خام و گیاه خواری،مزیت ها و معایب

خام خواری
در رژیم غذایی خام خواری ، تنها از  غذاهای نپخته و غذاهایی که در طبیعت وجود داشته و کسی آنها را آماده مصرف نکرده است استفاده می کنند. اغلب از انواع  میوه، سبزیجات، مغز میوه و دانه آن در این رژیم غذایی استفاده می شود. تعریف دقیقی از رژیم خام خواری وجود ندارد و در جاهای مختلف از مواد غذایی متفاوتی استفاده می شود. آنچه بین تمام انواع رژیم های خام خواری مشترک است این است: «به غذایی خام می گویند که آن را بیش از 46 درجه سانتی گراد حرارت نداده و همچنین آن را قبلاً در فریزر قرار نداده باشیم.
خام خوار به فردی گفته می شود که تنها غذاهای خام مصرف می کند. نکته اینجاست که مصرف چه مقدار از مواد خام سبب می شود که فردی را خام خوار بنامیم. بیشتر متخصصین معتقدند که اگر 75 درصد از غذای مصرفی فردی یا بیش از این مقدار را مواد غذایی خام تشکیل دهند، چنین فردی را می توان خام خوار به حساب آورد.
خام گیاه خوار هااعتقاد دارند که این رژیم متعلق به دوران ماقبل تاریخ است؛ زمانی که انسان ها هنوز آتش را کشف نکرده بودند. همچنین باور دارند که دستگاه گوارش انسان به خصوص برای هضم مواد غذایی خام و انواع سبزیجات تکامل یافته است.
آرتوری ویرتانن، زیست شیمیدانی که جایزه نوبل دریافت نمود، به عنوان یکی از طرفداران رژیم خام خواری شناخته شد. او نشان داد که آنزیم های  موجود در غذاهای نپخته، هنگام جویدن ماده غذایی خام در دهان آزاد می شوند. این آنزیم با آنزیم های دیگر که بدن آنها را تولید می کند واکنش نشان داده و در نهایت گوارش ماده غذایی را به بهترین نحو انجام می دهند.

این رژیم در قرن 20 طرفداران بیشتری یافت، پس از اینکه پزشکان ثابت کردند که رژیم غذایی که دارای میوه و سبزیجات باشد قادر است بیماری های بسیاری را بهبود بخشد. تا مدتها رژیم غذایی خام خواری را زیر مجموعه ای از رژیم گیاه خواری به حساب می آوردند تا اینکه در سال 1975م، رژیم خام خواری به عنوان یک رژیم غذایی مستقل و متفاوت از گیاه خواری به ثبت رسید.
از آن زمان، این رژیم غذایی محبوبیت امروزی خود را پیدا کرد و اولین رستوران هایی که این دسته از غذاها را عرضه می کردند در کالیفرنیا و نیویورک تأسیس شدند.
بسیاری از پزشکان و متخصصین  تغذیه رژیم غذایی خام خواری را تأیید نموده اند. متخصصین تغذیه این نوع رژیم را برای درمان  چاقی که امروزه در جوامع توسعه یافته بسیار شایع است مفید می دانند. این رژیم برای درمان بیماری های عروق قلبی،  سرطان و دیابت و بیماری های مربوط به سیستم ایمنی مناسب می باشد.

اخیراً در آریزونا تحقیقی را بر روی کودکانی انجام داده اند که 75 درصد از غذای مصرفی این کودکان از مواد غذایی خام تهیه شده است. طرفداران این رژیم عقیده دارند که اگر میزان مصرف کالری و اسیدهای چرب ضروری کافی باشد، افراد با هر سنی می توانند انواع غذاهای خام را مصرف کنند و این رژیم برای همه مناسب است.

