جا لوله ای در آزمایشگاه Test Tube Rack

از زمان قدیم در آزمایشگاه از جا لوله ای بعنوان نگهدارنده لوله استفاده می شده است .جا لوله ای های قدیمی معمولا از چوب ساخته شده بود و  در آن زمان چون تجهیزات تخصصی فعلی وجود نداشت لذا لوله های شیشه ای بلند کاربرد داشت بنابراین باید چوب بکار برده در ساخت جا لوله ای محکم و کمی سنگین باشد تا بتواند علاوه بر نگهداشتن لوله ها ،تعادل خود را نیز حفظ کند.

رفته رفته با توجه به اینکه تستهای آزمایشگاهی متنوع گردید و روشهای بعضی از آنها نیاز به محیط جوش داشت و باید لوله ها درون آب تا 100 درجه قرار گیرد دیگر جا لوله ای های چوبی مورد استفاده قرار نگرفت و نوع فلزی آن جایگزین پر طرفداری بود که در اکثر آزمایشگاهها مورد استفاده قرار گرفت.پرسنل دهه پنجاه و شصت و اوایل هفتاد شمسی بی شک خاطراتی زیادی با این جا لوله ای ها داشتند آزمایش قند به روش اورتو ، اوره ،تستهای آنزیمی و بیلی روبین های پر دردسر و … . شاید شرکتهایی که در صنعت جا لوله ای های فلزی رفته بودند در آن موقع سود قابل توجهی کردند .

در حال حاضر جا لوله ای های پلاستیکی تمام آزمایشگاهها را تحت پوشش قرار داده چراکه اکثر آزمایشگاه ها تخصصی شده اند و آزمایش ها را با دستگاهها اتوماتیک و فول اتوماتیک انجام می دهند.یکی دیگر از دلایل مفید بودن این جا لوله ای ها شستشو و ضد عفونی کردن آنها است.در ضمن دیگر از لوله های بزرگ و شیشه ای قدیمی خبری نیست تا مجبور شویم به فکر تعادل و احیانا افتادن و شکستن لوله ها باشیم.

در سالها اخیر شاهد جا لوله ای های زیبا و با رنگهای متنوع هستیم .طرح های فانتزی و کاربردهای تخصصی نیز چاشنی کار تولید کننده گان قرار گرفته و در کاتالوگهای خود برای فروش به نمایش می گذارند.

منبع:آمثبت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.