راهکارهایی برای مادران شاغل

توصیه هایی برای مادران شاغل برای سر کار رفتن

لذت پویایی و بالا رفتن از نردبان ترقی و البته تامین نیازهای مالی، وقتی کنار دلتنگی و عذاب وجدان‌ های مادرانه می‌ نشیند، می‌ واند کار کردن را برای تازه‌ مادرها به شمشیری دو لبه تبدیل کند. شمشیری که یک سرش لذت برداشتن همان هندوانه‌ های قدیمی است و سر دیگرش نارضایتی مادری از خود است که به خاطر مسئولیت‌ های اجتماعی، چاره‌ ای جز گاهی کم گذاشتن در وظایف مادرانه‌ اش ندارد.

اگر شما هم یکی از زن‌ هایی هستید که نمی‌ خواهند یا نمی‌ توانند بعد از صاحب فرزند شدن پرونده شاغل بودن را ببندند، در سطرهای زیر با من باشید. شاید نسخه‌ های کسی که بعد از مادر شدن بی‌ فاصله کارش را از سر گرفته، به درد شما هم بخورد.

لباس رزم بپوشید

رویابافی نکنید! قرار نیست بعد از مادر شدن زندگی به همان شکل قبل پیش برود. ممکن است شما به همان اندازه قبل کار کنید و هر روز موقعیت کاری بهتری پیدا کنید، اما قطعا برای قرار گرفتن در چنین شرایط ایده‌ آلی، باید چند برابر قبل تلاش کنید و بار خستگی را به دوش بکشید.

دنبال جایگزین بگردید

اگر شرایط قبلی شغلی‌ تان با مادر بودنتان سر جنگ دارد، به دنبال جایگزین‌ های امن‌ تر باشید. در صورتی که احساس می‌ کنید شغل فعلی‌ تان انتخاب‌ های شما را محدود می‌ کند، در نه ماه بارداری روی حوزه‌ای که در زیر مجموعه دانش شغلی‌ تان قرار دارد مطالعه کنید و امکان کار کردن در حوزه‌ ای جدید را برای خود فراهم کنید.

تنها نجنگید

شاید در ماه‌ های اول تولد کودکتان، تنها مشکل کار کردن در خانه کم‌ خوابی و خستگی جسمی باشد، اما در ماه‌ های بعد که فعالیت جسمی کودکتان بیشتر می‌ شود و انتظار بازخورد عاطفی و توجه بیشتری از شما دارد، عذاب ناشی از تنها ماندن کودکتان در زمان کار کردن شما به خستگی جسمی‌ تان اضافه می‌ شود.

در چنین شرایطی کمک گرفتن از کسانی که می‌ توانند از کودکتان، در فضایی نزدیک به شما اما بیرون از اتاق کارتان نگهداری کنند و نیاز او به بازی و توجه را برآورده کنند می‌تواند بار بزرگی را از دوشتان بردارد و تمرکزتان در زمان کار کردن را بیشتر کند.

همه هندوانه‌ ها را با هم برندارید

اگر نیاز مالی ندارید، در یکی دو سال اول تولد کودکتان به جای کار کردن به شیوه قبل، مقدمات پیشرفت شغلی‌ تان در آینده را فراهم کنید. می‌ توانید به درس خواندن برای تحصیل در رشته‌ ای که به گسترش کسب‌ و کارتان کمک می‌ کند فکر کنید یا اینکه در مدت کم کردن کارتان، در کارگاه‌ ها و دوره‌ های آموزشی که اطلاعات مورد نیازتان را به شما می‌ دهند شرکت کنید.

اما مطمئن باشید کار کردن همزمان با پرورش فرزندتان و درس خواندن نمی‌ تواند ایده خوبی باشد. دست‌ های شما گنجایش محدودی دارند و اگر همه هندوانه‌ ها را با هم بردارید قطعا یک جای کار خواهد لنگید.

خودتان را فراموش نکنید

شمایی که ساعت‌ ها از کودکتان فاصله می‌ گیرید تا کار کنید، ممکن است آنقدر نگران دور شدن فرزندتان از خود باشید که حق هیچ فعالیت دیگری را به خود ندهید. اما نباید اجازه دهید کار تمام‌ وقت مادری در کنار شغل پاره‌ وقت درآمد زایتان به جسمی که بعد از زایمان ناتوان‌ تر و آسیب‌ پذیرتر شده، بیشتر آسیب بزند.

محققان می‌ گویند 45 دقیقه پیاده‌ روی روزانه هم خطر افسرده شدن را کم می‌ کند و هم شما را در برابر بیماری‌ های مختلف بیمه می‌ کند. پس زمانی که آفتاب روی زمین پهن شده، سه‌ ربع پیاده‌ روی کنید و اگر امکانش هست، در یکی از روزهای آخر هفته که همسرتان می‌ تواند در نگهداری از کودکتان به شما کمک کند، استخر بروید. یادتان نرود که یک دور همی زنانه آخر هفته می‌ تواند حسابی حالتان را خوش کند و برای یک هفته فعالیت به شما انرژی تزریق کند.

بنویسید

نتایج یک مطالعه نشان می‌ دهد زنانی که در پایان روز سه رویداد مثبتی که در انجام کارشان یا زندگی شخصی خود تجربه کرده‌ اند را می‌ نویسند، نه‌ تنها سطوح پایین‌ تری از استرس را تجربه می‌ کنند بلکه کمتر از دردهای جسمی مانند سر درد، کمر درد و تنش عضلانی شکایت می‌ کنند.

اگر شما هم می‌ خواهید مثل این زن‌ ها فشار روانی و جسمی که می‌ تواند از پا درتان بیاورد را کم کنید، در یک وبلاگ شخصی یا یک دفترچه خاطرات، هر روز سه اتفاق که تاثیر مثبتی بر زندگی کاری یا شخصی‌ تان گذاشته را بنویسید. شاید این نسخه محققان بتواند کار در این شرایط سخت را برایتان آسان‌ تر کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.