داشتن سرگرمی در خانه

چطور تعطیلات شادی در خانه داشته باشیم؟

ویروس کرونا وارد کشورمان شده‌ و این ورود ناخوشایند تمام اقشار جامعه را به سختی به چالش کشیده است. قطعا بسیاری از افراد خانه‌نشین شده‌اند تا حداقل، گامی در راه مبارزه با این مهمان ناخوانده برداشته ‌باشند.

در این شرایط، اگر این خانه‌نشینی با بی‌برنامگی سپری شود، بدون شک کسل‌کننده و البته بسیار ناامیدکننده خواهد بود، به‌ویژه زمانی که شما فرزندانی نیز در خانه دارید و باید آنها را نیز به نوعی سرگرم کنید و امیدوار و شاد نگه دارید. برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، عقل حکم می‌کند تعطیلات نوروز امسال سنگر منزل را حفظ کنید و به مسافرت نروید.

بدون شک قانع کردن بچه‌ها برای ماندن در خانه کار ساده‌ای نیست چون آنها مملو از شور و نشاط هستند و باید این انرژی را با طبیعت قسمت کنند.
پیشنهاد ما به شما این است که از همین حالا راهکارهایی بیندیشید تا بتوانید آنها را به بهترین شکل ممکن در منزل سرگرم کنید و تعطیلاتی خوب و به یادماندنی برایشان تدارک ببینید. یادتان باشد اول از هر چیز باید از خودتان شروع کنید.

بازی‌های گروهی

منچ، اسم و فامیل، شطرنج، بازی‌های فکری گروهی و کلی بازی‌های متنوع دیگر که به وفور در بازار موجود است، بهترین موقعیت هستند تا شما کنار فرزندانتان شب‌های سال نو را با صمیمیت و گرمای بیشتری سپری ‌کنید.

با هم از ته دل بخندید و برای لحظاتی از نگرانی و استرس دور باشید. سراغ بازی‌هایی بروید که حالت مسابقه نیز دارند چون این قبیل بازی‌ها، فرهنگ عمومی کودکان را به شکل چشمگیری تقویت می‌کنند.

نقاشی‌های شماره‌دار برای کودکان 6 تا 8 سال

فعالیت‌هایی که برای اوقات فراغت‌ها بچه‌ها در منزل برنامه‌ریزی می‌شوند باید به نوعی هدایت شوند که حداکثر انرژی بچه‌ها صرف آنها شود.

برای این منظور، رنگ‌آمیزی و نقاشی‌های شماره‌دار گزینه‌های مناسبی هستند چون هم به بچه‌ها کمک می‌کنند تمرکز بیشتری داشته باشند و هم آنها را به وجد می‌آورند که با دستان خود نقاشی جدیدی خلق کرده‌اند بنابراین می‌توانید با انتخاب کودکتان، نقاشی بزرگی تهیه کنید و یک بار در روز را به این فعالیت اختصاص دهید و درنهایت او را تشویق کنید در پایان هفته نقاشی کامل‌شده را به شما نشان دهد.

باغبانی در منزل

فصل بهار فرصت خوبی است که بچه‌ها را با باغبانی آشنا کنید و چه فرصتی بهتر از تعطیلات نوروز که مصادف با فصل زیبای بهار است. در این مدت به فرزندتان بیاموزید چگونه می‌تواند دانه‌ای را در خاک بکارد. برای این منظور دانه‌های مورد نظر را لابلای پارچه‌ نخی مرطوبی، خیس کنید.

سپس پارچه را کنار پنجره قرار دهید تا دانه‌ها جوانه بزنند و بعد جوانه‌ها را در خاک قرار دهید. دانه‌ لوبیا، نشای انواع گل‌ها، توت‌فرنگی و حتی کاشتن مستقیم بذر سبزیجات بهترین گزینه‌ها هستند تا شما به سادگی و با شادمانی، باغبانی را به نوگلانتان بیاموزید.

بعد از چند روز، وقتی بذرها سر از خاک بیرون می‌آورند، چهره خندان و متعجب بچه‌ها، واقعا دیدنی است! پس قدردان این لحظات به یادماندنی باشید و این شادی‌های کوچک را از خود و خانواده کوچکتان دریغ نکنید. شستن دست‌ها بعد از باغبانی فراموش نشود.

