی در بعضی از مواقع سال ضروری و اجتناب‌ناپذیر است، اما بعضی از زنبورداران برای تغذیه دستی از عسل ذخیره‌شده سال پیش استفاده می‌کنند و آن را در اختیار زنبور قرار می‌دهند و بعضی دیگر عسل ذخیره‌ای از قبل ندارند بنابراین محلول آب و شکر به کار می‌برند.
این گروه از زنبوردار‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که با رسیدن به فصل بهار باید ذخیره‌های مصنوعی را از کندو‌ها خارج کنند تا با عسل طبیعی مخلوط نشود.
قطعا عسل زنبوردارانی که به این موضوع توجه نمی‌کنند عسلی با کیفیت پایین‌تر خواهد بود زیرا شهد و عسل طبیعی با آب و شکری که در کندو قرار داده‌اند، مخلوط می‌شود و ساکاروز عسل از ۵ درصد بالاتر می‌رود.
به‌طور کلی ما توصیه نمی‌کنیم که بیماران دیابتی آزادانه عسل استفاده کنند زیرا عسل چه زیر ۵ درصد ساکاروز داشته باشد، چه بیش از آن، حاوی قندهای مختلفی از جمله گلوکز، فروکتوز و سایر قندهاست. بیماران دیابتی هم باید در مصرف قندها با احتیاط عمل کنند.
از آنجا که عسل یک منبع طبیعی قند محسوب می‌شود باید در مقادیر بسیار کم و زیر نظر متخصص تغذیه مصرف شود.
توصیه ما این است که بیماران دیابتی در مقادیر تعریف‌شده از عسل‌هایی که میزان قند فروکتوز آنها بالاتر است، استفاده کنند. از آنجا که جذب فروکتوز در بدن به حضور انسولین نیازی ندارد، دیابتی‌هایی که دچار کمبود انسولین هستند، می‌توانند این قند را به راحتی جذب کنند اما مقدار استفاده از این عسل هم باید کاملا محدود باشد.
تشخیص اینکه میزان فروکتوز یا ساکاروز عسلی چقدر است، فقط با آزمایش در آزمایشگاه‌های مواد غذایی امکان‌پذیر است.
پاسخ دوم: اقدام اصلی و درست مراجعه به آزمایشگاه مواد غذایی و بردن نمونه‌ای از عسل است. سایر توصیه‌هایی که برای خرید عسل گفته می‌شود جنبه علمی ندارند و معمولا تجربی هستند.