تغذیه گیاه خواران

باورها و تحقیقات به عمل آمده  افرادی که تحت رژیم خام خواری هستند عقیده دارند که:
•    غذاهای خام حاوی آنزیم هایی هستند که عمل هضم غذا را در بدن تنظیم می نمایند.
•    حرارت دادن یا فریز نمودن غذا این آنزیم ها را نابود می کند.
•    مصرف غذا بدون وجود این آنزیم ها در دراز مدت سبب مسمومیت بدن، زیاده روی در مصرف غذا و در نهایت منجر به چاقی می شود.
•    غذاهای خام نسبت به غذاهای پخته، مواد مغذی بیشتری دارند.
اصل کلی در رژیم خام خواری این است که غذای پخته سمی می باشد؛ چون آنزیم های موجود در غذای خام بر اثر حرارت نابود می شوند. این عقیده را آرتوری ویرتانن برای اولین بار مطرح نمود که به نقش این آنزیم ها در رژیم غذایی افراد اشاره کرد. نتیجه ی تحقیق او نشان داد که خوردن غذای پخته سبب بیماری های مختلف می شود. طرفداران این رژیم باور دارند که با خوردن غذای پخته، لوزالمعده باید بیشتر کار کند و آنزیم بیشتری ترشح نماید. این افراد عقیده دارند که آنزیم های موجود در غذای خام در گوارش غذا، به اندازه آنزیم هایی که دستگاه گوارش ترشح می کند با اهمیتند.
در سال 1932م، برای بررسی اثر غذاهای پخته تحقیقی روی دو دسته گربه صورت گرفت. برای مدت ده سال، گربه های گروه اول تحت رژیم غذایی خام خواری بودند؛ درحالی که به گربه های گروه دوم غذاهای پخته می دادند. در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که گربه های گروه اول، سالم تر بودند؛ در حالی که در نسل های متولد شده از گربه های گروه دوم، نقص های مادرزادی به چشم می خورد.
طرفداران رژیم خام خواری اعتقاد دارند که آنزیم های موجود در مواد غذایی خام، سلامتی را تضمین نموده و سیستم ایمنی بدن را هم قوی تر می کند. با پیروی از این رژیم می توان پوستی شاداب تر داشت و پر انرژی تر بود؛ در عین حال که میزان ابتلا به بسیاری از بیماری ها به حداقل می رسد.
پزشکان و محققان زیادی سعی کرده اند با ارائه سخنرانی یا با نوشتن کتاب و مقاله، مردم را به طرف این رژیم غذایی جذب کنند. برخی از آنها آمار بیمارانی را که با استفاده از این رژیم، از بیماری های مهلکی (مخصوصاً  سرطان نجات یافته اند، در کتاب هایشان آورده اند. نورمن واکر، یکی از طرفداران این رژیم غذایی بود که خود، همواره از آن پیروی می کرد. این فرد 118 سال عمر کرد و در نهایت هم در اثر یک حادثه رانندگی جان خود را از دست داد.
خام خوران عقیده دارند از آنجا که هیچ جانوری به جز انسان غذای خود را نمی پزد، به همین دلیل است که انسان به بیماری های پیشرونده (مثل سرطان) مبتلا می شود که هیچ یک از جانوران تا به حال به آنها مبتلا نشده اند.
دانشمند گیاه خوار
انیشتن یکی از دانشمندان گیاه خوار بود  در زیر گفته وی را مورد روش زندگی اش نقل میكنم

