راهکارهای تقویت حافظه

لیست غذاها و خوراکی هایی که به تقویت مغز کمک میکند

جینسنگ، ماهی، توت،یا کافئین؟اما آیا واقعا برای تقویت مغز و حافظه خوردن غذاها و مکمل ها جواب می دهد؟با افزایش سن مغز نیز دچار تحولاتی میشود که هیچ انسانی راه گریز از این تحولات را ندارد و کارایی حافظه به مرور زمان کمتر می شود.اما خبر خوب این است که اگر شما غذاهای “هوشمند” و نوشیدنی های خاصی را به رژیم خود اضافه کنید، می توانید شانس خود را برای حفظ یک مغز سالم افزایش دهید.

در زیر لیست غذاهایی که به تقویت حافظه شما کمک میکند به همراه خاصیت آنها آورده شده است.

کافئین می تواند شما را بیشتر هوشیار کند

خوردن کافئین برای تقویت مغز
هیچ گلوله ای جادویی برای تقویت IQ وجود ندارد که شما را هوشمندانه تر کند اما برخی از مواد مانند کافئین می توانند به شما را انرژی دهند و به شما کمک کنند تا تمرکز بیشتری در مسائل کنید. کافئین در قهوه، شکلات، نوشیدنی های انرژی زا و بعضی از داروها وجود دارد که میتواند در بیدار ماندن و هوشیاری بسیار کمک کننده باشد، هرچند اثرات آن کوتاه مدت است.کافئین بیش از حد میتواند باعث ناراحتی های گوارشی خاصی شود.

شکر می تواند تقویت مغز را افزایش دهد

تقویت حافظه با شربت و قند
شکر منبع سوخت ترجیحی مغز شما است – شکر نباید قند، بلکه باید به صورت گلوکز باشد که بدن شما از قندها و کربو هیدرات هایی که می خورید فرآیند می کند. به همین دلیل است که یک لیوان شربت یا آب میوه می تواند باعث تقویت حافظه، تفکر و توانایی ذهنی در کوتاه مدت شود.
با این حال مصرف بیش از حد قند و شکر باعث بروز انواع بیماری های دیابت و بیماری قلبی و … میشود.

خوردن صبحانه برای تقویت مغز شما

فواید مصرف صبحانه
وسوسه برای صرف صبحانه؟ مطالعات نشان داده اند که خوردن صبحانه ممکن است حافظه کوتاه مدت و توجه را بهبود بخشد. دانش آموزانی که صبحانه می خورند تمایل بیشتری برای یادگیری دارند تا کسانی که نمیخورند. مواد غذایی در بالای لیست مواد مغذی مغز شامل دانه های غنی از فیبر، لبنیات و میوه ها هستند. فقط پرخوری نکنید،محققان همچنین بر این باور بودند که صبحانه هایی با کالری زیاد مانع تمرکز می شوند.

ماهی واقعا غذای مغز است

فواید ماهی برای حافظه
منبع پروتئینی بسیار عالی،ماهی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامت مغز ضروری هستند. این چربی های سالم قدرت مغز را به صورت شگفت انگیزی بالا میبرند.
رژیم غذایی با سطوح بالای امگا 3 از کاهش ابتلا به زوال عقل و ریسک سکته مغزی خبر می دهد. به علاوه، ممکن است نقش مهمی در افزایش حافظه ایفا کنند،به خصوص با فزایش سن.

روزانه یک عدد آجیل و شکلات به وعده غذایی اضافه کنید

رژیم غذایی برای تقویت حافظه
آجیل و دانه ها منبع خوبی از ویتامین E آنتی اکسیدان هستند که در برخی مطالعات به کاهش سن مرتبط است. شکلات تیره دارای خواص آنتی اکسیدان قوی دیگری نیز می باشد و شامل محرک های طبیعی مانند کافئین است که می تواند تمرکز را افزایش دهد.

برای تقویت مغز آووکادو و دانه های کامل را اضافه کنید

میوه افزایش حافظه
رژیم غذایی پر از دانه های کامل و میوه ها مانند آوکادو می تواند خطر بیماری قلبی و کلسترول بد را کاهش دهد. این خطر ابتلا به پلاک خون را کاهش می دهد و جریان خون را افزایش می دهد و یک روش ساده و خوشمزه برای آتش زدن انرژی در سلول های مغزی را فراهم می کند.

دانه های کامل مانند پاپ کورن و گندم کامل نیز فیبر رژیمی و ویتامین E را نیز دارند. اگرچه آوکادو دارای چربی است،ولی این چربی خوبی برای شماست، که به جریان خون سالم کمک می کند.

مطلب خواندنی:سکته مغزی

زغال اخته سوپر مغذی است

افزایش کارایی مغز با این میوه
تحقیقات در حیوانات نشان می دهد که زغال اخته ممکن است به محافظت از مغز از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند و ممکن است اثرات شرایط مرتبط با سن مانند بیماری آلزایمر یا زوال عقل را کاهش دهد.
مطالعات همچنین نشان می دهد که رژیم های غذایی حاوی زغال اخته، عملکرد و یادگیری و توانایی عضلانی موش ها را بهبود می بخشد و آنها را به طور ذهنی برابر با موش های خیلی جوان تر ولی بدون این رژیم غذایی بهبود می می بخشد.

مزایای یک رژیم غذایی سالم برای تقویت مغز

مزایای رژیم غذایی سالم
اگر رژیم غذایی شما دارای مواد مغذی ضروری باشد، می تواند توانایی شما را در برابر صدمه بالا ببرد. خوردن بیش از حد یا خیلی کم می تواند تمرکز شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. یک وعده غذایی سنگین ممکن است باعث خستگی شما شود، در حالی که غذای کم کالری می تواند منجر به افزایش گرسنگی شود.

ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل ها؟

مکمل و ویتامین برای تقویت مغز
کسانی که فقط از مکمل ها و ویتامین ها در رژیم غذایی خود استفاده میکنند، دچار سوء تغذیه می شوند. اگر چه بسیاری از گزارش های مربوط به قدرت تقویت مغز مکمل ها مانند ویتامین B، C، E، بتا کاروتن و منیزیم امیدوار کننده است ولی مکمل تنها برای افرادی است که رژیم غذایی آنها در آن مواد مغذی خاص وجود ندارد میتواند کارایی حداکثری داشته باشد.

آیا میخواهید توانایی خود را برای تمرکز کردن تقویت کنید؟ با یک وعده حاوی آب میوه،یک بذر کامل با ماهی قزل آلا و یک فنجان قهوه شروع به تقویت مغز خودتان کنید. کارشناسان نیز علاوه بر صرف غذای متعادل و متعادل،این توصیه ها را ارائه می دهند:
یک خواب خوب در شب
هیدراته نگه داشتن بدن
تمرین برای خوب فکر کردن
همیشه ذهنتان را آرام و بدون دغدغه نگه دارید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.