حجامت بهتر است یا خون دادن؟

باور رایجی بین مردم وجود دارد که به واسطه خون دادن یا حجامت می‌توان برخی بیماری‌ها را درمان کرد. پیش از آنکه به تاثیر حجامت در بهبود برخی بیماری‌های پوستی از منظر طب سنتی اشاره کنیم، لازم می‌دانم اشاره‌ای به تفاوت اثر‌گذاری خون دادن و حجامت در درمان بیماری‌ها در طب سنتی داشته باشیم.
شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که «چرا حجامت می‌کنی؟ خون دادن همان حجامت است. فقط تمیز‌تر و بهداشتی‌تر خواهد بود.» مثال ساده و عامیانه‌ای می‌زنم؛ چند جوی آب را در نظر بگیرید که در یک تقاطع به هم می‌رسند. در هر یک از جوی‌ها 5 آشغال در حرکت‌اند و وقتی به تقاطع می‌رسند، جمع می‌شوند و گاهی باعث سرازیر شدن آب خواهند ‌شد. در انتقال خون از یکی از جوی‌ها خون می‌گیرند و 5 آشغالی که در آن جوی است از رگ خارج می‌شود. در حجامت انگشت روی تقاطع‌ها گذاشته می‌شود. جایی که آشغال‌ها به هم رسیده‌اند و آب سرریز شده است. حجامت با تخلیه تمام آشغال‌ها سبب پاک‌سازی آن ناحیه می‌شود و خون به راحتی به جریان می‌افتد.
اگر توجه کرده باشید خون در حجامت غلیظ‌تر است، دلیل آن هم این است که خون از مویرگ‌ها خارج می‌شود؛ یعنی جایی که تبادل انرژی و اکسیژن و مواد غذایی انجام می‌گیرد. بیشتر افراد بعد از حجامت احساس سبک بودن دارند و از نظر روانی آرام‌تر می‌شوند اما در خون دادن کمتر شاهد این حالت هستیم.


آیا حجامت درمانگر است؟
در طب سنتی حجامت‌های خاصی برای درمان یا بهبود چند درصدی بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. البته نباید غافل بود که در طب سنتی حجامت تنها بخش کوچکی از درمان‌هاست. وقتی بیماری به متخصص طب سنتی مراجعه می‌کند در درجه اول باید شیوه زندگی‌اش را تغییر دهد. اصلاحات تغذیه‌ای، اعمال یدی و درمان‌های دارویی نیز لازم است. حجامت‌ها با توجه به طبع و مزاج و بیماری لازم می‌شوند.


کدام بیماری‌های پوستی را با طب سنتی می‌توان درمان کرد؟
حساسیت‌ها و آلرژی‌هایی مثل خارش‌های معمولی یا کهیر که به دلیل حساسیت‌های غذایی یا تماسی رخ می‌دهند را در طب سنتی می‌توان با اصلاح عادت‌ها و حجامت درمان کرد.
بیماری‌های لاعلاج از نظر طب کلاسیک، با این درمان‌ها از نظر طب سنتی قابل‌کنترل هستند. به‌عنوان مثال پسوریازیس و بیماری لیکن‌پلان که در طب کلاسیک فقط قابل‌کنترل است را در طب سنتی به کمک مجموعه‌ای از درمان‌ها از جمله حجامت می‌توان درمان کرد و سلامت را به فرد بازگرداند.
برخی بیماری‌های پوستی منشاء داخلی دارند و هرچند علائم خود را به صورت پوستی ظاهر می‌کنند، در طب سنتی با درمان آن بیماری داخلی می‌توان تظاهرات و علائم پوستی‌ را هم درمان کرد.
طب سنتی طب کل‌نگری است و معمولا درمانی برای یک علامت خاص تجویز نمی‌شود. وقتی بیماری با علائم پوستی مراجعه می‌کند، پزشک با گرفتن شرح حال کامل سعی می‌کند مشکلات داخلی بیمار را شناسایی کند و با داروهای خوراکی و اصلاح طبع و مزاج بیماری پوستی را هم درمان خواهدکرد.


دلیل ابتلا به بیماری‌های پوستی از منظر طب سنتی کدام است؟
تجمع سودا در قسمتی از بدن به صورت موضعی می‌تواند سبب بروز لک کبود یا قرمزی شود. حجامت در این ناحیه سبب رفع مشکل خواهد شد. بین دو کتف چهارراهی وجود دارد که در طب سنتی انجام حجامت در آن ناحیه نیز سبب درمان بیشتر بیماری‌های مرتبط می‌شود.
مراقب زمان طلایی ابتلا به بیماری‌ها باشید. گاهی دیر مراجعه کردن به پزشک مساوی است با سخت و طولانی‌تر شدن روند درمان. بیماری که از آغاز به متخصص طب سنتی مراجعه می‌کند و نقاط کمی از بدنش مبتلا به بیماری پوستی است را بهتر از بیماری که تمام بدنش درگیر شده و انواع و اقسام داروها و کورتون‌های خوراکی و موضعی را مصرف کرده می‌توان درمان کرد زیرا بدن بیماری که حجم زیادی از داروهای شیمیایی مصرف کرده را باید ابتدا پاک‌سازی کرد. وقتی بدن سبک شد، با اصلاح شیوه زندگی و استفاده از داروهای گیاهی برای سبک شدن باید آرام‌آرام برای درمان بیماری اقدام کرد.
بیماری‌های پوستی در سنین مختلف متفاوت هستند. در هر سنی متناسب با سن بیمار درمان مربوط را تجویز می‌کنیم.


دکتر حمیدرضا آزادی‌فرد
محقق طب سنتی از دانشگاه تهران

نظرات بسته شده است.