تینه آ ورسیکالر یا بیماری کچلی رنگارنگ (علت،عوارض،تشخیص و درمان)

تینه آ ورسیکالر بعلت یک نوع قارچ بی آزار پوست رخ می دهد که دربعضی شرایط به نوع بیماریزا تبدیل شده وایجاد لکه های پوستی می کند . نوع بیماریزای این قارچ را مالاسزیا فورفور می گویند.

این بیماری درگردن ،بازوها وساعدها ،زیربغل ها وتنه به شکل لکه های کوچک یا بزرگ ،پررنگتر ویا کمرنگتر از پوست رخ می دهد که ممکن است روی آنها پوسته ریزی ظریفی بصورت آردی نیز رخ دهد.

گاهی این لکه هاسطح وسیعی از پوست تنه را درگیر می کند به شکلی که نمی توان پوست سالم را از پوست مبتلا افتراق داد.

اطلاعات دیگر درباره بیماری تینه آ ورسیکالر

این لکه ها معمولا” خارش ندارند وبا حمام رفتن رنگ آنها کمترشده وگاهی به سختی دیده می شود . اگر پوست آفتاب خورده وبرنزه باشد این لکه ها کمرنگتر از پوست بروز می کند ودر صورتی که پوست برنزه وآفتاب خورده نباشد ، لکه ها پررنگتر از پوست ایجاد می شود.

علت بیماری تینه آ ورسیکالر و تبدیل نوع غیر بیماریزای قارچ به نوع بیماریزا خیلی مشخص نیست اما عواملی می تواند باعث تسهیل آن شود که عبارتند از رطوبت وتعریق پوست،چاقی،استفاده از قرصهای ضد بارداری،حاملگی ،وراثت،سوء تغذیه و…. اما گاهی هیچکدام از این زمینه ها نیز وجود ندارد.

این بیماری ( اگر بتوان نام آن را بیماری نهاد ) را می توان با شامپوها ویا لوسیونهای ضد قارچ درمان نمود . اما معمولا” عود کننده بوده و ممکن است هرسال یکی دوبار فرد را مبتلا کند.

این حالت درجوانان وافراد میانسال شایعتر از کودکان وافراد مسن می باشد . در کودکان این حالت می تواند کناره های صورت رانیز گرفتار کند وبا لکه های کمرنگی که ایجاد می کند والدین را نگران سازد .

تینه آ ورسیکالر ، همچنین موسوم به پیتریازیس ورسکالر ، یکی از شایعترین عفونت های قارچی پوست است. قارچ تداخل با رنگ طبیعی پوست میکند. این منجر به محوطه های کوچکی که کم رنگ تر از پوست اطراف است می شود.

کرم های ضد قارچ، لوسیون ها یا شامپوها می تواند کمک به درمان تنیا ورسیکالر کند. اما بعد از درمان موفق نیز ، رنگ پوست ممکن است ناهموار برای چند هفته باقی بماند، و عفونت ممکن است باز گردد، بخصوص در محیط های گرم و مرطوب.

علائم و نشانه های تینه آ ورسیکالر

تینه آ ورسیکالر نوعی از عفونت است به عنوان یک پوشش نازک قارچی بر پوست شما. تنها علائم شامل لکه های تغییر رنگ داده پوست که به آهستگی رشد می کندو جلوگیری از رنگ گرفتن پوست می شود.

لکه های فلسی کوچک پوست می تواند در رنگهای متنوع باشد شامل، سفید، صورتی، برنزه، یا قهوه ای تیره. لکه ها ممکن است در ماههای تابستان زیاد قابل توجه باشد وقتی که تغییرات در رنگ پوست طبیعی شما واضح می شود.

عفونت ، که بیشتر در گرما، محیط مرطوب شایع است، معمولا تاثیر بر پشت، سینه یا قسمت بالای بازوها گذاشته و ایجاد خارش خفیف می کند.

علل تینه آ ورسیکالر

پوست سالم ممکن است بطور طبیعی قارچهایی که موجب این اختلال می شود داشته باشد که در سوراخهای پوست(محل باز شدن فولیکول های مو) در حال رشد هستند.

تینه آ ورسیکالر زمانی اتفاق می افتد که قارچ ها بیش از حد رشد می کنند. تعدادی از عواملی که این رشد را تشدید می کنند عبارتند از:

– آب و هوای گرم و مرطوب
– عرق کردن زیاد
– پوست چرب
– کاهش مصونیت- وقتی که سیستم ایمنی قادر به محافظت از بدن بر علیه رشد قارچ یا کپک بر روی پوست یا هر جای دیگر نیست.

همچنین درباره پتریازیس روزه بخوانید

چه زمان نیاز به ملاقات با پزشک است؟

در صورتی که با مراقبت های فردی پوست شما بهبود نمی یابد به پزشک مراجعه کنید، اگر عفونت قارچی برگشت یا اگر لکه ها قسمت وسیعی از پوست شما را پوشانده است ، شما ممکن است نیاز به داروهای قویتر برای درمان عفونت داشته باشید.

غربالگری و تشخیص تینه آ ورسیکالر

پزشک ممکن است نیاز به معاینه پوست شما برای تشخیص تنیا ورسیکالر داشته باشد. در صورتی که هیچ شکی نباشد ، او ممکن است مقداری از پوست را تراشیده و در زیر میکروسکوپ نگاه کند.

درمان تینه آ ورسیکالر

اگر تنیا ورسیکالر شدید است یا به داروهای پیشخوانی جواب نمی دهد، شما ممکن است نیاز به توصیه داروهای قوی موضعی و خوراکی داشته باشید.

داروهای موضعی تینه آ ورسیکالر

– سلینیوم سولفاید(سلسون، اکسل) ۲٫۵%(Selenium sulfide(Selsun,Exsel

– کرم یا ژل یا محلول سیکلوپیروکس(CiclopiroxLoprox)

– کتاکونازول کرم یا شامپو(Ketoconazole(Nizoral

خوراکی

– قرص های کتوکونازول(Ketoconazole(Nizoral

– کپسول ایتراکونازول(Itraconazole(Sporanox

– قرص فلوکونازول(Fluconazole(Diflucan

حتی بعد از درمان موفقیت آمیز ، رنگ پوست شما ممکن است ممکن است تا هفته ها ناهموار باشد. همچنین عفونت ممکن است در هوای گرم و مرطوب برگردد. در موارد نادر، شما ممکن است احتیاج به گرفتن دارو یکبار یا دو بار در ماه داشته باشید تا از عود مجدد عفونت جلوگیری کنید.

پیشگیری تینه آ ورسیکالر

از مالیدن روغن یا محصولات روغنی به پوست یا پوشیدن لباس های تنگ ، محدود کننده یا بدون تهویه خودداری کنید. در معرض آفتاب قرار گرفتن عفونت های قارچی را خیلی بارز می کند.

برای کمک به پیشگیری از عود مجدد تنیا ورسیکالر ، پزشک شما می تواند تجویز درمان های موضعی یا خوراکی کند که شما هر ماه یا هر دو ماه یکبار استفاده نمایید .

درمان های پیشگیری از تینه آ ورسیکالر عبارتند از:

– محلول سلینیو م سولفید(سلسون)Selenium sulfide)Selsun) که به ناحیه درگیر مالیده می شود هر دو تا سه هفته.

– قرص کتوکونازول(نیزورال) (Ketoconazole(Nizoral هر یک ماه

– کپسول ایتروکونازول(اسپورانوکس)Itraconazole)Sporanox) دو بار در روز یک روز در ماه.

مراقبت های فردی

برای یک مورد ملایم از تینه آ ورسیکالر شما می توانید از محلول های مالیدنی ، کرم یا پماد های بر پیشخوان داروخانه ها استفاده کنید.

بیشتر عفونت های قارچی به خوبی به این درمانهای موضعی جواب می دهند، که عبارتند از:

– شامپو سلنیوم سولفید (سلسون آبی)Selenium sulfide)Selsun Blue)
– میکونازول (میساتین)Miconazole)Micatin)
– کلوتریمازول (لوتریمین)Clotrimazole)Lotrimin)
– تربینافین (لامیسیل)Terbinafine)Lamisil)

ناحیه درگیر تینه آ ورسیکالر را بشویید و خشک کنید. سپس، یک لایه نازک ماده موضعی را یک یا دو بار در روز برای حداقل ۲ هفته بر آن بمالید. اگر بعد از ۴ هفته ، هیچ بهبودی مشاهده نشد با پزشک خود تماس بگیرید .

شما ممکن است نیاز به داروی قوی تری داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.