( من بدون چربی / بدون گوشت / بدون ماهی زندگی میكنم . و احساس كاملا خوبی در این طریق دارم . همیشه به نظرم اینطور بوده كه انسان به دنیا نیآمده است كه گوشت خوار باشد . )
__________________
چرا خام گياه خواري
خام گياه خواري  كليد سلامتي و راز طول عمر انسانها است و اين امكان را به  ما مي دهد كه آنطوري  شايسته  نسل آدم  است  زندگي كنيم .
قدمت انسان به حدود چهار ميليون سال مي رسد كه بيش از 3.950.000 سال آن را  بطور عمده خامگياه خوار بوده است و فقط حدود  پنجاه هزار سال است كه با كشف آتش  پخته خواري به تغذيه انسان راه پيدا كرده است و بيش از هفت هزار سال نيست كه انسان با يادگيري كشاورزي  و ساكن شدن در كنار كشتزار هاي خود ،  با اهلي كردن حيوانات به پرورش آنان چهت استفاده از گوشت و شيرشان پرداخت.
با پختن گياهان اولين چيز  كه از بين مي رود آب آن است آن هم با  حدود هشتاد درصد مواد معدني و ويتامين هاي محلول درآن  به اضافه اكسيژن موجود در گياهان و آنزيم هاي باارزشي كه در سوخت ساز بدن و هضم غذا بكار ميرود .
و ميدانيم كه پيري چيزي جز از دست دادن آنزيم ( مواد آلي )  نيست زيرا  سلولها از تقسيم شدن باز مي مانند و سيستم ايمني بدن ضبعف ميشود و در نهايت ذخيره مواد آلي بدن به اتمام مي رسد و باز مي دانيم كه پستانداران بطور طبيعي  هشت برابر دوران بلوغ خود عمر ميكنند ولي انسانها بخاطر پخته خواري  حداكثر چهار برابر دوران بلوغ  خود زنده مي ماند و ما براحتي روي نيمي از طول عمر خود خط كشيده ايم  .
براي خام گياه خوار شدن دلايل مختلفي را مي توان  بشرح ذيل عنوان كرد :
–         كاهش  ريسك  ابتلا  شدن به بيماريهاي مختلف و در نتيجه افزايش سلامتي .
–         كاهش صدمات  وارده به محيط زيست  همه  موچودات  اين كره زيباي خاكي .
–         كاهش گرسنگي مردم جهان
–         كاهش رنج وارده به حيوانات
–         و …
خام گياه خوار شدن در مدت كوتاهي  تمام  اين مزايا را در بر خواهد داشت و ما مي توانيم از يك زندگي شاد و بانشاط براي خود و اطرافيانمان لذت ببريم  بدون اينكه حيواناتي  كه براي توليد شيرو محصولات لبني حاصل از آن  پرورش مي يابند مورد استثمار واقع شوند  ويا جانداراني كه حق حيات دارند بخاطر   گوشتشان  سلاخي شوند .
آيا ميدانيد  چه رنجي را يك گاو مادر متحمل ميشود كه گوساله اش را فقط چند روز بعد از تولد از او جدا ميكنند  تا ما بتوانيم از شير او استفاده كنيم كه هيچ نيازي نداريم (طبق نتايج تحقيقات  محققان  شير و فرآورده هاي لبني ناشي از آن  براي سلامتي مضر مي باشد ) كه  بر خلاف ساير پستانداران  بعد از پايان دوران شير خوارگي ، شير جاندار ديگري را به طور غير طبيعي مورد مصرف قرار دهيم  که برای پرورش این حیوانات حجم زیادی از آب و زمين هاي مرغوب كشاورزي كه مي شد در ايجاد و توسعه باغات ميوه سودمندي فراواني را براي محيط زيست و ما انسانها به  همراه داشته باشد  به مصرف می رسد . و از توليد گازهاي گلخانه اي جلوگيري شود

بادام
بادام يكي از بهترين ميوه هايي است كه  از لحاظ تغذيه  اهمييت فراواني دارد و طبيعت  در دسترس انسان قرار داده است  .  مغز بادام غني از اسيد هاي آمينه ، چربي ، مواد قندي ، مواد معدني و ويتامين هاست .

ارزش غذايي يكصد گرم مغز بادام بشرح ذيل است :

رديفمواد متشكلهمقدار در 100 گرم
1پروتئين19 گرم
2چربي54 گرم
3كربوهيدرات20 گرم
4فيبر3 گرم
5كلسيم234 ميلي گرم
6فسفر500 ميلي گرم
7آهن5 ميلي گرم
8سديم4 ميلي گرم
9پتاسيم770 ميلي گرم
10منيزيم625 ميلي گرم
11ويتامين آ5 واحد بين المللي
12تيامين0.24 ميلي گرم
13ريبو فلاوين0.92 ميلي گرم
14نياسين5/3 ميلي گرم
15اسيد اسكوربيكبه ميزان كم
16آب5%
17كالري598

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.