لکه و خال مادرزادی در کودکان (انواع،خطرات و روش درمان)

لکه و خال مادرزادی اغلب بی ضرر هستند و در هنگام تولد در قسمت های مختلف بدن دیده می شوند. عامة مردم به این خال مادرزادی نام «بوس فرشته» داده اند.
لکه های مادرزادی، لکه های رنگی هستند که در زیر یا روی پوست در هنگام تولد دیده می شوند و اندکی بعد از تولد نیز ممکن است ادامه داشته باشد. برخی از این لکه های مادرزادی به مرور زمان محو می شوند و برخی از آنها نیز ممکن است با گذشت زمان بیشتر نمایان شوند.

این لکه ها به وسیله تجمع سلول های رنگدانه در زیر پوست یا به وسیله رگ های خونی که به طور طبیعی رشد نیافته اند ایجاد می شوند. بسیاری از این لکه های مادرزادی بدون درد و بی ضرر هستند. در موارد نادر آنها می توانند عوارض دیگری ایجاد کنند یا همراه با شرایط دیگر ایجاد شوند. همه لکه های مادرزادی باید توسط پزشک معاینه شوند.

لکه های سالامون(Salmon Patches)

این لکه ها به صورت تجمع عروق خونی، به رنگ صورتی و مسطح روی پوست دیده می شوند. این حالت در یک سوم نوزادان تازه به دنیا آمده دیده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

این لکه ها معمولاً در پشت گردن، بین دو چشم (که به نام بوس فرشته نامیده می شود) روی بینی، لب ها یا روی پلک دیده می شوند. برخی از آنها با بزرگ تر شدن بچه ها محو می شوند، اما لکه های پشت گردن معمولاً از بین نمی روند. این لکه ها نیازی به درمان ندارند.

خال شعله شمعی

این خال مادرزادی مسطح و صورتی مایل به قرمز بوده و در هنگام تولد دیده می شوند‌. این خال ها به مرور زمان تیره تر شده و با افزایش سن به قرمز مایل به ارغوانی تغییر رنگ دهند. بسیاری از آنها با افزایش سن بزرگتر و ضخیم تر نیز می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

این لکه ها در اثر گشاد شدگی مویرگ های خونی ایجاد می شوند و از هر ۱۰۰۰ کودک ۳ نفر این نوع لکه ها را دارند. لکه هایی که روی پلک ایجاد می شوند، ممکن است خطر گلوکوم را افزایش دهند. خال های شعله شمعی ممکن است علامتی از دیگر بیماری ها باشند، اما معمولاً این گونه نیست. درمان این لکه ها شامل لیزر درمانی، پیوند پوست و… است.

لکه مغولی

لکه های مغولی مسطح و صاف بوده و در دوران نوزادی، اغلب در ناحیة باسن یا مقداری پایین تر دیده می شوند. آنها معمولاً آبی هستند اما ممکن است به رنگ خاکستری مایل به آبی، سیاه مایل به آبی یا قهوه ای نیز دیده شود.

 

 

 

 

 

 

 

این لکه ها معمولاً به شکل کبودی دیده شده و در کودکانی که پوست تیره تر دارند، شایع تر هستند. این لکه ها معمولاً در سنین مدرسه از بین می روند، اما ممکن است هیچ وقت از بین نروند. لکه های مغولی درمان خاصی نیاز ندارند.

لکه های شیر قهوه ای

این لکه ها مسطح بوده و به رنگ قهوه ای روشن تا متوسط دیده می شوند و دلیل نامگذاری آنها نیز همین است. این لکه ها معمولاً در نیم تنه، باسن و پاها دیده می شوند و ممکن است با افزایش سن تیره تر و بزرگ تر شوند؛ اما معمولاً مشکل خاصی ایجاد نمی کنند.

 

 

 

 

 

 

 

با این حال داشتن چند لکة قهوه ای ممکن است با نوروفیبروماتوز یا در موارد نادر با «نشانگان مک کین-آلبرایت» مرتبط باشد. اگر کودکتان چند لکه قهوه ای دارد، با یک پزشک در این مورد مشورت کنید.

تومور خوش خیم توت فرنگی مانند

همانژیوم ها تجمعی از رگ های خونی کوچک و نزدیک به هم هستند. همانژیوم توت فرنگی در سطح پوست و معمولاً در صورت، پوست سر، پشت یا سینه دیده می شود؛ ممکن است قرمز، ارغوانی و اغلب بزرگ شده و با لبه های برجسته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

این خال مادرزادی معمولاً از هر ۱۰۰ نوزاد در ۲ نوزاد دیده می شود. همانژیوم توت فرنگی شکل اغلب چند هفته بعد از تولد ایجاد شده و در سال های اول تولد بزرگ تر می شود و تا قبل از ۹ سالگی معمولاً از بین می رود. در برخی موارد ممکن است تغییر رنگ جزئی در پوست باقی بماند. درمانی برای آن وجود ندارد، اما هنگامی که نزدیک دهان یا چشم یا در محلی ایجاد می شوند که احتمال خونریزی یا عفونی شدن وجود دارد، نیاز به درمان دارند یا باید برداشته شوند.

همانژیوم های غاری (Cavernous Hemangiomas)

این همانژیوم هنگام تولد وجود دارد و در زیر پوست به صورت یک تودة اسفنجی مایل به آبی که از بافت پر از خون است، دیده می شود. اگر به اندازه کافی عمیق باشد، ممکن است از روی پوست، طبیعی به نظر برسد.

 

 

 

 

 

 

 

این نوع همانژیوم معمولاً در گردن یا سر دیده می شود. اغلب آنها با بلوغ از بین می روند. گاهی ممکن است ترکیبی از این نوع همانژیوم و نوع توت فرنگی اتفاق بیفتد.

ناهنجاری های وریدی

ناهنجاری های وریدی به دلیل شکل گیری نادرست و همچنین گشادی رگ ها ایجاد می شوند. اگر چه در زمان تولد وجود دارند اما ممکن است تا دوره های بعدی کودکی یا بزرگسالی آشکار نشوند. ناهنجاری های وریدی در ۱ تا ۴ درصد نوزادان دیده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

این لکه ها معمولاً در فک، گونه، زبان و لب ها دیده می شوند. همچنین ممکن است در نقاط دیگر بدن نیز دیده شوند. آنها به آرامی رشد می کنند و به مرور زمان کوچک تر نمی شوند. درمان این مشکل اغلب با اسکلورتراپی یا عمل جراحی و در مواردی که همراه با درد یا اختلال عملکرد است، لازم می باشد.

خال مادرزادی

خال مادرزادی خال های سیاهی هستند که هنگام تولد وجود دارند. سطح آنها ممکن است صاف یا برجسته باشد. این خال ها ممکن است هر جایی از بدن وجود داشته باشند و اندازه های مختلفی (کمتر از دو و نیم تا 20 سانتی متر) دارند.

 

 

 

 

 

 

 

این خال ها در یک درصد از نوزادان دیده می شوند. بیشتر این خال ها خطرناک نیستند، اما آنهایی که اندازه بزرگی دارند، خطر تبدیل شدن به ملانوما (بدترین نوع سرطان پوست) را دارند. این خال ها باید از نظر تغییراتی که در آنها ایجاد می شود حتماً بررسی شوند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *