دلیل و درمان خارش پوست در زمستان

خارش پوست در فصل زمستان و راه های جلوگیری و درمان

پوستتان شروع به قرمز شدن می‌ کند و با ظاهر شدن نشانه‌ های پوستی، خارش کلافه‌ تان می‌ کند. حاضرید هرکاری کنید تا از شر این خارش‌ ها راحت شوید اما نمی‌ دانید این خارش‌ ها قرار است تا کی ادامه داشته باشد و برای رهایی از شر این خارش‌ ها باید دارو درمانی را آغاز کنید یا استفاده از روغن‌ های گیاهی می‌ تواند شما را از این وضعیت خلاص کند؟ نگران نباشید. ما برای همه سوال‌ هایتان جواب داریم و در این شماره شما را با این بیماری و راه‌ های درمان آن آشنا می‌ کنیم.

چرا خارش گرفته‌ ام؟

با آمدن فصل سرما، مشکلات پوستی هم شایع می‌ شود. سرمای هوا باعث خشکی پوست می‌ شود و این خشکی پوست هم زمینه حساسیت را در پوست ایجاد می‌ کند. در بعضی از افراد این خارش‌ ها آنچنان است که توان انجام کارهای روزانه‌ شان را از دست می‌ دهند و تنها مشغول خاراندن و در نهایت هم ایجاد خراش روی پوستشان می‌ شوند.

خشکی پوست به‌ تنهایی می‌ تواند باعث خارش و التهاب و قرمز شدن پوست و پوست‌ ریزی شود که شرایط بسیار آزار دهنده‌ ای است. این اگزما ممکن است گسترده‌ تر هم شود، از دست شروع شود و دیگر نقاط بدن را هم درگیر کند.

اگر بشور و بساب می‌ کنید

باید راه‌ های مقابله با اگزما و پیشگیری از آن را یاد بگیرید. با ورود به این فصل همه دچار اگزما نمی‌ شوند و تنها افراد مستعد هستند که باید با خارش پوستشان دست و پنجه نرم کنند. خارش شما بستگی به ارث شما دارد؛ بعضی‌ ها بیشتر مستعد خارش و اگزما هستند.

در این بین خشک بودن پوست نقش مهمی در ایجاد اگزما دارد. البته تعدادی از افراد که شرایط شغلی خاص دارند، بیشتر اگزما می‌ گیرند و این افراد هم با آمدن فصل سرما باید بیشتر مراقب خودشان باشند و نگذارند پوستشان خشک شود.

گروهی به علت شرایط کاری مجبورند در معرض مواد شوینده یا مواد شیمیایی حساسیت‌ زا باشند، که می‌ تواند باعث خشکی پوست شوند. بهتر است هنگام استفاده از مواد شیمیایی از دستکش استفاده کنید و نگذارید خشکی هوا همراه با خشکی ایجاد شده با این مواد باعث آزار پوستتان شود.

در صورتی که در محیط کارتان با مواد شوینده سروکار دارید و یا شرایط کاری پوستتان را خشک می‌ کند، اگزما امسال هم در کمین شما خواهد بود.

وسواسی نباشید

اگر پوستتان خشک است و مستعد اگزما هستید، وسواس خود را کنترل کنید و مدام بشور و بساب راه نیندازید. در فصول سرد، هرروز دوش نگیرید و از آب داغ هم برای شستشو استفاده نکنید تا چربی پوستتان بیش از این از بین نرود.

از مواد شوینده و صابون‌ های ملایم استفاده کنید؛ همه صابون‌ ها برای شما مناسب نیستند. با نگاه کردن به ترکیبات صابون‌ ها، صابون‌ هایی را انتخاب و خریداری کنید که ترکیبات غیرشیمیایی دارند.

خود درمانی نکنید

برای درمان اگزما حتما به پزشک مراجعه کنید و نگذارید این خارش‌ ها شما را بیشتر از این آزار بدهند. پزشک با توجه به مقدار اگزمای شما، داروی متناسب را تجویز می‌کند؛ این دارو درمانی فقط باید تحت نظر پزشک باشد و تنها با رفتن به داروخانه نمی‌ توانید خودتان با مصرف دارو خود درمانی کنید.

در برخی موارد متخصصان چاره‌ ای جز تجویز داروهای کورتون‌ دار ندارند و با توجه به عوارض چنین داروهایی، هرگز نباید خودسرانه به مصرف کردنشان رو بیاورید و قبل از عمل کردن به تجویز پزشک هم باید او را از سابقه پزشکی خود آگاه کنید.

هوای پوستتان را داشته باشید

بهتر است با دیدن نشانه‌ های اگزما به پزشک مراجعه کنید تا درمان دارویی را برای شما آغاز کند. اما در خانه با مرطوب کردن محیط می‌ توانید به میزان زیادی اگزما را تسکین دهید. از مرطوب‌ کننده استفاده کنید، البته مرطوب‌کننده‌ هایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند اغلب ترکیبی است و با مرطوب‌کننده‌ های معمولی متفاوت است.

مرطوب بودن همیشگی پوست در افراد مستعد به اگزما از اهمیت زیادی برخوردار است؛ برای همین از هر مرطوب‌ کننده‌ ای که در دسترستان بود با دست و دلبازی استفاده کنید و بدنتان را با کرم‌ ها یا لوسیون‌ ها مرطوب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.