توکسوپلاسموز در دوران بارداری

توکسوپلاسموز در دوران بارداری
توکسوپلاسموز يک بيماري عفوني است که توسط انگلي به نام توکسوپلاسما گوندي ايجاد مي شود.
توکسوپلاسموز جزء بيماري هاي مشترک دام و انسان است. در واقع اين عفونت از طريق حيوانات ( خوک، گاو، گوسفند، پرندگان) به انسان منتقل مي شود. معمولا حيوانات نسبت به اين انگل مقاوم بوده و هيچ نشانه اي از بيماري از خود بروز نمي دهند.

بيماري توکسوپلاسموز از طريق خوردن گوشت نيم پز، گوشت هايي که در سرماي مناسب و کافي منجمد نشده اند و همچنين مصرف ميوه ها و سبزيجات آلوده و ضدعفوني نشده به شخص سالم انتقال مي يابد. علاوه بر آن تماس با گربه بالاخص فضولات اين حيوان منشا اصلي انتشار عفونت است.
اين بيماري در اغلب افراد مبتلا که سيستم ايمني بدن آنها به درستي عمل مي کند بدون تظاهرات باليني بوده و نياز به درمان دارويي نخواهد داشت. نشانه هاي اين بيماري معمولا شبيه علائم آنفلوانزاست و در صورت ابتلا به عفونت حاد شخص دچار تب، خستگي، سردرد، تورم غدد لنفاوي، التهاب مفاصل و بثورات جلدي خواهد شد.

اگر چه توکسوپلاسموز غالبا در ميان افراد سالم و عادي جزء بيماري هاي خوش خيم محسوب مي شود ولي ابتلا به آن در دوران بارداري با عوارض بسيار خطرناکي از قبيل سقط جنين همراه است. ابتلا به توکسوپلاسموز معمولا در مادر بدون ظهور علائم بيماري بوده و خطري براي او به دنبال نخواهد داشت در حاليکه بر عکس ابتلا به اين بيماري اثرات بسيار وخيم و ناگواري بر جنين خواهد داشت زيرا اين انگل با عبور از جفت و انتشارعفونت باعث التهاب مغز(آنسفاليت)، التهاب ريه و چشم در جنين خواهد شد.

• از خوردن گوشت خام یا نیم پز خودداری کنید.
• پیش از مصرف میوه ها و سبزیجات آنها را کاملا شسته و در صورت نیاز به پخت کاملا پخته شوند.
• پیش از تهیه غذا دست های خود را با استفاده از آب و صابون کاملا بشویید.
• و از انجام کارهای باغبانی و تماس با گربه ها اجتناب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *