دلیل تغییرات پوستی

آیا از روی تغییرات پوستی می‌توان بیماری‌ های داخلی را تشخیص داد؟

تظاهرات پوستی، یکی از مواردی است که می‌ توان از طریق آن، احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ های داخلی را مطرح کرد. شاید به همین دلیل هم باشد که متخصصان پوست‌، پوست را آینه تمام‌ نمای بدن می‌ دانند که می‌ توان به کمک آن، گروهی از مشکلات داخلی بدن را تشخیص داد.

در مورد برخی بیماری‌ ها، زمانی که فرد در مراحل اولیه بیماری به‌ سر می‌ برد، تغییراتی در ظاهر پوست ایجاد می‌ شود. این تغییرات می‌ توانند شامل تغییر رنگ پوست، ابتلا به جوش‌ های نامتعارف، خشکی شدید پوست، التهاب پوستی، پوسته‌ ریزی، رشد نامتعارف موهای زائد و… باشند. از این‌ رو، گاهی بیمارانی که به‌ دلیل مشکلات پوستی به پزشک متخصص پوست مراجعه می‌ کنند، با درخواست انجام آزمایش‌ های داخلی مانند آزمایش خون، عملکرد تیروئید، سونوگرافی و… مواجه می‌ شوند.

درخواست این آزمایش‌ها به‌ دلیل پی بردن به ریشه ابتلا به مشکلات پوستی با هدف رفع آنهاست و نباید بیمار را نگران کند. در نهایت لازم به ذکر است هرچند می‌ توان برخی مشکلات داخلی را از روی تغییرات پوستی حدس زد اما این حدس و گمان تا دریافت نتیجه آزمایش‌ ها تنها در حد احتمال باقی می‌ ماند و هیچ‌ گاه نباید تغییرات پوستی را در مرحله اول و به‌ صورت صد درصدی نشانه بیماری خاصی دانست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.