تعداد اسپرم طبیعی چقدر باشد (همه چیزهایی که باید بدانید)

اسپرم،سلول های تولید مثل مردانه در هنگام انزال است.پزشک می تواند با استفاده از یک آزمایش به نام آنالیز اسپرم تعداد اسپرم فرد را تحلیل کند. برای بار دار شدن مرد باید دارای اسپرم طبیعی باشد.متوسط ​​تعداد اسپرم بین 40 تا 300 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر است.

این تعداد می تواند در بین مراکز مختلف آزمایشگاهی تفاوت داشته باشد.

پزشک ممکن است به دلایلی یک تجزیه و تحلیل اسپرم را توصیه کند، مثلا برای بررسی علل احتمالی ناباروری، اینکه اندام های تولید مثل چگونه کار می کنند یا اینکه آیا یک روش جراحی برای ناباروری موفق است یا نه.

در این مقاله، تعداد اسپرم طبیعی و همچنین تعداد بالا یا پائین اسپرم و بسیاری از جهات دیگر این آزمایش مردانه را تحلیل میکنیم:

تعداد اسپرم طبیعی

متوسط ​​تعداد اسپرم معمولا بین 40 تا 300 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر است.

برای آزمایش تعداد اسپرم،پزشک از فرد میخواهد به آزمایشگاه مراجعه و نمونه اسپرم خود را تحویل آزمایشگاه بدهد،جایی که متخصصان نمونه را برای شمارش اسپرم تخمینی و سایر عوامل ارزیابی می کنند. نتایج ممکن است بسته به آزمایشگاه متفاوت باشد.

حتی افرادی با میانگین طبیعی تعداد اسپرم ممکن است ناباروری را تجربه کنند، زیرا عوامل دیگری نیز می توانند بر میزان تاثیر اسپرم بر تخمک تاثیر تاثیر گذار باشند.

شمارش اسپرم پایین

شمارش پائین اسپرم
طبق منابع مختلف،تعداد کم اسپرم هر 10 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر است.

اگر چه تعداد اسپرم کم می تواند بر باروری فرد تأثیر منفی داشته باشد، اما به این معنی نیست که بارداری امکان پذیر نیست. حتی یک اسپرم طبیعی هم میتواند به شرط تزریق باعث بارداری شود.

اگر فرد دارای تعداد 20 تا 40 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر متغیر باشد، این تعداد کمتر از متوسط ​​است،و پزشکان ممکن است سایر آزمایش ها را برای تعیین کیفیت اسپرم طبیعی انجام دهند.

اگر تعداد اسپرم کم باشد ولی اسپرم ها طبیعی و با کیفیت بالا باشند،شکل سالم، اندازه و سرعت حرکت مناسب باشد،پزشک ممکن است این میزان اسپرم را در محدوده طبیعی بررسی کند.

تعداد اسپرم بالا

شمارش اسپرم بالا،بیش از 300 میلیون اسپرم در میلی لیتر است.

با این حال، محققان ارتباط مستقیمی بین تعداد اسپرم بیش از 40 میلیون و افزایش باروری را ثابت نکرده اند.

دیگر موارد تجزیه و تحلیل مایع منی

تجزیه و تحلیل اسپرم یک آزمایش آزمایشگاهی است که علاوه بر شمارش اسپرم انسان نیز عوامل متعدد دیگری را نیز اندازه گیری می کند. این شامل:

Liquefaction: این توانایی اسپرم برای تغییر از یک حالت ژله ای به حالت مایع است. اگر مایع اسپرم در حدود 15-20 دقیقه مایع نشود، اسپرم ممکن است قادر به رسیدن در زمان مناسب به تخمک نباشد.

مورفولوژی: اندازه و شکل اسپرم می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد. در حالیکه تمام نمونه های اسپرم حاوی مقداری اسپرم غیر طبیعی هستند،اگر این اسپرم های ناقص خیلی زیاد باشند احتمال ناباروری را افزایش می دهند.

تحرک و سرعت:این اندکس تعداد اسپرم های نرمال با سرعت مناسب را نشان میدهد که میتوانند به سمت تخمک حرکت کرده و احتمال بارداری را افزایش می دهند.

pH: اندازه گیری میزان اسیدیته مایع منی است. pH متوسط ​​مایع منی بین 7.2-7.8 است.pH بالاتر می تواند نشان دهنده عفونت باشد.pH پایین می تواند نشان دهنده نمونه آلوده یا انسداد مجرای تناسلی باشد.

حجم کل اسپرم: این مقدار مایع منی است که فرد انزال دارد. معمولا میزان نرمال باید بین 2 تا 5 میلی لیتر مایع اسپرم باشد. اگر کمتر از این مقدار نمونه باشد،ممکن است مشکل در غده پروستات یا مشکلات بیضه باشد. اگر مقدار بیش از حد باشد،احتمالا اسپرم باید رقیق شود.

