توصیه هایی به بیماران با نزدیک شدن به فصل پاییز

دبیر انجمن داروسازان ایران در آستانه فصل پاییزو با اشاره به نوسانات دمای هوا و احتمال شیوع سرماخوردگی، در زمینه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها هشدار داد و در عین حال به گروه‌های در معرض خطر توصیه کرد که در آستانه فصل سرد سال برای واکسیناسیون آنفلوآنزا اقدام کنند.دکتر سید مهدی سجادی دبیر انجمن داروسازان، در گفت‌ وگو با ایسنا، با اشاره به نوسانات دمای هوا و احتمال شیوع سرماخوردگی اظهار کرد: متاسفانه مردم بر اساس یک باور کاملا غیر علمی به محض بروز علایم سرماخوردگی به سراغ آنتی بیوتیک‌ها می‌روند.

این درحالی است که مصرف انواع آنتی بیوتیک به هیچ وجه کمکی به درمان سرماخوردگی نمی‌کند.

وی با اشاره به ضرورت واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا به ویژه برای گروه‌های پرخطر ادامه داد: معمولا هر سال از نیمه شهریور ماه، توزیع واکسن آنفلوآنزا شروع می‌شود و افراد در معرض خطر بهتر است برای واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا اقدام کنند.

البته بازهم نکته قابل توجه آن است که این واکسن برای ایجاد ایمنی مقابل سرماخوردگی نیست و نباید این دو بیماری را یکسان تصور کرد.

میان علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزا اختلاف زیادی وجود دارد. علایم آنفلوآنزا معمولا به صورت تب ناگهانی، احساس لرز، درد کلی بدن، سرفه، ترشحات توام با خلط، درد پشت قفسه صدری، درد دور چشم و در مواردی درد مفاصل و نیز کوفتگی بدن و ضعف و بی‌حالی شروع می‌شود.

از علایم دیگر این بیماری آبریزش از بینی و گلو درد است و در برخی از موارد افراد دچار اسهال و استفراغ نیز می‌شوند.

 

منبع:روزنامه خراسان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.