ورزش و فعالیت بدنی

پیشنهاد دیگر، رو‌آوردن به ورزش است. ورزش هم در رفع خستگی و کسالت موثر است و هم شما و بچه‌ها را سرحال می‌‌کند بنابراین حال که امکان خارج شدن از منزل وجود ندارد، می‌توانید به ورزش‌هایی بپردازید که در حیاط یا حتی داخل منزل عملی هستند؛ تنیس روی میز، بدمینتون، فوتبال‌دستی، گل کوچک و…

داستان‌سرایی با عکس‌های خانوادگی!

اغلب بچه‌ها داستان‌ها را دوست دارند. داستان‌هایی که قهرمان‌های داستانی آنها را روایت‌ می‌کنند یا حتی داستان‌هایی که خود بچه‌ها قهرمان آنها هستند بنابراین در طول تعطیلات، شاید کاری جالب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر از کار با عکس‌ها نباشد.

برای این منظور مجموعه‌ای از عکس‌های خانوادگی را جمع‌آوری کنید و با همکاری بچه‌ها کاردستی‌های زیر را را بسازید:

1. درختی ترسیم کنید و به کمک عکس‌ها شجره‌نامه خانوادگی بسازید.

2. تمام اتفاقات سال گذشته را به ترتیب بنویسید و بعد جلوی هر اتفاق، عکس مربوط به آن ‌را نصب کنید.

3. ایده جالب دیگر این است که از کودکتان بخواهید برای هر عکس خاطره‌ای تعریف کند. این راهکار به او کمک می‌کند افکارش را متمرکز کرده و به درستی صحبت کند.
به کمک عکس‌های خانوادگی، شما و کودکتان در آرامش کامل، داستان‌های زیادی را برای هم تعریف‌ و بهترین زمان ممکن را با هم سپری خواهیدکرد.

برنامه‌های سرگرم‌کننده رایانه‌ای

همیشه گفته می‌شود برنامه‌های رایانه‌ای و کلا کار با رایانه یا تبلت، گزینه مناسبی برای بچه‌ها نیست اما این افراط است که هیچ‌گاه پسندیده نیست.

اگر فرزند شما تمام روز را جلوی رایانه بنشیند و بازی‌ کند، قطعا عواقب خوشایندی در انتظارش نخواهد بود. ولی اگر قسمتی از اوقات فراغت بچه‌ها را به این قبیل فعالیت‌ها اختصاص دهید، برای تغییر روحیه آنها خیلی هم خوب است و بدون شک فواید و آثار مثبت بسیاری خواهد داشت.

به همین دلیل برای سرگرم‌ کردن بچه‌ها در زمان تعطیلات، به جای اینکه تبلت را آزادانه در اختیارشان قرار دهید تا به میل خودشان از آن استفاده کنند، بکوشید برنامه یا برنامه‌هایی روی آن نصب کنید که هم برای بچه‌ها سرگرم‌کننده باشند و هم برای دیگر افراد خانواده. به این ترتیب تمام اعضای خانواده از مزایای تکنولوژی بهره‌مند خواهند شد.

سینما را به خانه بیاورید!

حال که امکان رفتن به سینما وجود ندارد، می‌توانید منزل را تبدیل به سینما کنید. فیلم‌ها، کارتون‌ها و نیز تنقلات موردعلاقه بچه‌ها را تهیه کنید تا شادی آنها چند برابر شود. سپس در حالی که مشغول تماشای فیلم محبوب‌شان هستند، شما نیز با خیال آسوده به استراحت خود بپردازید.

قایم‌ باشک صدادار!

معمولا بیشتر بچه‌ها عاشق قایم‌باشک هستند. یکی از بازی‌هایی که می‌توانید در ایام تعطیلات در منزل انجام دهید، همین بازی است. این بازی حداقل دونفره است و برای انجام آن به یک ساعت زنگ‌دار هم نیاز دارید. ابتدا چشم تمام شرکت‌کننده‌ها را ببندید.

