گلدفیش

تغذیه و غذا دادن به گلد فیش

تغذیه گلدفیش ها :
یک عامل مهم برای سالم ماندن گلدفیش ها یک رژیم غذایی متنوع و مناسب است . این مقاله بر اساس تحقیقات بسیاری نوشته شده است و نتیجه آن این است که بسیاری از افراد در واقع خود به گلدفیشهای خود سهوا آسیب میرسانند.گلدفیش ها در طبیعیت از جلبک ها ، گیاهان ، برگ ، ریشه گیاهان ، حشرات ، لاروها ، کرمها ، حلزون ، حتی ماهیان کوچک تغذیه میکنند . با این حال بسیاری از آکواریوم داران رژیم غذایی متنوعی ندارند . بسیاری از آکواریوم داران از مواد غذایی متنوع خشک و حجیم که دارای مواد معدنی و مخلوطی از ویتامین ها است استفاده میکنند . این مواد غذایی به اندازه کافی متعادل نبوده و فیبر کافی ندارند . اگر شما به طور انحصاری از مواد غذایی خشک استفاده میکنید باید انتظار مشاهده مشکلاتی از جمله یبوست و اختلال در کیسه هوا را داشته باشید . گلدفیش ها نیاز بالایی به سبزی های تازه ، میوه ها و مواد غذایی زنده مانند دافنی و میگو دارند . شما می توانید از مواد غذایی خشک استفاده نمایید اما نه به عنوان یک غذای اصلی . برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش شما نیاز به سبزی های فراوانی دارید .
بسیاری از افراد به دلیل علاقه زیاد اقدام به غذا دهی فراوان میکنند . زیاده روی در تغذیه رایج ترین اشتباه صاحبان گکلدفیش است . باید بدانید یک رژیم غذایی مناسب باعث روشن شدن رنگ گلدفیش خواهد شد ، فعالیت آنها بسیار بالا خواهد رفت و برای مدت طولانی زنده و سالم خواهند ماند .

نکاتی در مورد رژیم غذایی برای گلدفیش ها :
۱ : ماهی های خود را یک بار در روز تغذیه کنید . نگران گرسنگی ماهی های خود نباشید و مقدار غذایی در اختیار آنها قرار دهید که ظرف ۲ دقیقه توسط ماهیان خورده شود .
۲ : از میوه و سبزی ها به طور منظم استفاده کنید ( هر دو روز )
۳ : مطمئن شوید همه سبزی های سخت مانند هویج ، لوبیا ، برنج خوب پخته شوند آنها را باید ریز ریز کنید .
۴ : گلدفیش باید به غذا علاقه مند باشد درست مثل شما ، پس توجه کنید که از چه مواد غذایی لذت می برد .
۵ : تغذیه با لارو و میگو و دافنی فقط باید گاه گاه باشد غذاهایی با پروتئین بالا می توانند باعث یبوست شوند .
۶ : ماهی های خود را تحت کنترل داشته باشید اگر آنها در سطح آب شنا میکنند احتمالا شما باید برای مقابله با بیماری کیسه هوا افدام کنید .
۷ : اگر گلد فیش های شما در تنگ در سطح نفس نفس می زنند شاید اکسیژن به اندازه کافی وجود نداشته باشد .
مورد ۶ و ۷ به این خاطر بیان شد که حضور ماهیان در سطح به معنی در خواست غذا نیست . ماهیان سالم هیچ گاه در سطح شنا نخواهند کرد و یا مدت زمان خیلی کمی به سطح خواهند آمد .

لیستی از مواد غذایی خانگی :
۱ : نخود فرنگی ( که به هضم غذا کمک میکند )
۲ : کاهو
۳ : اسفناج
۴ : کدو
۵ : هویج
۶ : خیار
۷ : سیب
۸ : انگور
۹ : سیر
۱۰ : قطعه ای پرتقال ( برای تامین ویتامین c )
۱۱ : برنج
۱۲ : کلم بروکلی
۱۳ : ذرت
۱۴ : لوبیا
همیشه به یاد داشته باشید تمام سبزی ها و میوه های ستخ باید کاملا پخته شوند و ریز ریز گردند .

استفاده از ژلاتین در دستورالعمل های غذایی :
برای تهیه غذاهای دست ساز میتوان از ژلاتین استفاده کرد تا مواد غذایی به هم متصل گردند. بهتر است از پودر ژلاتین استفاده نمایید زیرا خالص بوده و بدون مواد افزودنی ، رنگ و یا طعم دهنده است . برای استفاده از ژلاتین شما نیاز به یک فنجان آب جوش دارید . ژلاتین را در آب جوش حل و به مواد غذایی اضافه نمایید .

دستورالعمل ۱ :
مواد مورد نیاز :
۱ : یک بسته ی کوچک ژلاتین .
۲ : ۱/۴ فنجان برنج .
۳ : ۱/۲ فنجان لوبیا سبز .
۴ : به اندازه یک فنجان ساردین خرد شده .
لوبیا و برنج را پخته و پوست لوبیا را جدا کنید . لوبیا ، برنج ، و سار دین یا مخلوط کرده ( میتوانید از مخلوط کن استفاده نمایید ) و ژلاتین را هم اضافه نمایید . مواد را در یک سینی به ضخامت ۱ سانتی متر پهن کنید. و آن را در یخچال قرار دهید . میتوانید مواد را به صورت مربع های کوچک برش بزنید و از آنها استفاده نمایید .

دستورالعمل ۲ :
مواد مورد نیاز :
۱ : ۴ بسته ژلاتین .
۲ : ۲ فنجان آب .
۳ : ۴ تکه کلم بروکلی .
۴ : ۱ قاشق چایخوری فلفل قرمز .
۵ : ۱/۴ فنجان جعفری .
۶ : ۱/۲ فنجان نخود فرنگی .
۷ : ۱ هویج کوچک .
۸ : ۱ فلفل دلمه ای نارنجی ، قرمز ، زرد .
۹ : ۱ کدوی سبز .
۱۰ : قطعه ی کوچکی ماهی قزل آلا یا ۲ عدد ساردین .
کدو ، هویج ، کاک بروکلی ، نخود فرنگی ، پخته شوند ، نخور را از پوست خود جدا کنید .
جعفری فلفل و ماهی را به قطعات کوچک خرد کنید .
تمام مواد را با هم مخلوط نمایید میتوانید به طور دستی یا از مخلوط کن استفاده نمایید . ژلاتین را به مخلوط اضافه نماید و مخلوط را در یسنی به ضخامت ۱ سانتی متر پهن کنید . میتوانید آن را به صورت مربع های کوچک برش بزنید و استفاده نمایید .

این دستورالعمل به حفظ رنگ در ماهی کمک خواهد کرد و حاوی ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز ماهی می باشد .
شما میتوانید هر نوع دستورالعمل از غذا های سالم ، مغذی و سالم را درست کنید و با استفاده از ژلاتین آنها را به هم متصل نمایید و د راختیار ماهی هایتان قرار دهید