تقویت شنوایی با این غذاها (برای خوب شنیدن چه بخوریم و چه نخوریم؟)

برای تقویت شنوایی نیز رژیم غذایی مناسب باید در زنجیره غذایی ما باشد.پیروی از یک رژیم غذایی متعادل که شامل تمام گروه های غذایی است.
معمولاً میزان لازم از ویتامین ها و مواد معدنی مذکور که برای حفظ سلامتی و عملکرد مناسب اندام ها مورد نیاز است را فراهم می کند.

این موضوع را در نظر داشته باشید که کاهش قدرت شنوایی ممکن است علت های مختلفی داشته باشد؛ بنابراین لازم است قبل از هر اقدامی، برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

مواد معدنی نقش مهمی در حفظ سلامتی و عملکرد مناسب اندام های بدن دارند. برای مثال محصولات لبنی سرشار از کلسیم بوده و به استحکام استخوان ها کمک می کنند. روی ماده معدنی دیگری است که به عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند. برخی از مواد معدنی که در ادامه معرفی می شوند، برای سلامتی سیستم شنوایی ضروری هستند.

مواد معدنی چه هستند؟

مواد معدنی در خاک و سنگ ها موجود بوده و برای ادامه حیات و عملکرد طبیعی اندام های مختلف بدن مورد نیاز هستند. ما با مصرف گیاهان و گوشت حیواناتی که از علف و مواد گیاهی تغذیه می کنند، مواد معدنی موجود در خاک را دریافت می­کنیم.

مواد معدنی زیر باعث تقویت شنوایی می شود:

پتاسیم برای تقویت شنوایی

میوه های حاوی پتاسیم
پتاسیم، مسؤول تنظیم مایعات در خون و بافت های بدن است. این ماده معدنی در شنوایی اهمیت دارد، چرا که مایع موجود در گوش داخلی (به خصوص قسمتی از گوش داخلی که صداها را به امواج الکتریکی تبدیل می کند تا به عنوان صدا برای مغز قابل تفسیر باشد) حاوی پتاسیم است.

با کهولت سن، میزان پتاسیم به طور طبیعی کاهش یافته و به همین علت پیرگوشی یا کاهش حس شنوایی اتفاق می افتد. منابع غذایی غنی از پتاسیم شامل این موارد هستند: سیب زمینی، اسفناج، باقالی، گوجه فرنگی، کشمش، زردآلو، موز، لیمو، پرتقال، ماست و شیر کم چرب.

روی برای تقویت شنوایی

میوه های دارای زینک برای تقویت شنوایی
روی، باعث تقویت سیستم ایمنی شده و در رشد سلولی و بهبودی زخم ها نقش دارد؛ این مادۀ معدنی در دفع میکروب های سرماخوردگی و در نتیجه عفونت های گوش از بدن نقش دارد.

اثرات روی همچنین در بهبودی وزوز گوش در افرادی که از شنوایی طبیعی برخوردارند، شناخته شده است. روی با برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها و دیورتیک ها تداخل می کند؛ بنابراین باید قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای حاوی روی شامل گوشت گاو، قسمت های تیرۀ گوشت مرغ، بادام هندی، بادام زمینی، حبوبات، نخود و عدس، شکلات تلخ، جوی دوسر، کشمش، عسل، زغال اخته و نارگیل هستند.

نقش اسید فولیک در تقویت شنوایی

میوه های حاوی اسید فولیک
اسیدفولیک یک عنصر حیاتی برای تولید سلول های جدید در بدن است. مطالعات نشان می دهد که کمبود فولیک اسید، با بدتر شدن پیرگوشی در افراد مبتلا به این بیماری ارتباط داشته و مصرف این ویتامین به صورت مکمل باعث کاهش شدت پیرگوشی می ­شود.

این اثر اسید فولیک به اثر آن در متابولیزه کردن ماده ای به نام هموسیستئین (در واکنش های التهابی شرکت کرده و کاهش جریان خون را به دنبال دارد) ربط داده می شود.
جریان خون مناسب برای حفظ سلامت سلول های مویی شکل گوش داخلی و فعالیت این سلول ها مورد نیاز است. غذاهای حاوی فولات شامل جگر، اسفناج، بروکلی و مارچوبه هستند.

منیزیم

میوه های دارای منیزیم
مطالعات دانشگاه میشیگان نشان می دهد افرادی که همراه با استفاده از ویتامین های A، C و E، تحت درمان با منیزیم بودند، کمتر به کاهش شنوایی به علت صداهای بلند مبتلا بودند؛ چرا که منیزیم اثر رادیکال های آزاد شده از صداهای بلند را خنثی کرده و تقریباً مانند یک محافظ برای سلول های مویی شکل گوش داخلی عمل می کند.

همچنین، کمبود منیزیم باعث انقباض عروق گوش داخلی شده و در نتیجه اکسیژن رسانی به سلول های این قسمت از گوش کاهش می یابد. غذاهای سرشار از منیزیم شامل میوه و سبزیجات مانند موز، سیب زمینی، اسفناج، گوجه فرنگی و بروکلی هستند که به تقویت شنوایی کمک می کند.

تره فرنگی هم که از سبزیجات تابستانی است، سرشار از منیزیم است. شما می توانید تره فرنگی را برای مدت20 تا 30 دقیقه جوشانده و سپس با ماست و شوید مصرف کنید؛ در این صورت پتاسیم بیشتری دریافت خواهید کرد.

مواد غذایی غنی از منگنز به شنیدن بهتر کمک می‌کنند، زیرا این ماده معدنی در تشکیل بافتهای همبند و استخوانها موثر است.منابع غنی حاوی منگنز شامل سیب ، زردآلو ، آووکادو ، لوبیا ، آناناس ، توت، کشمش ، کرفس و حبوبات است.

همچنین بخوانید:ویتامین های تقویتی برای گوش

ویتامین D

خواص ویتامین D
غذاهای غنی از ویتامین D نیز به تقویت شنوایی کمک می‌کنند.ویتامین D مسئول جذب کلسیم در بدن است که خود این ماده برای داشتن استخوانهای محکم ضروری است.استخوانچه‌های گوش و محفظه استخوانی که ساختمان گوش در آن قرار دارد در شنوایی سهیم هستند.

منابع ویتامین D شامل ماهی‌های روغنی مانند سالمون، قزل‌آلا، ماهی تن، جگر و زرده تخم مرغ است. قرار گرفتن به مدت چند دقیقه در مجاورت نور خورشید نیز می‌تواند ویتامین D را تأمین کند.

ویتامین A

تامین نیلز بدن با ویتامین A
مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین A همراه با ویتامینهای C و E و منیزیم برای جلوگیری از تشکیل رادیکالهای آزادی که در هنگام تشکیل صدا به وجود می‌آیند مفید است.

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند قرار گرفتن در معرض صدای زیاد جریان خون را به سمت گوش داخلی کاهش می‌دهد و ویتامینها و مواد معدنی ذکر شده، رادیکالهای آزاد را جمع آوری کرده و از بین می‌برند.

منابع گیاهی ویتامین A برای تقویت شنوایی شامل سبزیجات دارای برگ‌ های سبز تیره یا زرد و میوه‌های زرد رنگ، کلم بروکلی، کدو حلوایی، اسفناج، شلغم، هویج، گل کلم، سیب زمینی، کدو و زرد آلو و منابع حیوانی آن شامل جگر ، شیر ، کره ، پنیر و تخم مرغ کامل است.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.