سپس ساعت را در جایی پنهان کنید. زنگ ساعت را تنظیم کنید و زمانی که ساعت شروع به زنگ زدن کرد، از شرکت‌کنندگان بخواهید با چشمان بسته ساعت را جستجو کنند. هر کس که ساعت را پیدا کند، برنده بازی خواهد بود!

شوخی و بذله‌گویی

این بازی برای کودکان بالای 3سال مناسب است و نفرات بازی باید بیشتر از 2 نفر باشند. همگی با هم روی زمین و به راحتی بنشینید. موضوعی کودکانه که در ارتباط مستقیم با دنیای شیرین بچه‌ها باشد، انتخاب کنید.

به او اطلاع دهید قرار است کلمه‌ای بگویید که او کاملا می‌شناسد اما شما تغییراتی در این کلمه ایجاد می‌کنید و او باید کلمه مورد نظر را تشخیص دهد. به محض اینکه کودک کلمه را متوجه شد، برای مرحله دوم از او بخواهید کلمه دیگری انتخاب کند.

با بچه‌های بزرگ‌تر، می‌توانید کلمات بامزه‌‌تری طراحی کنید،‌ کلماتی که قطعا همه را از خنده روده‌بُر خواهد کرد! این بازی برای آرام‌کردن بچه‌ها فوق‌العاده است و از سوی دیگر، هم آنها را سرگرم می‌کند و هم تمرکزشان را بالا می‌برد.

تغییر صدا

برای این بازی به ابزار خاصی نیاز نیست، فقط تعداد شرکت‌کنندگان باید بیشتر از 3نفر باشد و ترجیحا سن بچه‌ها بالای 2سال. هنگام بازی،‌ همه شرکت‌کنندگان باید دور هم روی زمین یا گرد یک میز بنشینند. اولین بازیکن باید چشم‌هایش را ببندد.

سپس هر کس به نوبت صدایش را تغییر می‌دهد و چیزی می‌گوید و حال بازیکن چشم بسته باید تشخیص دهد هر صدا متعلق به چه کسی است. جملات کوتاه و تک‌صداها گاهی اوقات بسیار جالب و خنده‌دار می‌شوند! بعد از یک دور بازی، نوبت به نفر بعدی می‌رسد.

بازی با کلمات

یادتان باشد برای سرگرم کردن بچه‌ها همیشه نیاز به ابزار و وسایل خاصی نیست. یکی از بازی‌های مورد توجه بچه‌ها ساختن جملات است. هنگام شروع بازی،‌ اولین نفر به انتخاب خودش یک کلمه می‌گوید، نفر بعدی این کلمه را تکرار کرده و کلمه دیگری نیز اضافه می‌کند.

به همین ترتیب تمام شرکت‌کنندگان بازی، کلمات را از اول تکرار و کلمه خود را نیز ضمیمه می‌کنند. به این ترتیب شاید درنهایت داستانی شکل بگیرد که به قول معروف نه سَر دارد و نه تَه ولی بدون شک تمرین خوبی برای تقویت حافظه بچه‌ها خواهد بود.

موسیقی آرام‌بخش

ظرف‌های مختلف را در اختیار فرزندتان قرار دهید و به او کمک کنید با استفاده از قاشقی چوبی برای خودش آهنگ زیبایی بسازد.

قاشقی که به آرامی و با آهنگ خاصی روی ظرف‌هایی مثل قابلمه‌ها و ظروف فلزی، لیوان‌های پلاستیکی، لیوان‌های شیشه‌ای که داخلش آب هم ریخته‌اید، سطح کابینت آشپزخانه و… برخورد می‌کند، می‌تواند با ایجاد صداهای متفاوت به ساخت آهنگی زیبا کمک کند.

خمیربازی

همه کودکان حتی بسیاری از بزرگسالان عاشق خمیربازی و ساختن اشکال مختلف هستند. برای تهیه خمیر حتما لازم نیست به فروشگاه لوازم تحریر مراجعه کنید.

می‌توانید یک فنجان آرد، یک‌سوم فنجان آب و یک‌دوم فنجان نمک را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در صورت لزوم می‌توانید به میزان کم آب یا آرد اضافه کنید تا غلظت خمیر به‌گونه‌ای شود که به دست نچسبد و به راحتی بتوان با آن اشکال مختلف ساخت.

با استفاده از این خمیر، بچه‌ها می‌توانند به راحتی بازی کنند و شکل‌های مورد علاقه‌شان را بسازند و بعد از خشک‌ شدن، آنها را رنگ کنند.

پانتومیم

نوعی هنر نمایشی که می‌توان با توجه به سن کودک آن را انجام داد. پانتومیم را می‌توان با کارهای ساده انفرادی و خلق تصویر با بدن بدون هیچ‌گونه کلامی اجرا کرد.

از آنجا که گروه هدف کودک هستند باید بکوشید هنگامی که نوبت شماست از نمونه‌های ساده استفاده کنید و وقتی نوبت پانتومیم بازی کردن کودک شد تشخیص‌تان را کمی به تعویق بیندازید تا کودک از حرکات بیشتری برای رساندن منظورش استفاده کند.

پانتومیم باعث می‌شود ذهن، شفاف و دقیق عمل کند. همچنین کودکان را عادت می‌دهد تا هم از حرکات بزرگ بدنی و هم از رفتارهای جزیی موثر استفاده کنند. (ماهیچه‌های بزرگ و کوچک کودکان تقویت می‌شود.) به این ترتیب در شخصیت‌سازی به آنها کمک می‌کند.

با توجه به موقعیت و سن افراد گروه می‌توان از آشناترین اعمال و ساده‌ترین آنها شروع کرد. برای نمونه تمرین‌هایی مثل سفر با اتوبوس، گفت‌وگوی تلفنی، تماشای تلویزیون، بریدن درخت، نخ کردن سوزن، درو کردن، توجه به مورچه‌ای که دنبال غذاست، نان پختن، میوه چیدن از درخت، بوی دود و کشف آتش، کمک به فرد نابینا، بازی با توپ خیالی، راه رفتن در شن، روی شیشه، با پایی شکسته، ساختن شکل‌های هندسی( مثلث، مربع، دایره و…) در فضا، مسواک زدن، بستن بند کفش و… مناسب هستند. برای این تمرین‌ها می‌توانید از طرح و نظر کودکان نیز استفاده کنید.

بازی با استفاده از قلم و کاغذ

در گذشته که از تبلت و تلفن همراه و انواع و اقسام بازی‌های رایانه‌ای خبری نبود، بچه‌ها با یک قلم و کاغذ و انجام بازی‌هایی مثل اسم و فامیل، نقطه‌بازی یا بازی xo سر خود را گرم می‌کردند.

برای نقطه‌بازی کافی است در یک برگه از بالا تا پایین نقطه‌هایی به فاصله یک سانتی‌متر از هم بکشید، سپس از کودک بخواهید در هر قسمتی از صفحه که دلش خواست دو نقطه را با مداد یا خودکار به هم وصل کند.

این‌کار باید به نوبت انجام شود تا زمانی که خط‌ها باعث ایجاد خانه یا مستطیل کامل شوند. ایجاد هر خانه برابر با یک امتیاز است که فرد برای مشخص شدن خانه مربوط به خود حرف ابتدای اسمش را داخل خانه می‌نویسد بنابراین فرد باید بکوشد خطی که می‌کشد باعث ایجاد خانه برای حریف مقابل نشود.

در انتها هرکس تعداد خانه بیشتری داشته باشد، برنده بازی است. این بازی بسیار جذاب است و به تمرکز خوبی نیاز دارد.

چیدن پازل

پاز‌ل‌ها نه‌تنها سرگرم‌کننده هستند، بلکه فواید بسیاری برای کودک و حتی بزرگسال دارند. از جمله اینکه توانایی‌های حل مساله و شناخت را در کودکان افزایش می‌دهند.

مهارت در این کار به یادگیری خواندن و نوشتن کمک می‌کند زیرا کودک برای کامل کردن طرح مجبور است رنگ‌ها و طرح اصلی پازل را در خاطر داشته باشد و جهت خطوط را دنبال کند.

اعتمادبه‌نفس و احساس رضایت درونی کودک پس از تکمیل یک پازل (به شرطی که پازل متناسب با سن کودک باشد) پرورش داده می‌شود.

به وسیله این بازی، کودک مفهوم نظم را درک می‌کند و تفکر منطقی در او ایجاد می‌شود. پازل‌ها با توجه به سن کودکان از انواع ساده با تکه‌های کم تا انواع پیچیده با تکه‌های زیاد در فروشگاه‌های لوازم تحریر به فروش می‌رسند.

تغییر دکوراسیون و تعمیرات

از فرزندتان سوال کنید که آیا دلش می‌خواهد دکور اتاقش را تغییر دهد یا در تعمیرات داخلی منزل نقشی برعهده داشته باشد؟ مطمئن باشید او عاشق این قبیل کارهاست!

از تعطیلات استفاده کنید و به کمک هم کارهایی به یادماندنی و زیبا انجام ‌دهید. به عنوان مثال می‌توانید با کمک هم سایبان زیبا برای تخت او طراحی کنید. از تعطیلات پیش رو نهایت استفاده را ببرید تا همکاری و دوستی را در بطن خانواده توسعه دهید.

کار در آشپزخانه

از فرزندتان بخواهید در آشپزخانه به شما کمک کند. برای این منظور می‌توانید با هم کیک خوشمزه و سالم آماده کنید. یادتان باشد این مرحله، بهترین موقعیت است تا به او بیاموزید که مستقل باشد و برای تهیه غذای سالم، بهترین و مناسب‌ترین موادغذایی را استفاده‌ کند.

ایجاد تعادل میان زمان استراحت و فعالیت

هنگامی‌که برای تعطیلات نوروزی امسال برنامه می‌چینید، یک نکته بسیار مهم را از یاد نبرید و آن اینکه قرار است این تعطیلات را در خانه و با خانواده سپری کنید پس برنامه شما باید به نحوی باشد که هیچ‌یک از اعضای خانواده احساس کسالت نکند اما فراموش نکنید در عین حال باید زمانی را نیز به استراحت اختصاص دهید.

اگر برنامه شما سنگین باشد، بچه‌ها نمی‌توانند استراحت کنند و این درحالی ا‌ست که استراحت بچه‌ها، یکی از فلسفه‌های تعطیلات محسوب می‌شود بنابراین در تعطیلات،‌ فرزندتان را ساعاتی تنها بگذارید که به میل خودش زمان را سپری کند و هر کاری که دوست دارد انجام دهد،‌ البته حتما از دور وی را کنترل کنید.

یادتان باشد شما در مقام والدین باید همیشه به فکر ارتقای کیفیت باشید تا کمیت، بنابراین بکوشید تا کیفیت تعطیلات فرزندتان را بالا ببرید، نه کمیت مثلا تفریحاتی که با هم انجام می‌دهید.

به عنوان مثال تمام روز را با هم در آشپزخانه سپری نکنید چون با این کار از سویی او را خسته می‌کنید و از سوی دیگر به جای علاقه‌مند کردن فرزندتان به آشپزی یا شیرینی‌پزی، بدتر او را دلزده می‌کنید بنابراین اگر قرار است با هم کیک درست کنید، بیشتر از 2 ساعت در آشپزخانه نمانید.

غافل نشدن از مدرسه و انجام تکالیف

لابلای برنامه‌های متنوع نوروزی که برای خانواده‌تان در نظر می‌گیرید، حتما به درس و مشق بچه‌ها هم فکر کنید. دقت داشته باشید بهترین زمان برای پرداختن به تکالیف مدرسه، صبح هنگام است چون بچه‌ها معمولا در این زمان از روز سرحال‌ترند و تمرکز بیشتری دارند.

از همان ابتدای تعطیلات با فرزندتان برنامه‌ریزی کنید که تا انتهای تعطیلات چه کارهایی را موظف است برای مدرسه انجام دهد و خودتان بر اجرای درست آنها نظارت داشته باشید و تمام سعی خود را بکنید تا او با آرامش و بدون جنگ و دعوا درس‌هایش را مطالعه کند.

تعطیلات نوروز بهترین موعد برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به درس و مدرسه‌ است چون نه از استرس درس جواب دادن خبری است و نه از استرس صبح زود از خواب بیدارشدن!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.