بعضی از آزمایشگاه ها ممکن است بسته به تکنولوژی موجود، آزمایش های بیشتری انجام دهند.

بیشتر بخوانید:درباره آی یو آی چه میدانید

راه های افزایش تعدا اسپرم

براساس تحقیقات انجام شده در سال 2012، دو عامل عمده در تعیین تعداد اسپرم وجود دارد.سلول های سرتولی که برای تولید اسپرم لازم می باشند و میزان زمان لازم برای انزال.

توصیه هایی برای بالا بردن تعداد اسپرم:
پرهیز از نوشیدن الکل: که می تواند تولید تستوسترون را کاهش دهد و به نوبه خود می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد.

سیگار نکشید مردان:افراد سیگاری معمولا دارای تعداد اسپرم کمتری نسبت به کسانی هستند که سیگار نمی کشند.

از دست دادن وزن :سلول های چربی در بدن آنزیمی به نام آروماتاز ​​منتشر می کنند که تستوسترون را به استروژن تبدیل میکند.پس می تواند تستوسترون و تعداد اسپرم را کاهش دهد.

اجتناب از گرم شدن بیضه ها:اگرچه تحقیقات در این زمینه نتایجی متفاوتی را به دست آورده است، برخی از افرادی که می خواهند شانس باروری را افزایش دهند،از حمام داغ، سونا و گذاشتن لپ تاپ ها روی پاها اجتناب کنند.

کاهش استرس:به گفته محققان،استرس ممکن است باعث تغییر شکل اسپرم و بروز باروری شود.

برخی از درمان ها همچون جراحی در اشخاصی که دچار واریکوسل هستند نیز تجویز می شود.

پزشکان همچنین ممکن است داروهایی مانند آنتی استروژن یا گنادوتروپین تراپی را تجویز کنند که هورمون هایی هستند که می توانند باروری را افزایش دهند.

برای آزمایش اسپرم چه نکاتی باید رعایت شوند؟

برای این که آزمایش اسپرم در بهترین شرایط انجام شود باید از هرگونه رابطه ی جنسی طی 2 تا 5 روز قبل از آزمایش خودداری شود. این مساله کمک میکند تا شمارش اسپرم در بالاترین حالت ممکن انجام شود و نتیجه ی آزمایش قابل اعتمادتر باشد.

همچنین بهتر است در صورت امکان، یک تا دو هفته قبل از آزمایش اسپرم رابطه ی جنسی داشته باشید. اگر برای مدت طولانی قبل از آزمایش، فعالیت جنسی نداشته باشید امکان کم بودن اسپرمهای فعال در آزمایش وجود دارد.

بنابراین پیشنهاد میشود حدود 3 تا 5 روز قبل از انجام آزمایش رابطه ی جنسی داشته باشید و پس از آن تا زمان آزمایش نزدیکی انجام نشود تا نتیجه ی آزمایش قابل اعتماد باشد.

همچنین در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید احتمالا از انجام آزمایش برای شما خودداری میشود و یا نتیجه ی آزمایش قابل اعتماد نخواهد بود:

مصرف داروهایی نظیر سایمتیدین، هورمونهای مردانه و زنانه (تستوسترون و استروژن)، سولفاسالازین، نیتروفورانتوئین و برخی دیگر از داروهای شیمیایی.
مصرف کافئین، الکل، کوکائین، ماریجوآنا یا تنباکو

مصرف داروهای گیاهی

سرد شدن نمونه منی. سرد شدن باعث کاهش حرکت اسپرم ها میشود و میتواند دقت آزمایش را کاهش دهد.

قرار گرفتن در معرض اشعه اکس، رادیوتراپی و مواد شیمیایی نظیر حشره کش ها و یا استفاده از کاندوم های محتوی مواد تاخیری و کشنده ی اسپرم و یا گرمای زیاد.

شمارش گلبولهای سفید (WBC) در اسپرم

به طور طبیعی نباید هیچ گلبول سفید و یا باکتری در مایع منی وجود داشته باشد. حضور باکتری و یا تعداد زیادی از گلبولهای سفید خون میتواند از علائم وجود عفونت باشد.

برخی از شرایط خاص نیز میتوانند با کاهش تعداد اسپرم ارتباط داشته باشند. این شرایط و بیماریها شامل موارد زیر میباشند:
عفونت بیضه
واریکوسل
سندرم Klinefelter
پرتو درمانی بیضه ها
بیماریهایی که باعث آتروفی بیضه ها میشوند.

abnormal morphology در آزمایش اسپرم به معنای غیر طبیعی می باشد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *