جمع آوری نمونه در محل آزمایشگاه

* جمع­آوری نمونه در محل آزمایشگاه

  • · زمان: نمونه­ها باید در ظروف در بسته مناسب در کوتاه­ترین زمان ممکن به آزمایشگاه ارسال گردند. انتقال نمونه­ها می­بایست در شرایط دمای اتاق صورت گیرد، به­جز نمونه­هایی که باید با حفظ زنجیره سرد نگه­داری و منتقل شوند. انتقال سریع نمونه از محل نمونه­گیری به آزمایشگاه در شرایطی که دمای محل نمونه­گیری بالاتر از °C22 است از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

  • · وضعیت لوله: نمونه­های خون باید در لوله­های در پوش­دار و در وضعیت قائم نگه­داری گردند. این امر سبب تسریع فرایند انعقاد و هم­چنین کاهش به هم خوردگی محتوی لوله می­گردد و احتمال ایجاد همولیز را نیزکاهش می­دهد.

 

  • · درپوش: نمونه­ها باید در طول مدت انتقال و نگه­داری در ظروف درپوش­دار قرار گیرند. عدم وجود درپوش باعث خطا در نتایج بعضی متغیرها به­دلیل از دست دادن دی اکسید کربن و افزایش PH نظیر کلسیم یونیزه و اسید فسفاتاز (افزایش می­یابند) می­گردد.

هم­چنین وجود درپوش خطر ایجاد آئروسل، تبخیر نمونه و آلودگی را نیز کاهش می­دهد.

 

  • · همولیز: حمل و نقل نمونه باید به آرامی صورت گیرد تا امکان آسیب به گلبول­های قرمز را به حداقل رساند. وجود همولیز در نمونه سبب تداخل با عملکرد برخی دستگاه­هایی می­شود که به روش نوری پارامترها را اندازه­گیری می­کنند. ترکیبات زیادی در سرم و پلاسما تحت تاثیر همولیز (با منشا خارجی) قرار می­گیرند که نمونه­هایی از آن به شرح زیر است:
  • پارامترهایی که شدیدا تحت تاثیر همولیز قرار گرفته و افزایش می­یابند شامل: هموگلوبین پلاسما، آسپارژین امینو ترانسفراز (AST)، پتاسیم، لاکتات دهیدروژناز می­باشند.
  • پارامترهایی که به­طور قابل توجهی تحت تاثیر همولیز قرار می­گیرند شامل: آهن، آلانین امینو ترانسفراز (افزایش می­یابند) و T4 (کاهش می­یابد) هستند.
  • پارامترهایی که کمتر تحت تاثیر همولیز قرار گرفته ولی امکان افزایش آن­ها به­دنبال همولیز وجود دارد شامل: فسفر، پروتئین توتال، آلبومین، منیزیم، کلسیم، و اسید فسفاتاز می­باشند.

قابل ذکر است پلاسمای حاوی ۲۰ میلی­گرم در دسی­لیتر هموگلوبین، به رنگ صورتی روشن و پلاسمای حاوی ۱۰۰ میلی­گرم در دسی­لیتر هموگلوبین، به رنگ قرمز است. بالا رفتن بیلی­روبین در پلاسما ممکن است وجود هموگلوبین را بپوشاند به­طور مثال غلظت ۲۰۰ میلی­گرم در دسی­لیتر هموگلوبین ممکن است با چشم غیر مسلح با وجود بیلی­روبین ۲۰ میلی­گرم در دسی­لیتر قابل رویت نباشد.

وجود همولیز در نمونه خون کامل ممکن است با چشم قابل رویت نباشد لذا پیشنهاد می­گردد در مواردی که نتایج متغیر مورد اندازه­گیری بالاتر از محدوده مرجع آن می­باشد، نمونه مورد آزمایش از نظر وجود همولیز نیز بررسی گردد. (با سانتریفیوژ و بررسی پلاسما)

                                                                                       

·· مجاورت با نور: نمونه نباید در مقابل نور خورشید قرار گیرد این امر بخصوص در مورد ترکیباتی که به نور خورشید یا اولترا ویوله بسیار حساس هستند نظیر بیلی­روبین، ویتامین A و B6 و بتا کاروتن بسیار اهمیت دارد. ظرف حاوی این نمونه­ها جهت محافظت از نور باید در پوششی از کاغذ آلومنییوم پیچیده شده یا درظرف شیشه­ای قهوه­ای نگه­داری شوند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.