خوراکی نشاط آور

حفظ نشاط و دوری از کسالت با این خوراکی ها

روزهای سرد زمستان و کاهش تابش خورشید همیشه با احساس دلتنگی، بی حوصلگی و حتی افسردگی همراه است. این روزها، نگرانی در مورد کروناویروس و حضور مداوم در منزل نیز این وضعیت را تشدید کرده ‌است. اما برای حفظ سلامت بدن حتما باید به بهبود وضعیت روانی توجه کرد و تسلیم شرایط نشد.

در این میان، بعضی از خوراکی‌ها به دلیل وجود ویتامین‌ها و ترکیبات موثر در عملکرد مغز، به حفظ نشاط و دوری از کسالت کمک می‌کنند. در ادامه این مطلب به 5 مورد از موثرترین ها پرداخته ایم.

1. اسفناج

اسفناج و دیگر سبزیجات سبز مانند کلم بروکلی، کلم سبز، کاهو و… منبع غنی از ویتامین B9 هستند که با کم‌خونی ناشی از فقر آهن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل بروز خستگی و بی‌حوصلگی مقابله می‌کنند. البته مقدار فراوان آنتی‌اکسیدان‌ و املاحی نظیر کلسیم را نیز در این سبزیجات نباید فراموش کرد.

2. گردو

گردو یکی از مغزهای مفید در تامین نیاز بدن به ویتامین‌های مختلف، امگا3، املاح و آنتی‌اکسیدان‌هاست. امگا3 چربی‌های ضروری و مفید برای بدن است که تاثیر مثبتی بر سلامت قلب و مغز و همچنین مقابله با استرس دارد.

3. قارچ

قارچ حاوی پلی‌ساکاریدهایی است که تولید گلبول‌های سفید و آنتی‌کورها را تحریک می‌کند. گرچه این مزیت مصرف قارچ در زمستان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های شایع این فصل اهمیت دارد اما مقاومت بدن در برابر شرایط استرس‌زا و نگرانی‌های روانی را نیز بهبود می‌بخشد.

4. پودر کاکائو

یکی از خوراکی‌هایی که در شرایط بی‌حوصلگی روزهای زمستان بهتر است در رژیم روزانه گنجانده شود، پودر کاکائو است. پودر کاکائو منبع غنی از منیزیم، کافئین، تئوبرومین و آنتی‌اکسیدان‌ها محسوب می‌شود که این ریزمغذی‌ها به بهبود عملکرد ناقل‌های عصبی و پیشگیری از افسردگی کمک می‌کند.

5. لیمو

لیمو مانند دیگر مرکبات سرشار از ویتامینC است که مقاومت بدن را بالا می‌برد. اما چند قطره آب لیمو همراه با کمی عسل و آب ولرم در حال ناشتا سیستم گوارش و روده‌ها را تنظیم می‌‌کند و در حفظ تعادل فلور روده‌ای موثر است. جالب اینکه تعادل فلور روده‌ای به تحریک شادابی بدن در آغاز روز کمک می‌کند.

1 دیدگاه دربارهٔ «حفظ نشاط و دوری از کسالت با این خوراکی ها»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.