جمع آوری نمونه جهت ضایعات پوستی

جمع آوری نمونه جهت ضایعات پوستی

در اکثر ضایعات پوستی تشخیص ممکن است بر اساس مشاهده ظاهری و تاریخچه­ی بیماری بدون جمع­آوری نمونه­های تشخیصی صورت گیرد. در مشاهده ظاهری ضایعه، نکات مهمی از قبیل نوع ضایعه پوستی (اریتماتوس، ماکولار، پاپولار، ماکولوپاپولار، وزیکولار، بولوس، پتشیال، پورپوریک و غیره) و نحوه پراکندگی آناتومیک ضایعه (مرکزی، محیطی منتشر و غیره) باید در نظر گرفته شود. در مواردی با تشخیص نامعلوم، غیرمعمول و نادر ممکن جمع­آوری نمونه از راش­ها یا ضایعات پوستی نیاز باشد. در موارد راش­های وزیکولار، نمونه­ها جهت بررسی میکروسکوپی و کشت نمونه مستقیما از وزیکول­ها تهیه می­گردد. در خصوص سایر ضایعات اگزانتوماتو (ماکولار یا پاپولار) ممکن است تشخیص بیشتر بر پایه سایر روش­ها، نظیر کشت خون و سرولوژی صورت گیرد.

در موارد مشکوک به آنتراکس پوستی یا ضایعات خیارکی ممکن است نمونه­ها از زخم­های پوستی و هم­چنین نمونه برای کشت خون تهیه شود.

  • روش جمع ­آوری

* راش­های وزیکولو – پوستولار (جهت تشخیص عفونت­های ویروسی)

زخم یا وزیکول تازه و رسیده را با اتانول ۷۰% تمیز نمایید.

وزیکول: سرنگ توبرکولین با سوزن ۲۷-۲۶ را در حالی که سر سوزن آن به سمت بالا قرار دارد، در پایه وزیکول وارد کنید.

مایع را آسپیره نموده و سریعا و با دقت به داخل ظرف حاوی ۲-۱ میلی­لیتر محیط انتقال ویروسی تخلیه نمایید (یک­بار سرنگ را با محیط انتقالی شست­وشو دهید).

زخم: پوسته زخم را بالا آورده و به کمک سواپ استریل داکرونی بر روی پایه زخم بمالید (سواپ آلژینات  کلسیم نباید استفاده شود). سپس سوآپ به سرعت در ظرف حاوی محیط انتقال قرار گیرد.

تهیه گسترش: پایه زخم به کمک اسکالپل یا کورت تراشیده شده و سوسپانسیونی از ضایعات در دو تا سه قطره از محیط انتقالی تهیه نمایید. از سوسپانسیون فوق دو تا سه قطره بر روی لام بگذارید. پس از خشک شدن در هوا در استون سرد فیکس نمایید.

* نمونه کبره

  • · به وسیله لانست و فورسپس یک­بار مصرف، کبره­ها را از محل خودش جدا نمایید.
  • · ۱۰-۵ لایه کبره را برداشته و در ظرف پلاستیکی در پیچ­دار قرار دهید.
  • · اگر مشکوک به آنتراکس جلدی هستید، مایع وزیکولی زیر محل زخم نمونه تشخیصی بهتری نسبت به تکه­های زخم می­باشد.

* آسپیراسیون آبسه ­ها

  • · آسییراسیون آبسه فقط باید توسط پزشک صورت گیرد.
  • · پوست روی آبسه / خیارک بوسیله ایزو پروپیل الکل ۷۰% ضد عفونی شده و مایع به­ وسیله آسپیراسیون توسط سرنگ استریل جمع آوری می گردد.
  • · نمونه را به­طریق آسپتیک به لوله استریل حاوی محیط انتقالی منتقل کنید.
  • انتقال نمونه

نمونه­ها جهت بررسی باکتریولوژیک باید در محیط آستوارت یا آمیس و سواپ­های مشکوک به عوامل ویروسی در محیط انتقالی ویروس منتقل گردد.

در صورتی که نتوان نمونه­ها را تا مدت ۲ ساعت بررسی نمود، نمونه­های باکتریایی به مدت ۲۴ ساعت در دمای محیط قابل نگه­داری هستند. نمونه­ها جهت جداسازی عوامل ویروسی در محیط انتقالی مناسب در دمای °C8-4 قابل نگه­داری بوده و در اسرع وقت باید به آزمایشگاه منتقل گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *