ترفند برای مقاومت بدن در زمستان

ساده‌ ترین نسخه‌ ها برای سالم ماندن در فصل زمستان

برای خیلی‌ ها زمستان تنها در روزهای کوتاه و دلگیرش خلاصه نمی‌ شود؛ برای آن‌ ها زمستان یعنی فصل خانه‌ نشینی و بیماری؛ فصلی که در آن باید قید خیلی از تفریح‌ ها و حتی فعالیت‌ های معمولشان را بزنند و مدام قرص و دوا مصرف کنند. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که زندگی‌ شان در فصل زمستان مختل می‌شود، احتمالا نمی‌ دانید که رعایت برخی نکات ساده در زندگی روزمره‌ تان می‌ تواند زمستان متفاوتی را با چاشنی سلامت برایتان رقم بزند.

باور کنید قرار نیست آمدن زمستان همیشه با عطسه و سرفه، خشکی پوست و آب‌ ریزش بینی همراه باشد. شما می‌ توانید این راهکار های ساده را در زندگی هر روزتان به کار ببندید تا امسال زمستان متفاوتی را تجربه کنید.

بدون عینک آفتابی بیرون نروید

ه چه هوا سردتر شود، خشکی چشم‌ ها بیشتر می‌ شود و این خشکی می‌ تواند گاهی با درد هم همراه شود. هنگامی که هوا خشک است، اشک چشم‌ ها با سرعت بیشتری تبخیر می‌ شود و همه این‌ ها می‌ تواند خود را به شکل سرخی چشم، خارش، پلک‌ درد و احساس چسبندگی در ناحیه چشم نشان دهد.

گرچه با کمک قطره‌ های اشک مصنوعی که در داروخانه‌ ها در دسترس است و یا روشن کردن دستگاه بخور در خانه می‌ توانید اوضاع را بهتر کنید، اما پیشنهاد دیگر ما به شما استفاده از عینک آفتابی است. وقتی از خانه بیرون می‌ روید، عینک آفتابی مانع تبخیر بیشتر اشک چشم شما می‌ شود و نمی‌ گذارد به خاطر خشکی به این عوارض دچار شوید.

با دست چپ غذا بخورید

دست‌ ها از منابع اصلی جمع کردن ویروس‌ ها و باکتری‌ ها و وارد کردنشان به بدن هستند. شمایی که وقت رفتن به مهمانی با دست راست به حاضران دست می‌ دهید، می‌ت وانید زمینه ابتلایتان به بیماری‌ های ویروسی و باکتری‌ های دیگران را فراهم کنید. در فصل زمستان بیشتر از هر زمانی باید دست‌ هایتان را بشویید، اما راه خوب دیگر برای جلوگیری از ورود این ویروس‌ ها به بدن، غذا خوردن با دست چپ در مهمانی است. امتحانش مجانی است؛ این زمستان از دست چپتان بیشتر استفاده کنید و تاثیرش را ببینید.

اگر چاق هستید، واکسن بزنید

اوایل پاییز پزشکان توصیه می‌ کنند کودکان 2 تا 6 ساله و افراد بالای 65 سال، در صورت نداشتن منع پزشکی، مقاومت بدنشان در برابر بیماری‌ های زمستانه را با تزریق واکسن آنفلوانزا بالا ببرند. اما شاید ندانید که افراد چاق هم یکی از گروه‌ هایی هستند که باید مورد تلقیح این واکسن قرار بگیرند. گرچه اغلب افراد تصور می‌ کنند که چاق‌ ها مقاومت بدنی بالایی دارند، اما واقعیت این است که آن‌ ها یکی از آسیب‌ پذیرترین گروه‌ها در برابر بیماری‌ هایی مثل آنفلوانزا هستند.

پاساژ گردی کنید

اگر بگوییم در زمستان هم به پارک محله‌ تان بروید و هر روز یک ساعت ورزش کنید، ممکن است بیشتر از آنکه به سلامتتان خدمت کند شما را بیمار کند. اگر تجربه ثابت کرده قرار گرفتن در معرض هوای سرد شما را خیلی زود بیمار می‌ کند، بهتر است چند ماهی دور ورزش در هوای آزاد را خط بکشید و به خاطر حفظ سلامتتان کمی تفریح کنید. اگر هر هفته خود را مهمان یکی از مراکز خرید بزرگ و چند طبقه کنید، هم می‌ توانید در زمستان کمی خوش بگذرانید و هم بدنتان را از کم‌ تحرکی شایع در این فصل دور کنید.

صبح‌ ها کنار لامپ بنشینید

روزهای کوتاه زمستان و کمبود نور، این فصل را برای بسیاری از افراد با اختلال‌ های خواب همراه می‌ کند. در صورتی که شما هم از افرادی هستید که با آمدن زمستان خواب از چشمشان پر می‌ کشد، امسال روزتان را با نشستن زیر نور چراغ روشن کنید. اگر بعد از بیدار شدن 30 دقیقه همه لامپ‌ های خانه را روشن کنید، برای ترشح میزان کافی ملاتونین و تنظیم هورمون‌ های مربوط به خواب و بیداری به بدنتان کمک می‌ کنید و با این نوردرمانی اختلال‌ های خوابی را هم که آزارتان می‌دهد درمان می‌ کنید.

صندلی‌ تان را عوض کنید

افراد مبتلا به آنفلوانزا و سرماخوردگی تنها در عرض چند دقیقه می‌ توانند شما را برای چند روز یا حتی چند هفته بیمار کنند. اگر کنار کسی نشسته‌ اید که سرفه یا عطسه می‌ کند، بعد از عطسه کردنش 10 ثانیه در هوای پاکی که در گوشه دیگر اتاق جریان دارد نفس بکشید. اگر هم در اتوبوس یا مترو هستید، فورا صندلی‌ تان را عوض کنید تا مبتلا نشوید. در این فصل باید حساب دوستی را از سلامت جدا کنید و در روزهایی که دوستان و همکارانتان آماده پراکنده کردن ویروس هستند کنارشان ننشینید.

دماغتان را بپوشانید

آب‌ و هوای سرد می‌ تواند علائم آسم را شدیدتر کند و با ایجاد التهاب، تنفس را برایتان سخت کند. سرفه و خس‌ خس سینه هم از دیگر مشکلاتی هستند که افراد در فصل زمستان از بروزشان شکایت می‌ کنند اما بررسی‌ ها نشان داده که بسیاری از این نشانه‌ های آزار دهنده را با پوشاندن بینی‌ تان در این فصل می‌ توانید محو کنید.

از آنجا که اغلب ما با یخ کردن بینی‌ مان به چنین بیماری‌ هایی دچار می‌ شویم، اگر در روزهای سرد روسری‌ تان را روی بینی‌ تان بکشید بعید است که به‌ سادگی بیمار شوید. اگر هم اهل استفاده از شال‌ گردن هستید، می‌ توانید با کمک آن، گذشته از گلو، بینی‌ تان را هم بپوشانید تا احتمال سرما خوردن و بیمار شدنتان کمتر شود.

هر هفته بالشتتان را بشویید

اتاق‌ خواب شما یکی از بهترین پناهگاه‌ ها برای ویروس‌ هاست. اگر می‌ خواهید درست چند روز بعد از درمان بیماری‌ تان دوباره بدحال نشوید، بالشت‌ هایتان را هر هفته بشوید. گذشته از این، یادتان نرود که این ویروس‌ ها در هوای سرد و خشک حسابی زنده می‌ مانند و اگر هوای خانه را کمی مرطوب کنید، مجالشان را برای زنده ماندن کمتر می‌ کنید. می‌ توانید زیر شوفاژ خانه یک کاسه آب بگذارید تا هوای خانه به‌ طور طبیعی مرطوب شود و در این فصل کمتر بیمار شوید. هوای مرطوب مجال را برای زنده ماندن ویروس‌ های زمستانه کم می‌کند و خس‌خس و خشکی گلویتان را هم کمتر می‌ کند.

کمی زودتر بخوابید

گفتیم که آمدن زمستان می‌تواند خیلی‌ها را بی‌خواب کند و همین کم‌ خوابی است که در این فصل زمینه را برای بیمار شدنتان مساعد می‌کند. خواب ناکافی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌ کند اما اگر هیچ شبی کمتر از هفت هشت ساعت نخوابید سیستم ایمنی‌ تان در برابر بیماری‌ های شایع این فصل مقاوم‌ تر می‌ شود. اگر از آن دسته آدم‌ هایی هستید که در زمستان هم حاضر نمی‌ شوند زودتر از ساعت 2 نیمه‌ شب به اتاق‌ خوابشان بروند، باید انتظار داشته باشید که تمام زمستان بیمار و سرما خورده باشید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.