خرید تلفن ثابت

تلفن های ثابت به دو نوع کلی تقسیم می شوند. دسته اول آنهایی هستند که فقط یک دستگاه ثابت دارند و مستقیماً با کابل به خط تلفن وصل می شوند. دسته دوم آنهایی هستند که علاوه بر دستگاه ثابت، دارای گوشی بی سیم سیار نیز هستند. با ما همراه باشید تا نکات مهمی را درباره هریک از این انواع بیان کنیم.تلفن های ثابت بدون گوشی بی سیم
این دستگاه ها ساده ترین و مرسوم ترین نوع گوشی تلفن بویژه در ادارات هستند. همانگونه که گفته شد این دستگاه ها مستقیماً به خط تلفن وصل شده و معمولاً بر روی یک میز بطور دائمی قرار می گیرند. البته امکان جابجایی آنها به هر نقطه ای وجود دارد اما طول سیم همیشه یکی از محدودیت ها و وابستگی های آنها خواهد بود. به همین دلیل تلفن های بی سیم به بازار وارد شدند تا این محدودیت را از سر راه برداشته و راحتی بیشتری را برای کاربران مهیا کنند. به این نمونه توجه کنید:

تلفن های ثابت با گوشی سیار
این تلفن ها از دو بخش کلی تشکیل شده اند. یک دستگاه Base که بعضاَ یک دستگاه تلفن ثابت است و یک/چند گوشی بی سیم.

این تلفن ها با امواج رادیویی مشخصی کار می کنند که هریک دارای برد و کیفیت مخصوص به خود است. هر یک از بخش های دستگاه، دارای کیت های گیرنده و فرستنده امواج هستند که می توانند با یکدیگر تبادل سیگنال داشته باشند. به این مدل توجه کنید:

نکاتی برای خرید بهتر و مناسب تر تلفن

اگر قصد خرید هریک از گوشی های تلفن بالا را دارید بهتر است به مواردی که در ادامه آمده است توجه داشته باشید.

به دلیل وجود حساسیت های امنیتی درمورد ارتباطات رادیویی، تمامی دستگاه هایی که بر پایه امواج رادیویی کار می کنند بایستی دارای فرکانس کاری مشخصی باشند. از همین رو سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، قانون مشخصی را برای تعیین محدوده فرکانس کاری اینگونه وسایل تعیین کرده است که به قرار زیر است.

باند مجاز اول46 تا 47 مگاهرتز
باند مجاز دوم49 تا 50 مگاهرتز
باند مجاز سوم86 تا 88 مگاهرتز
باند مجاز چهارم931 تا 932 مگاهرتز

کاملا واضح است که هرگونه ورود به سایر فرکانس ها ممنوع بوده و دستگاه هایی که دارای فرکانس کاری دیگری باشند غیرمجاز تلقی شده و مورد پیگرد قرار می گیرند.

دستگاه مادر یا همان Base در تلفن های بی سیم معمولا به شکل های زیر است.
برخی از دستگاه های Base به تنهایی یک تلفن کامل به حساب می آیند یعنی می توان فارغ از گوشی بی سیم اقدام به شماره گیری کرد. این مدل تلفن برای کسانی که قصد دارند حداکثر استفاده را از تلفن ببرند مناسب است اما باید گفت که برخی افراد به هیچ وجه مایل نیستند تلفنی را خریداری کنند که دستگاه Base آنها بزرگ باشد. آنها مدل های کوچک و جمع و جور را بیشتر می پسندند.

تلفن هایی که دستگاه Base آنها بصورت یک تلفن مجزا است معمولا می توانند در زمان قطعی برق نیز به کار خود ادامه دهند.

برخی از تلفن ها بگونه ای طراحی شده اند که دستگاه Base فقط برای شنیدن پیامهای صوتی و شارژ شدن گوشی بی سیم است. این تلفن ها اندازه کوچکتری نسبت به نوع قبل دارند اما عیب بزرگ آنها در این است که اگر در زمانی برق قطع شود دیگر قادر به استفاده از تلفن نیستید.

