روش های جلوگیری از سرماخوردن

راهکارهایی برای مقابله و پیشگیری از سرماخوردگی

با آغاز فصل سرما، هیچ خانه‌ ای از سرماخوردگی در امان نمی‌ ماند و این بیماری شایع عده زیادی را درگیر می‌ کند؛ به طوری که در هر جمع کوچکی می‌ شود چند نفر را یافت که دچار این بیماری شده‌ اند. گستردگی طیف مبتلایان به سرماخوردگی نباید چندان غیر منطقی به نظر برسد. چراکه تنها یک ویروس نیست که باعث سرماخوردگی می‌ شود؛ چندین نوع ویروس در بروز آن دخالت دارند. تا جایی که ممکن است یک نفر در طول شش ماه بارها سرما بخورد، هربار با یکی از ویروس‌ ها.

همه خوب می‌ دانیم که سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است و به‌ راحتی می‌ تواند از فردی به دیگری منتقل شود. خلاف آنچه به نظر می‌ آید، صرف تماس پوستی با فرد سرماخورده نمی‌ تواند باعث انتقال ویروس شود؛ چون پوست مقاوم است و اساسا وظیفه‌ اش ایجاد سد در برابر ورود مواد خارجی به درون بدن است. درواقع ویروس تنها از راه ورود قطرک‌ های تنفسی به مخاط دیگری انتقال پیدا می‌ کند.

ویروس سرماخوردگی

قطرک‌ های تنفسی در جریان عطسه، سرفه، خندیدن و حتی حرف زدن ممکن است به مخاط دیگران وارد شود یا به اطراف بپاشد. چنانچه این قطرک‌ ها وارد مخاط دیگری شوند، می‌ توان با اطمینان گفت که کار انتقال ویروس انجام یافته است.به طور مثال، کسی که سرماخورده مرتب سرفه می‌ کند و دستش را حین سرفه مقابل دهانش می‌ گیرد. به‌محض ورود یک تازه‌ وارد، با او دست می‌ دهد.

یکی دو روز بعد آن تازه‌ وارد هم سرما می‌ خورد و خیال می‌ کند ویروس از راه دست دادن با بیمار به او سرایت کرده، در حالی که حتما دست آلوده به نحوی به مخاط او رسیده است. یک مثال دیگر؛ دست به هر طریقی آلوده شده است و نباید با مخاط تماس پیدا کند. همکاری جعبه شیرینی را تعارف می‌ کند. یک شیرینی بر می‌ دارید و میل می‌ کنید.

با توضیحاتی که داده شد، به‌ خوبی روشن می‌ شود که برای پیشگیری از انتقال ویروس سرماخوردگی باید قطرک‌ های تنفسی و مخاط‌ها را کنترل کرد.

اولا با توجه به اینکه ویروس‌ های سرماخوردگی قابل سرایت هستند، کسی که سرما خورده است باید دغدغه سلامت دیگران را داشته باشد. چراکه قطرک‌ های تنفسی او می‌ تواند عده زیادی را دچار سرماخوردگی کند.

ثانیا کسی که نمی‌ خواهد دچار سرماخوردگی شود، با استفاده از ماسک و دستکش در اداره و مدرسه و اماکن عمومی نظیر مترو و اتوبوس و… کاری از پیش نمی‌ برد و بالاخره سرما خواهد خورد. بهترین شیوه پیشگیری پرهیز از تماس دست آلوده با مخاط‌ ها است.

اگر نمی‌خواهید امسال پاییز و زمستان خود را با این بیماری بگذرانید، این توصیه‌ها را جدی بگیرید:

با دستمال صمیمی‌ تر شوید

استفاده از دستمال یک نکته ساده ولی حائز اهمیت فراوان است که چندان جدی گرفته نمی‌ شود. سرماخوردگی معمولا با آبریزش بینی همراه است و اصلا داشتن دستمال امری ضروری است. البته همراه داشتن دستمال به‌ تنهایی کفایت نمی‌ کند و فرد سرماخورده باید از آن استفاده هم بکند. به‌ خصوص حین سرفه و عطسه باید دستمالی را مقابل دهان قرار دهد تا مانع از پاشیدن قطرک‌ های تنفسی در محیط شود. اگر دست را حین سرفه و عطسه مقابل دهان بگیرند، قطرک‌ های تنفسی روی دست می‌ نشینند. آن‌ وقت دست آلوده به ویروس با هر چیزی تماس پیدا کند، آن را به ویروس سرماخوردگی آلوده خواهد کرد.

به سالم بودنتان اعتماد نکنید

کسانی که سرما نخورده‌ اند، باید مراقب مخاط‌ ها باشند. مهم‌ ترین نکته در پیشگیری از سرماخوردگی این است که قبل از اینکه دستتان با مخاط‌ های چشم، دهان و بینی تماس داشته باشد، از تمیزی آن مطمئن شوید. اگر با فرد سرماخورده‌ ای که اتفاقا در دستش عطسه یا سرفه کرده دست می‌ دهید، اشکالی ندارد. اما اگر می‌ خواهید شما هم مبتلا نشوید، قبل از اینکه دستتان را به چشم یا دهانتان بزنید آن را خوب بشویید.

به اشیاء سرد دست نزنید

همچنین دانستن این نکته مفید است که ویروس‌ های سرماخوردگی در محیط‌ های سرد بیشتر عمر می‌ کنند. پس در صورتی که در اماکن عمومی با اشیاء سردی مانند فلزات (دستگیره در، قاشق و چنگال و…) تماس دارید، به مخاط‌ هایتان دست نزنید.

خانه‌ نشین شوید

کسی که سرما خورده است و به‌ خصوص در روزهای آغازین سرماخوردگی‌ اش به سر می‌ برد باید تا حد امکان در منزل بماند. برای سرماخوردگی، استراحت بهترین درمان است. با این تیر، دو نشان زده می‌ شود؛ هم بیماری زودتر بهبود پیدا می‌ کند هم دیگران کمتر در معرض بیماری قرار می‌ گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.