خنثی کردن اثرات خطرناک مواد شیمیایی برای سلامتی

اصولی که هنگام کار با مواد شیمیایی باید رعایت کرد

بعضی افراد بنا به دلایل شغلی هرروز با مواد شیمیایی سر و کار دارند. اسم مواد شیمیایی همواره با خود نگرانی‌ هایی را برای تندرستی همراه می‌ آورد. واقعیت این است که این افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ های تنفسی قرار دارند. از بیماری‌ های شایع در میان این دسته از کارگران می‌توان به برونشیت حاد اشاره کرد که در مراحل اولیه قابل‌ درمان است، ولی اگر مزمن شود عوارضی برگشت‌ ناپذیر را متوجه فرد می‌ کند.

مشکلات تنفسی چند علامت مشترک دارند؛ تنگی نفس، سوزش سینه، درد در قسمت قفسه سینه، سرفه و خس‌ خس سینه از جمله نشانه‌ های بروز این بیماری هستند.

این علائم در کسانی که زمینه ابتلا به آلرژی را دارند، شدیدتر و جدی‌ تر هم می‌شود. اما اگر کسانی که شغلشان به مواد شیمیایی مربوط می‌ شود یک سری اصول پیش‌ گیری را رعایت کنند، می‌ توانند از گزند ابتلا به بیماری‌ ها مصون بمانند.

از کارشناسان بهداشت کمک بگیرید

پیش از هر چیز انتخاب محل کار بسیار مهم است. معمولا روال امور چنین است که کارشناسان بهداشت غلظت این مواد را اندازه می‌ گیرند و طبق محاسبات خاص خودشان تعیین می‌ کنند که محیط برای حضور کارگران مناسب است یا نه.

علاوه بر این، داشتن تهویه درست در این قبیل مکان‌ ها بسیار حائز اهمیت است. بنابراین افراد بهتر است پیش از حضور در کارگاه یا کارخانه در مورد این دو مسئله مطمئن شوند و بعد کارشان را شروع کنند.

ماسک پارچه‌ ای فاید ه‌ای ندارد

کسانی که قرار است با مواد شیمیایی کار کنند، نباید مستقیما هوای محیط را استنشاق کنند. حتما باید از ماسک استفاده شود. به‌ ویژه افرادی که تماس بیشتری دارند یا برای مدت‌ زمانی طولانی در محیط قرار دارند، باید نسبت به استفاده از ماسک حساس‌ تر باشند.

البته منظور همین ماسک‌ های ساده نیست؛ چون زدن یا نزدن آن‌ ها به حال کارگران فایده‌ای نمی‌ کند. ماسک‌ های صنعتی که فیلتر زغال دارند مناسب مصارف صنعتی هستند و باید به کار گرفته شوند.

مشکل را دو برابر نکنید

کسی نیست که از مضرات سیگار باخبر نباشد. همه خوب می‌ دانیم که کشیدن سیگار چه بلاهایی سر سلامتی می‌ آورد. اما افرادی که سر و کارشان با مواد شیمیایی است باید بدانند این مضرات برای آن‌ ها مضاعف خواهد بود. بنابراین کشیدن سیگار برای آن‌ ها اکیدا ممنوع است. نه‌ تنها سیگار کشیدن برای آن‌‌ ها ضرر دارد، بلکه حتی در معرض دود آن قرار گرفتن هم برایشان بسیار مضر است.

شیر خوردن فایده ندارد

باور عمومی بر این است که نوشیدن شیر برای کسانی که با مواد شیمیایی کار می‌ کنند، مفید است و می‌ تواند مشکلات تنفسی را بهبود ببخشد؛ در حالی که چنین نیست. دست‌ کم از نظر علمی هنوز این نکته به اثبات نرسیده است که شیر بتواند اثر آلاینده‌ ها را خنثی کند. ولی به هر حال شیر یک ماده غذایی مغذی است و منبع غنی کلسیم به شمار می‌ آید. پس خوردنش از جهات دیگر می‌ تواند مفید واقع شود.

خودتان را گول نزنید

برخی می‌ گویند استفاده از دستگاه بخور در محیط‌ هایی که به مواد شیمیایی آلوده هستند خطر استنشاق آن مواد را کمتر می‌ کند، اما استفاده از دستگاه بخور هم درست مانند شیر است.

در محیط‌ هایی که رطوبت هوا کم است، معمولا توصیه می‌ شود با دستگاه بخور خشکی هوا را از بین ببرند. اما بخور دادن یا بخور گرفتن نمی‌ تواند اثری بر آلاینده‌ های شیمیایی بگذارد. بهتر این است که افراد به جای استفاده از چنین روش‌ هایی بیشتر بر رعایت نکات پیشگیرانه تمرکز کنند.

وسواسی‌ ها مراقب باشند

تنها کارگران کارخانه‌ ها نیستند که با مواد شیمیایی کار می‌ کنند، خانم‌ های خانه‌ دار هم به منظور نظافت سطوح و اجرام مختلف سراغ پاک‌ کننده‌ ها و شوینده‌ ها می‌ روند.

توصیه‌ های ایمنی همچون استفاده از ماسک شامل حال آن‌ها هم می‌ شود. تردیدی نیست که تقریبا همه این‌ ها از مواد شیمیایی تهیه شده‌ اند و به همین علت تاثیر گذار هستند. ولی در این زمینه گاهی خانم‌ ها دست به کارهای عجیبی می‌ زنند.

مثلا برای اینکه خاصیت پاک‌ کنندگی یا شویندگی را تقویت کنند، آن‌ ها را با هم ترکیب می‌ کنند و باعث آزاد شدن گازهای خطرناکی مانند گاز کلر می‌ شوند که استنشاق آن می‌ تواند فرد را دچار مشکلات تنفسی جدی کند. بنابراین در استفاده از مواد مخصوص پاکیزگی هم باید دقت شود و در حین نظافت حتما پنجره‌ها باز گذاشته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.