برد دستگاه و سیگنال های آن
برد دستگاه بسیار حائز اهمیت است. برخی افراد فکر می کنند که مولفه برد سیگنال ها فقط زمانی کاربرد دارد که می خواهند از دستگاه مادر فاصله بگیرند اما واقعیت این است که علاوه بر این کاربرد، در خانه هایی که اتاق های زیادی دارد و گوشی بی سیم در اتاق های انتهایی منزل استفاده می شود عملکرد بهتری دارند زیرا هرچه قدرت و آنتن دستگاه ضعیف باشد، سیگنال های آن قادر به عبور از دیوارهای تودرتو نیستند. به این مدل با کیفیت دقت کنید:

تلفن ثابت

پایه های شارژ
به پایه های شارژ در تلفن های بی سیم توجه کنید. برخی مدل های ارزان قیمت بگونه ای طراحی شده اند که محل انتقال شارژ بصورت فنرهای ضعیف است. این طراحی دارای یک اشکال اساسی است. تجربه نشان داده که این نوع پایه های شارژ بعد از مدت زمانی دچار کج شدگی در فنرها می شوند و شارژ کردن گوشی بی سیم را عملا سخت می کنند. پس بهتر است اگر به دنبال خرید یک تلفن بی سیم هستید، مدلی را انتخاب کنید که پایه های شارژ آن بصورت فلز های مقاوم و انعطاف پذیر باشد.

شناسه آی دی ID دستگاه تلفن بی سیم
آیا تا به حال شده که تلفن خانه خود را بردارید و قبل از شماره گیری به ناگهان متوجه صدای همسایه تان در پشت تلفن شوید؟ این اتفاق به این دلیل می افتد که تلفن شما دارای شناسه معتبر و منحصر به فرد نیست.

طبق قانون، هر دستگاه تلفن بی سیم باید دارای شناسه مخصوص و منحصر به فرد باشد تا در هنگام استفاده بر روی سایر دستگاه ها تداخل ایجاد نکند. این تداخل برخی اوقات به سوءاستفاده و شنودهای غیرقانونی منجر می شود. معمولاً تلفن های غیرمجاز و تقلبی در بازار که قیمت پائین تری نیز دارند از این مشکل فارغ نیستند.

حافظه ذخیره سازی شماره تلفن و ID caller
خوشبختانه اغلب تلفن هایی که دارای صفحه نمایش هستند مجهز به شماره انداز یا هان ID caller هستند اما حافظه دخیره سازی شماره در آنها با یکدیگر متفاوت است. در دنیایی که هرکس و هرجایی برای خود شماره تلفن مخصوصی دارد، حفظ کردن تمامی شماره تلفن ها کار ساده ای نیست. پس با یک انتخاب صحیح می توانید این وظیفه را به تلفن خود بسپارید.

قابلیت اتصال چند خط تلفن به یک دستگاه
اگر دستگاه تلفن را برای محیط هایی مثل شرکت ها، مغازه ها و دیگر مکان هایی که دارای چندین خط تلفن هستند درنظر گرفته اید بهتر است به سراغ مدل هایی بروید که قابلیت اتصال چند خط تلفن را بطور همزمان دارند. این نوع تلفن ها قیمت بالاتری نسبت یه مدل های تک خط دارند اما در عوض شما را از وجود چندین گوشی مختلف راحت می کند. بعنوان مثال به این مورد توجه کنید:

پیغام گیر و منشی تلفنی
تلفن های قدیمی دارای بخش مخصوصی برای قرار دادن نوار به جهت ضبط کردن پیغام های صوتی بودند اما خوشبختانه تلفن های امروزی دارای حافظه ذخیره سازی پیغام های صوتی می باشد. اگر این ویژگی برای شما اهمیت دارد می توانید به سراغ مدل هایی بروید که ظرفیت بالاتری برای این کار دارند.

جنس بدنه و دکمه های شماره گیر
در هنگام خرید حتما به این دو ویژگی دقت کنید. همیشه تلفن های مرغوب از مواد بهتری ساخته می شوند که در عین سبکی، دوام بالایی دارند. اگر می خواهید در هنگام شماره گیری کاملا راحت باشید بهتر است مدل هایی را انتخاب کنید که دکمه های آن به اندازه کافی بزرگ باشد تا در هنگام شماره گیری به اشتباه نیافتید.

ضمانتنامه گارانتی
از آنجایی که تلفن ها وسایل بسیار حساسی هستند، کوچکترین ناملایمتی با آنها می تواند در کیفیت صدای شما تأثیر منفی بگذارد. پس بهتر است تلفن خود را از نمایندگی های معتبر تهیه کنید تا در هنگام بروز چنین حوادثی، دچار دردسر و ضرر نشوید.

سیم دار یا بدون سیم

بطور کلی دستگاه تلفن ثابت به دو دسته سیمی و بدون سیم تقسیم بندی می شود و به واسطه حضور گسترده دستگاه های بدون سیم مدت هاست دیدن گوشی تلفن سیم دار کمی برایمان غریب شده و صرفا منتظر دیدن این نوع دستگاه روی میز اداره ها هستیم.

 در حالی که هنوز هم قابل اعتمادترین نوع گوشی تلفن ثابت ، چیزی شبیه به اختراع اولیه گراهام بل معروف خودمان بوده و فقط کمی امکانات جانبی به آن اضافه شده است. اما نمی توان چشم به روی تکنولوژی و پیشرفت دنیای ارتباطات نیز بست.

 بنابراین اینگونه بهتر است که با توجه به نیازمان بین تلفن رومیزی سیم دار یا باسیم گزینه ای را انتخاب تا علاوه بر اطمینان خاطر از کیفیت ارتباط از تکنولوژی های روز هم استفاده کنیم. به هر حال انتخاب در بخش تلفن های سیم دار کمی ساده تر از نوع بی سیم آن است چون با توجه به امکانات موجود دستگاه برای سیمدارها و مدل و رنگش می توانیم خرید کنیم ولی در مورد تلفن های بدون سیم دنیایی متفاوت را پیش رو خواهیم داشت.

بدنیست توجه داشته باشیم بزرگترین نقطه ضعف تلفن های بدون سیم حتی با اختراع سیستم های نوین و پیشرفته ، جریان برق است که در صورت قطع شدنش ارتباط دستگاه مرکزی با گوشی تلفن بی سیمی که همراه ماست قطع خواهد شد و نمی توانید با مخاطب خودتان ارتباط بگیرید.

 بنابراین بهتراست اگر میان تولیدات بدون سیم به دنبال برند مناسب خود هستید آنهایی را انتخاب کنید که دارای یک دستگاه تلفن ثابت با سیم نیز باشند تا در صورت قطع برق بتوانید با استفاده از آن با مخاطبان خودتان ارتباط بگیرید.

شناسه ایمنی تلفن های بی سیم را جدی بگیرید

همانطور که اشاره شد اکنون دنیای ارتباطات بدون سیم جایگاه ویژه ای در زندگی روزمره ما دست و پا کرده اند و برای خرید اکثر لوازم موردنیازمان به دنبال بی سیم آنها هستیم، از موس و کیبورد، مودم و گوشی تلفن ثابت یا تلفن همراه گرفته تا جاروبرقی و شارژهای بدون سیم . بنابراین لازم است قوانین مربوط به خرید آنها را بخصوص در مورد تلفن ثابت بدون سیم ، کاملا زیر ذره بین گرفته و در مورد آنها کنجکاو باشیم تا مبادا با خرید وسیله ای غیر استاندارد یا غیر مجاز دچار دردسر بشویم.

در مورد تلفن های ثابت بدون سیم مهمترین نکته شناسه ایمنی دستگاه است؛ چون این وسیله با توجه به قوانین مربوطه در کشورمان باید قبل از ورود تایید وزارت ارتباطات را دریافت کرده باشند تا علاوه بر رعایت استانداردهای لازم از نظر محدوده فرکانس ، دارای بهترین نوع ارتباط باشند. بنابراین هنگام خرید به این شناسه بسیار دقت کنید .

این شناسه در واقع کدی میان دستگاه ثابت تلفن (مادر) و گوشی بی سیم که عددی یکسان است به این ترتیب گوشی تلفن سیار صرفا می تواند با این کد با دستگاه مادر ارتباط برقرار کند تا با این کار مانع از همشنوایی توسط سایردستگاه های بی سیم تلفن باشد. البته از لحاظ ایمنی تماس های شما نیز نکته ای قابل اعتماد است چون سرقت بوق و شنود صحبت های شما تا حداقل به این وسیله (کدشناسایی) کاهش خواهد یافت.

از غیر مجازها فاصله بگیرید

براساس سیاست های سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی ایران و اصول سیاست‌گذاری طیف فرکانس که از منافع ملی کشور محسوب می‌شود. محدوده‌های زیر به تلفن های بی‌سیم اختصاص داده شده است:

باند 46 تا 47 مگاهرتز، 49 تا 50 مگاهرتز، 86 تا 88 مگاهرتز و 931 تا 932 مگاهرتز است. پس دستگاه هایی که خارج از این محدوده فعالیت می کنند و یا برد کارکرد مفید آنها بیش از 300 متر است غیر مجاز بوده و نمی توان به عنوان وسیله عادی در منازل از آنها استفاده کرد.

مشخصات تلفن بی سیم غیرمجاز

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی سالم سازی و پاک سازی فضای فرکانس کشور، با اینگونه تجهیزات آلوده کننده طیف فرکانس برخورد قانونی کرده و با ردگیری و ضبط آنها در صورت استفاده سلامت مکالمات را همواره حفظ می کند. لازم به ذکر است استفاده از تلفن های بی سیم غیر مجاز به دلیل مشکلاتی که بوجود می آورند حتی در تمامی کشورهای سازنده نیز جرم تلقی شده و غیرقانونی است و صرفا جهت صادرات تولید می شوند.

 اینگونه تلفن ها عمدتا توسط شبکه های قاچاق و به صورت غیر مجاز وارد کشور شده و منابع و منافع جامعه را به خطر می اندازند. تداخلات به وجود آمده توسط تلفن های بی سیم غیرمجاز بر کارکرد شبکه های اضطراری، ایمنی و خدماتی اعم از : نظامی، انتظامی و امنیتی ، اضطرار ملی و نجات، امداد و ایمنی خواهد بود. لازم به یادآوری است که اولین مشخصه غیر مجاز بودن تلفن های بدون سیم داشتن آنتنی مجزا از دستگاه مرکزی است.

خدمات پس از فروش

همانطور که می دانیم لوازم الکترونیکی خصوصا با توجه به تکنولوژی های پیشرفته کنونی ، بسیار حساس هستند و نمی توان به خدمات پس از فروش آنها بی اعتنا بود بنابراین هنگام مراجعه به بازار برای تهیه یکی از انواع گوشی تلفن ثابت مهمترین نکته اطلاع از شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش آنهاست که نباید از آن غافل شوید.

بهترین روش برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی این است که هنگام خرید گوشی تلفن علاوه بر برگه گارانتی فاکتور معتبر از فروشنده دریافت نمایید تا در صورت نیاز به فروشنده مراجعه نمایید.

به ضد ضربه و ضد آب بودن گوشی توجه داشته باشید

اکثر ما تجربه انداختن گوشی تلفن را در کارنامه زندگی خود ثبت کرده ایم ، یا اینکه بارها هنگامی که دستمان خیس بوده مجبور به جواب دادن تلفن شده ایم، دو کاری که همواره باعث خسارت هایی به ما شده است چون این وسیله هم به ضربه حساس است و هم در مقابل رطوبت ناتوان. همین موضوع باعث شده تلفن مورداستفاده ما طول عمر کمتری داشته باشد و زودتر برای خرید یک گوشی جدید روانه بازار بشویم .

از این رو به تازگی سازندگان بااستفاده از تکنولوژی های نوین توانسته اند گوشی های تلفن ثابت یا بدون سیم را ضد ضربه و ضد آب بسازند که این اتفاق خرسندی برای ماست که می توانیم با خریدن یکی از این نوع تلفن ها به حساب پس انداز خودمان خدمت کنیم.

توجه ویژه به نوع باطری داشته باشید

یکی از لوازم بسیار مهم در تلفن های بدون سیم، باطری داخل گوشی سیار است که باید به نوع و قدرت نگهداری شارژش توجه ویژه داشته باشیم. همانطور که به خاطر داریم مدل های ابتدایی یا حتی برخی مدل های امروزی از سه باطری قابل شارژ داخل گوشی ها استفاده می شود که معمولا پس مدتی استفاده فاسد شده و باید تعویض شوند. اما در دستگاه های مدرن امروزی از باطری های لیتیومی با کیفیتی بسیار بالاتر و طول عمر بیشتری استفاده می شود که بهترین گزینه برای شماست .

به همین دلیل وقتی مدل تلفن مورد نظرتان را انتخاب کردید به اطلاعات مندرج روی جعبه یا کاتالوگ که درباره نوع باطری و طول عمر آن نوشته شده است خوب دقت کنید به یاد داشته باشید در مورد زمان آماده بکار باطری گوشی نیز اطلاعات مناسبی بگیرید. بطور کلی زمان آماده بکار باطری گوشی های بی سیم از هفت روز شروع شده و در برخی از موارد تا 30 روز نیز ادامه خواهد داشت.

از خرید دستگاه های دست دوم جدا خودداری کنید

هرچند همواره تاکید می شود از خرید کالاهای بی کیفیت و غیر استاندارد خودداری کنید اما با توجه به تقاضای روز افزون بازار برای تهیه این وسیله و البته سوء استفاده برخی از فروشندگان مدتی است که شاهد حضور دستگاه های دست دوم از کشورهای اروپایی با برندهای متفاوتی هستیم هرچند این دستگاه ها برای مدتی مورد توجه متقاضیان قرار گرفتند اما به دلیل نداشتن خدمات پس از فروش و البته کیفیت پایین به سرعت از خاطره مخاطبان خود محو شده و جایشان را به دستگاه های باکیفیت و دارای نمایندگی دربازار کشورمان دادند ولی هنوز هم در گوشه و کنار بازار می توان ردپایی از آنها یافت. بنابراین در صورت پیشنهاد فروشنده زیاد به این پیشنهاد جذاب توجه نکنید چون گرفتاری اینده تنها ارمغان این معامله خواهد بود.

قیمت انواع گوشی تلفن

به قول معروف از هرچه بگذریم سخن دوست خوشتر است و حالا نوبت به حساب و کتاب رسیده است . با درنظر گرفتن امکانات مورد نیازتان و البته کیفیت محصولی که انتخاب کرده اید باید منتظر شنیدن رقمی از سوی فروشنده باشید اما بطور کلی اکنون دربازار تلفن ثابت رومیزی می توان گوشی های چینی با نام هایی مشابه برندهای معروف جهان  و ارزان قیمتی حدود 30 هزار تومان تا 70 هزار تومان را تهیه کرد و در مورد بدون سیم ها هم ارقامی از 70 هزار تومان را می شنوید تا یکصد هزار تومان این در حالی است که برندهای معتبر و دارای نمایندگی معمولا در این محدوده قرار ندارند و کمی با ارقامی بالاتر به فروش می رسند.

محدوده فرکانس مجاز تلفن‌های بی‌سیم:

اصول سیاست‌گذاری طیف فرکانس که از منابع ملی کشور محسوب می‌شود مبتنی بر نیل اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حفظ امنیت ملی به منظور ایجاد زمینه ارائه خدمات عمومی به آحاد ملت است. به همین منظور براساس سیاست گذاری فعلی، محدوده‌های زیر به تلفن بی‌سیم اختصاص داده شده است:

باند 46 تا 47 مگاهرتز

49 تا 50 مگاهرتز

86 تا 88 مگاهرتز

931 تا 932 مگاهرتز

شناسه ایمنی تلفن بی‌سیم:

مجهز بودن به شناسه ایمنی از مشخصات مهم تلفن بی‌سیم مجاز است. این شناسه بین دستگاه ثابت و گوشی بی‌سیم مشترک است. هر دستگاه تلفن بی‌سیم از شناسه واحد استفاده می‌کند. بنابراین گوشی تلفن بی‌سیم مجهز به شناسه ایمنی عددی فقط با دستگاه ثابت خود ارتباط برقرار می‌کند که مانع هم‌شنوایی، شنود یا سرقت بوق توسط سایر استفاده کنندگان تلفن بی‌سیم می‌شود و تلفن‌هایی که فاقد این مشخصه باشند، غیرمجاز محسوب می‌شوند.

تلفن بی‌سیم مجاز فاقد هرگونه آنتن هوایی است و آنتن دستگاه ثابت روی آن نصب شده است.

توصیه‌های لازم برای خرید

با توجه به نکاتی که ذکر شد و به منظور جلوگیری از سوء استفاده و زیان احتمالی توجه به موارد زیر توصیه می‌شود:

– طبق مواد 1، 6 و 10 قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیر حرفه‌ای وارد کردن تجهیزات رادیوئی به کشور، خرید، فروش و استفاده ازدستگاه‌های فرستنده بی‌سیم بدون اجازه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ممنوع است.

– هنگام خرید از فروشگاه‌های عرضه‌کننده تلفن بی‌سیم حتما فاکتور خرید ممهور به مهر فروشگاه را دریافت نمایید. خریدار و فروشنده به عنوان افرادی که از مشخصات تلفن‌های بی‌سیم مجاز و غیرمجاز بایستی آگاهی و اطلاع داشته باشند، ملز‌م ‌هستند از مجاز بودن آن اطمینان حاصل کرده و فروشنده باید آن را در فاکتور فروش قید نماید تا چنانچه بعدا خلاف آن ثابت شود از طریق اتحادیه صنفی مسئله پیگیری گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.