تشخیص و درمان بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی نامی برای تشریح یک سقط جنین زود هنگامی است که طی 5 هفته نخستین بارداری اتفاق می افتد

نشانه های بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی نامی برای تشریح یک سقط جنین زود هنگامی است که طی 5 هفته نخستین بارداری اتفاق می افتد. بارداری شیمیایی اتفاقی نسبتاً معمولی است. چنین پنداشته می شود که حدود نیمی از همگی بارداری های نخست به سقط جنین ختم می گردد و تصور می شود که بارداری شیمیایی علت اکثر این سقط جنین ها باشد.

بارداری شیمیایی

چرا بارداری شیمیایی خوانده می شود ؟

این مشکل بارداری شیمیایی نامیده می شود ، زیرا در زمانی رخ می دهد که فقط آزمایش شیمیایی می تواند بارداری را تشخیص دهد و تصویربرداری اولتراساند ( سونوگرافی ) موفق به تایید بارداری نمی شودو در هفته های نخستین بارداری فقط آزمایشات شیمیایی است که می تواند بارداری را تایید کند.

علل بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی می تواند به دلایل نختلفی رخ دهد ، مثل :

– ناهنجاری های رحمی.

– لایه های نا کافی رحمی.

– اختلالات کروموزومی جنین.

– فیبروئیدها ( توده های خوش خیم ).

– کمبود هورمونی.

– رحم برای جایگزینی تخمک شرایط مناسبی ندارد.

– تخمک آسیب دیده.

نشانه های بارداری شیمیایی

برخی از بانوان تا پیش از آزمایش خون یا بی بی چک ، متوجه بارداری خود نمی شوند ، بنابراین زمانی که یک بارداری شیمیایی رخ می دهد ، پی بردن به آن نیز مشکل خواهد بود. به همین علت ، آگاهی از تعداد دقیق بانوانی که تحت تأثیر این مشکل قرار می گیرند ، دشوار است. اگر برای لقاح جنین تلاش می کنید و بر تخمک گذاری و چرخه عادت ماهیانه خود نظارت دارید ، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که بارداری شیمیایی رخ داده است.

نشانه های بارداری شیمیایی عبارتند از :

– عادت ماهیانه دیر هنگام.

– عادت ماهیانه ملایم.

– جواب مثبت آزمایش بارداری.

– خونریزی واژنی.

– افزایش میزان هورمون hcg در خون.

– گرفتگی های شکمی.

تشخیص و درمان بارداری هاش شیمیایی

برای تشخیص بارداری شیمیایی ، پزشک میزان هورمون hcg خون تان را برای چند مرتبه آزمایش می کند. اگر کاهشی در میزان hcg یافت شد ، این موضوع تأیید می کند که باردارید. امکان دارد برای بررسی درباره جایگزینی تخمکی بارور یک سونوگرافی نیز نیاز داشته باشید.

در اکثر موارد ، پس از یک بارداری شیمیایی رحم به طور خودکار خود را تخلیه می کند. خونریزی ایجاد شده مشابه خونریزی عادت ماهیانه خواهد بود. گرچه امکان دارد در برخی از موارد شدیدتر باشد بیش از حد معمول به درازا کشد.

اندوه و غم پس از بارداری شیمیایی

امکان دارد بسیاری از بانوان متوجه نشوند که دچار بارداری شیمیایی شدند. اما ، امروزه همه گیر شدن بسته های آزمایش زود هنگام بارداری به این معناست که احتمالاً متوجه بارداری خود خواهید شد. اگر از خبر بارداری خود بسیار هیجان زده باشید ، بنابراین تشخیص بارداری شیمیایی می تواند نابودکننده باشد گرچه بارداری پیش از جایگزینی تخمک پایان یافته است ، ولی این موضوع به این معنا نیست که غم و رنجی که تجربه می کنید ، کمتر از مواقع دیگر است. بنابراین احساسات خود را با شریک زندگی ، دوست نزدیک و خانواده تان در میان بگذارید. افرادی که تجربه مشابه شما را داشته اند حامیان مناسبی هستند. گاهی آگاهی از این نکات بسیار مهم است که در این غم و اندوه تنها نیستید.

بارداری دوباره پس از بارداری شیمیایی

اکثر بانوانی که دچار بارداری های شیمیایی می شوند ، به تلاش خود برای یک بارداری سالم ادامه می دهند. بارداری های شیمیایی باعث هیچ گونه آسیب دیدگی طولانی مدت نمی شود. در صورتی که آرزوی بارداری در سر دارید ، بلافاصله پس از آن می توانید برای بارداری بعدی تلاش خود را آغاز کنید.

* اگر قبلاً دچار بارداری شیمیایی شدید ، باید با مراقب پزشکی خود تماس بگیرید. ممکن است او آزمایشاتی را انجام دهند ، تا مشخص شود که علتی فیزیکی برای تکرار بارداری شیمیایی وجود دارد یا خیر.

مجله نی نی پلاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *