خرید تلویزیون

صفحه کریستال مایع که به انگلیسی می شود : Liquid Crystal Display یا همان (LCD). که از یک صفحه کریستال مایع به منظور نمایش تصاویر استفاده می کند. با تابش نور به این کریستال ها تصاویر پدیدار می شود و طبیعت کریستال های مایع باعث می شود که این تکنولوژی تأخیر زمان بیشتری نسبت به رقیبانش داشته باشد. البته این مشکل با استفاده از تکنولوژی جدید Motion technology حل شده است.

 

نکات مثبتLCD ها چیست؟

 •  LCD ها در هر سایزی ساخته می شود.
 • برای استفاده روزمره خیلی خوبند
 • برای محیط های پرنور و با نور مناسب انتخاب خوبی است. مثلاًآشپز خانه !

LED TV :

(Light Emitting Diode ( LED از مکانیزمی بسیار شبیه LCD ها استفاده می کند.یعنی از همان کریستال های مایع برای خلق تصاویراستفاده می کند . ولی با این تفاوت که از LED برای نوردهی به این کریستال ها استفاده میشود، نه از فلورسنت LCD ها !

تلویزیون سامسونگ

بودجه ای در نظر داشته باشید

جای تردید نیست امروزه با توجه به تمامی شرایط اقتصادی اگر قصد خرید وسیله ای را داشته باشیم ابتدا به موجودی حساب بانکی خودمان نظری خواهیم داشت و متناسب با اعداد موجودی حسابمان سعی در انتخاب بهترین گزینه می کنیم.

بنابراین خارج از قاعده نیست اگر بگوییم همه خریدهای ما به نوعی وابسته به توان مالی خانواده است و نمی توان بدون توجه به آن گام در راه انتخاب وسیله ای گذاشت.

پس حالا که قصد خرید تلویزیون را داریم و با توجه به اعداد و ارقامی که در این بازار رنگارنگ وجود دارد بد نیست ابتدا به توان مالی خودمان توجه و در همان محدوده اقدام به انتخاب کنیم نه این که ابتدا فرضیات و علاقه هایمان را درنظربگیریم و بعد با شنیدن ارقام نجومی از فروشنده؛ دلزده و ناراحت فروشگاه را ترک کنیم.

DVB را جدی بگیرید

اگر برای خرید تلویزیون جدید راهی بازار شده اید و قصد خرید تلویزیونی با امکانات روز دارید نیم نگاهی هم به دستگاه DVB یا گیرنده دیجیتال داشته باشید هرچند بیشتر محصولات جدید از سوی کارخانجات سازنده به این وسیله مجهز است و خریدار نیازی به تهیه آن ندارد اما هنوز هم برخی از تلویزیون ها که از این وسیله بی بهره است تولید می شود بنابراین باید برای لذت بردن بیشتر از تصاویر تلویزیون مورد نظرتان از این وسیله استفاده کنید. اما اقتصادی ترین کار این است که بیشتر به دنبال مدل هایی باشید که گیرنده دیجیتال داخل تلویزیون نصب شده باشد و نیازی به خرید مجزای این دستگاه برای آنها نیست.

زاویه دید را هنگام خرید درنظر داشته باشید

سازندگان تلویزیون همواره سعی می کنند با استفاده از برخی امکانات نظر مخاطبان بیشتری را به محصولاتشان جلب نمایند اما یکی از امکاناتی که واقعا برای جلب نظر مشتریان به کار می رود و باید دقت ویژه به آن داشته باشید زاویه دید صفحه نمایش تلویزیون است.

زاویه دید حداکثر زوایه کاربر نسبت به نمایشگر است که در آن تصویر با کیفیت مطلوب قابل مشاهده باشد و معمولا عدد ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه برای زاویه دید نمایشگرها ذکر می شود اما توجه داشته باشید زمانی که در زاویه ۱۷۰ درجه نسبت به تلویزیون نشسته اید، آنقدر سطح تصویری قابل مشاهده کوچک می شود که کیفیت آن اهمیتی پیدا نمی کند، اما زاویه دید در برخی از نمایشگرها رده پایین بازار بسیار محدود است و شما حتی وقتی با کمی زاویه نسبت به تلویزیون قرار می گیرید رنگ ها را به صورت به هم ریخته و تار مشاهده می کنید ولی در اکثر نمایشگرهای امروزی زاویه دید قابل قبول است و تقریبا هیچ کدام زاویه دید ۱۷۰ درجه ندارد.

پس این عدد تا حد زیادی بی معنی است حتی بهترین پنل های LCD مانند پنل های (IPS که یکی از مهم ترین قابلیت های آن زاویه دید وسیع است) باز هم در انحراف بیش از ۳۰ درجه دچار افت شدید ۵۰ درصدی در روشنایی و کنتراست می شود. حتی صفحه های نمایش OLED که جدید ترین فناوری در صفحات نمایش است در زاویه دید کم دچار افت ۳۰ درصدی روشنایی و تغییر رنگ ۳۰ درصدی می شوند. بنابراین زاویه دید استاندارد معنی خاصی ندارد و نمی تواند معیار تصمیم گیری باشد.

به خروجی و ورودی های تلویزیون اهمیت بدهید

ممکن است تعداد و نوع خروجی و ورودی های تلویزیون مورد نظرتان در ابتدا خیلی برایتان اهمیت نداشته باشد. فقط وقتی متوجه می شوید چه کلاهی سر خودتان گذاشته اید که تعداد پورت های تلویزیون جدیدتان جوابگوی نیازهایتان نیست چون ظاهر و اعداد و ارقامی غیر واقعی ذهن شما را به خود مشغول کرده بود و واقعیت مورد نیاز را فراموش کرده بودید. بنابراین این موضوع را بیش از پیش جدی بگیرید.

هر تلویزیون صفحه باریک جدید به تعدادی ورودی و خروجی مجهز است که به شما اجازه می دهد وسایل جانبی مثل پخش کننده (DVD یا بلو ـ ری)، گیرنده دیجیتال، سیستم های صوتی، کنسول های بازی یا حافظه های فلش را به آن متصل کنید.

اگر با کیفیت ترین تلویزیون بازار را بخرید که تولید کننده در تعداد پورت های آن خساست به خرج داده، در حقیقت پولتان را دور ریخته اید. پس قبل از این که دست به جیب شوید و فروشنده فاکتور را صادر کند، از همان اول محل پورت ها را بررسی کنید و مطمئن شوید تلویزیون مورد نظرتان به حداقل ۳ ورودی HDMI، دو ورودی USB و یک ورودی AVI مجهز باشد.

رزولوشن در تصاویر ثابت و متحرک را چک کنید

هنگام خرید،رزولوشن تلویزیون را حتما چک کنید. با این روش خواهید فهمید که پنل تلویزیون شما با کیفیت است یا یک پنل معمولی است. روش چک کردن Static Resolution به این صورت است که ببینید آیا قادرید زمانی که یک عکس یا یک تصویر فریز شده از شخصی را می بینید تار های موی وی را طوری ببینید که قابل شمارش باشند (تارهای موی شخص محو نشده باشد).

روش چک کردن Motion Resolution (رزولوشن تصویر متحرک) هم براحتی توسط یک صحنه ورزشی امکان پذیر است. دقت کنید که مثلا پای فوتبالیست ها هنگام دویدن و یا شوت زدن نباید حالت محو پیدا کند.

با توجه به نکات ذکر شده، شاید چندین گزینه را از بین انتخاب هایتان حذف کنید یا چند گزینه را به انتخاب هایتان اضافه کنید.

نسبت کنتراست یا Contrast Ratio

یکی از مواردی که هنگام خرید تلویزیون باید بخوبی از آن مطلع شوید و بهترین را انتخاب کنید، نسبت کنتراست تلویزیون مورد نظر شماست. این مقدار نسبت بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید به کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه کامل را نشان می دهد.

عدد مذکور وقتی بسیار مهم می شود که شما در یک محل کم نور به دیدن تصویر صفحه نمایش بپردازید. اگر محل استفاده شما در روشنایی باشد این عدد کمتر اهمیت پیدا می کند. این عدد برای صفحه نمایش (LCD یا LED) بیش از ۱۵۰۰ باید باشد. برای پلاسما تا ۴۰۰۰ هم قابل دسترسی است. بنابراین اگر شما می خواهید به کنتراست های بالاتری دسترسی داشته باشید باید سراغ OLED بروید.

پلاسما را هرگز فراموش نکنید

شاید تبلیغات گسترده در بازار مصرف تلویزیون های دیجیتال باعث شده تا تکنولوژی پلاسما در ذهن اکثر خریداران به فراموشی سپرده شود اما نباید فراموش کنید تصاویر تلویزیون های پلاسما هرگز کیفیتی بدتر از ال سی دی ها یا ال ای دی ها ندارند.

فقط به این موضوع خوب دقت داشته باشید که برای دیدن تصاویر با کیفیت تری در تلویزیون های پلاسما باید فضای مناسبی در اختیار داشته باشید بنابراین اگر فضای کافی در اختیار دارید سعی کنید گزینه پلاسما را هرگز فراموش نکنید.

۳ بعدی های جذاب

با توجه به ورود تلویزیون های سه بعدی به بازار ایران بدون تردید یکی از مسائلی که ذهن بیشتر خریداران تلویزیون را به خود جلب کرده توانایی پخش تصاویر سه بعدی است، در صورتی که اکنون با توجه به کمبود امکانات و ناتوانی در ارسال تصاویری سه بعدی در ایران و البته کمبود فیلم های سه بعدی این اهمیت زیاد مورد نیاز شما نیست و اگر قصد آینده نگری نیز دارید، بد نیست توجه داشته باشید باتوجه به زمان کارکرد قطعات الکترونیک که معمولا برحسب ساعات کارکرد تهیه می شوند لازم است هم اکنون از دیدن تصاویر با کیفیت لذت ببرید تا این که در انتظار دیدن تصویری سه بعدی دوباره راهی بازار برای خرید تلویزیونی جدیدتر شوید.

برای کنترل های لمسی، پول اضافه نپردازید

با دیجیتالی شدن زندگی ما اکثر وسایل الکترونیک مثل موبایل با استفاده از برخی نرم افزارها بایکدیگر ارتباط برقرار می کنند. البته در این میان بد نیست بدانیم بیشتر تلفن های همراه امروزی قابلیت تبدیل شدن به کنترل لوازم خانگی مثل تلویزیون و سینمای خانواده را دارند؛ بنابراین زیاد به امکانات روی کنترل دستگاه زیاد دل نبندید چون برای هریک از شاستی های روی آن کنترل مجبور به پرداخت اضافه بها هستید در حالی که تلفن همراه هوشمند شما هم اکنون تمام این امکانات را دارد.

ولخرجی ممنوع!

حالا با توجه به اطلاعات موجود تلویزیون خود را انتخاب کرده اید و پس از پرداخت صورت حساب فروشنده به شما می گوید به منزل بروید و منتظر دریافت تلویزیون خودتان باشید اما وقتی تلویزیون را دریافت می کنید ممکن است از شما بابت حمل متناسب با طبقات منزل مبلغی درخواست کنند بنابراین سعی کنید از فروشگاهی خرید کنید که هزینه حمل و نصب تلویزیون رایگان باشد، اما داستان هنوز تمام نشده گاهی اوقات وقتی متصدی یا نصاب به منزل شما مراجعه می کند پیشنهادهای مختلفی به شما می دهد که عبارت است از خرید میزتلویزیون، بسته های نگهداری از تلویزیون (دستمال و مواد پاک کننده مخصوص) یا خرید دستگاه نویزگیر برق و در نهایت آنتن های جانبی. یاد بگیرید به این پیشنهادها «نه» بگویید چون فقط یکی از آنها را نیاز دارید آن هم نویزگیر یا محافظ برقی است که آن را هم می توانید با قیمتی مناسب از فروشگاه های الکتریکی تهیه کنید.

هوشمند یا غیرهوشمند، مساله این است

وقتی به بازار می روید بیشترین صفحه نمایش هایی که می بینید تلویزیون های هوشمند است که گاه فروشنده با به کار بردن این جمله که «این تلویزیون ها بزودی جایگاه خاصی در زندگی شما خواهند داشت» البته احتمالا صد سال آینده! اتصال به اینترنت، تبادل اطلاعات، دسترسی به شبکه های اجتماعی و به اشتراک گذاشتن محتواهای هیجان انگیز همیشه وسوسه کننده است اما با سرعت و محدودیت هایی که اینترنت فعلی ما با آنها روبه رو است هیچ کدام از این امکانات برای شما قابل استفاده نخواهد بود. پس سعی کنید امکانات اتصال اینترتی را در رایانه های شخصی خود مدنظر داشته باشید و تلویزیون های هوشمند نخرید یا دست کم نگذارید قابلیت های هوشمند تنها متر و معیار انتخابتان باشد.

اینچ مناسب انتخاب کنید

از آنجا که امروزه انتخاب اندازه تلویزیون مورد نظرمان تقریبا کار مشکلی شده و به عنوان یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب مشتریان از آن یاد می شود، بهتر است قبل از فکر کردن درباره اینج (اندازه) تلویزیون ابتدا اتاقی که قصد استفاده از آن را داریم اندازه بگیریم چون علاوه بر تاثیرگذاری در کیفیت تصویر محصولات، می توانیم قیمت مناسب تری هزینه کنیم.

سایز یا اندازه صفحه نمایش تلویزیون که با واحد اینچ مشخص می شود، طول قطر صفحه نمایش تلویزیون است و هم اکنون تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی موجود در بازار از اندازه ۲۶ اینچ تا بیش از یکصد اینچ تولید شده اند و پلاسماها هم اندازه ای میان ۴۲ تا ۱۵۰ اینچ دارد.

این در حالی است که با بالا رفتن اینج تلویزیون، قیمت و کیفیت تصویر نیز افزایش خواهد یافت. اما بد نیست بدانیم ارتباطی مستقیم در اندازه اتاق مورد نظر و اندازه تلویزیون برقرار است که اگر به آن بی توجه باشیم بدون تردید از کیفیت مطلوب تصویر تلویزیون خریداری شده هرگز لذت نخواهید برد و صرفا پول بیشتری پرداخت کرده اید.

بنابراین قبل از وارد شدن به فروشگاه ابعاد اتاقی که قرار است از این تلویزیون استفاده کنید درنظر داشته باشید و پس از آن میان برندهای موجود به دنبال بهترین گزینه باشید چون همان طوری که قرار دادن یک صفحه نمایش کوچک در یک سالن بزرگ مفید نیست، یک صفحه نمایش بزرگ هم در یک اتاق کوچک می تواند عذاب آور باشد.

هر چند شیوه یا قانونی برای انتخاب ابعاد یا همان اینچ تلویزیون مدون نشده اما برخی از تجربیات و تئوری ها در این زمینه می تواند مفید فایده باشد. در جدول زیر حداقل و حداکثر فاصله ای که می توانید از یک صفحه نمایش با اندازه خاص بگیرید، مشخص شده است. مثلا اگر برای یک اتاق خواب کوچک می خواهید مدلی را انتخاب نمایید، بهتر است همان مدل های ۳۰ اینچ و حتی کوچک تر را در نظر بگیرید ولی برای یک سالن پذیرایی بزرگ قاعدتاً باید مدل های بزرگ تر را انتخاب کنید.

 

نکات مثبت LED چیست؟

 • لامپ های LED ها نور شفاف تر و مصرف انرژی کمتری نسبت به LCD ها دارند.
 •  کنترل بر روی لاپ های LED بیشتر است. مثلاً برای بهتر نشان دادن رنگ مشکی می تواند بعضی از LED ها خاموش شود.
 • LED ها نسبت به رقیبان باریک تر هستند و برای نصب برروی دیوار مناسب تر
 • برای نمایش تصاویر با جزئیات بالا خیلی مناسب هستند. مثلاً اگر به تصاویردر فروشگا ها نگاه کنید بیشتر از تصاویر مناظر طبیعی و روشن و … استفاده میشود.
 • و همچون LCD ها در سایز های مختلفی در دسترس هستند.

Plasma TV:

تلویزیون های پلاسما از چندین و چند سلول ساخته شده اند. که هر کدام حاوی گازهستند و بواسطه الکتریسیته از خود نور ساطع می کنند و از مجموع این سلول ها تصویر تشکیل می شود.

 

نکات مثبت Plasma:

 • پلاسما ها در سایزهای بالای ۳۷ اینج تولید می شوند و در سایز های بالا خیلی مناسب هستند.
 • سرعت انتقال در پلاسما ها زیاد است و در نتیجه برای تماشای فیلمهای اکشن وتصاویر پر تحرک خیلی مناسب است.
 • عملکرد بسیار مناسب در محیط های تاریک و البته که خوراک فیلم دیدن در محیط تاریک

۲- چه اندازه ای؟

صفحات کوچک (۱۵ تا ۲۳ اینچ) بیشتر برای اتاق خواب و آشپزخانه مناسب هستند و اگر می خواهید در اتاق یا سالن پذیرایی تلویزیون تماشا کنید. حتماً بزرگتر انتخاب کنید. مثلاً اگر منظور تماشای فیلم است و می خواهید یک سینمای خانگی داشته باشید به صفحه کوچکتر از ۳۷ اینچ فکر نکنید.

 

صفحه نمایش واید:

البته امروزه تقریباً همه تلویزیون ها واید هستند . ولی اگر روزی روزگاری انتخابی برایتان پیش آمد حتماً واید بگیرید.

یادتون نره ! :

هنگام خرید تلویزیون به فکر جای آن در خانه هم باشید مثلاً اگر تصمیم دارید تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید باید پایه دیواری تهیه کنید. یا میز مناسب بگیرید. دیده شده طرف یکبار دیگر رفته بازار فقط برای هولدر دیوار!

امکانات اتصال کابل های مختلف را چک کنید از SCART گرفته تا HDMI

سینمای خانگی یا حداقل سیستم صوتی خوب ! :

اگر به دنبال یک حس واقعی سینمایی برای تلویزیون خود هستید به سیستم صوتی هم فکر کنید یک سیستم ۲.۱ با دو اسپیکر حس خوبی از فیلم را به شما می دهد و یک سیستم ۳.۱ این حس را قوی تر کرده و فکر کنید یک سیستم ۵.۱ داشته باشید  عالیه .

 


۳- سوال همیشگی : پلاسما یا LCD؟

برید دنبال

اگر می خواهید

تلویزیون پلاسما بخرید. سرعت پاسخگویی درتلویزیونهای  پلاسما بیشتر است وبرای دیدن تصاویر پرحرکت و سریع بهترین انتخابند. مخصوصاً اینکه این تصاویر را بدون سایه و تأخیر برای شما به نمایش می گذارد

تصویر دهی سریع باشد، برای مثال می خواهید مسابقات ورزشی و فیلم اکشن ببینید

 LCD بخرید.چون LCD ها در هر سایزی یافت می شوند.

اندازه صفحه کوچکتر از ۳۲ اینچ یا اندازه ایدر این حدود

 هر دو این قابلیت را دارند ولی خب برای صفحات بزرگ LCD ها به علت وزن کمتر قابلیت اتصال به دیوار بهتری دارند.

روی دیوار نصب کنید

 پیش از این پلاسما ها مشکل روشن ماندن طولانی را داشتند ولی امروزه این مشکل حل شده است و هر دو مدت طولانی جواب       می دهند.

مدت زیادی تلویزیون را روشن بگذارید

 تلویزیون های پلاسما کنتراست ( تفاوت بین تاریکترین مشکی و روشن ترین سفید) بهتری دارند و عمق  بهتری در تصویر را به شما ارائه می دهند

تصویر عمیق تر و بهتر

۴- تلویزیون های LED ؟

تلویزیون های LED نسخه جدیدی از همان LCD ها هستند که پیش از این تفاوتش را با LCD ها توضیح دادیم. اما تفاوت کیفی آن چیست؟ ضعف همیشگی LCD ها در برابر تلویزیون های پلاسما ناتوانی آنها در ارائه حس واقعی در رنگ های تیره به خصوص مشکی بوده است. همانطور که قبلاً گفتیم در LED ها از صفحه LED به جای لامپ فلورسنت استفاده شده پس کنترل بیشتر است و در نتیجه می توان برای نمایش بهتر رنگ مشکی کنترل بیشتری داشت مثلاً می توان آن قسمت را خاموش کرد (مانند تلویزیون های پلاسما). از طرفی دیگر تلویزیون هایLED خود دارای دو نوع هستند که در مدلی که LED ها فقط در گوشه های تلویزیون قرار دارد باعث می شود تلویزیون باریک تری هم داشته باشند.

۵- توضیح HD:

مدت زیادی بود که ما با حالت استاندارد کلی حال می کردیم و کیفیتش ما را عاشق خودش می کرد. ولی با ورود پلاسما و LCD کیفیتی بالاتر معرفی شد به نام HD که انتظارات ما را به طبقه ای بالاتر برد.

 

حالا که ماشاالله کیفیت ۴k هم آمده است و همچنان ادامه دارد. تکنولوژی جدیدی هم به نام OLED آمده است که کیفیتش زبانزد است. حالا کدام را بگیریم؟ انتخاب با خودتان است مسلماً OLED کیفتی خاص را به شما ارائه می دهد ولی متأسفانه روند ساختش گران است و به همین دلیل هنوز کم یافت می شود. ۴K هم عالیست ولی شاید مفهوم کیفیت را بتوانید در تلویزیون های بالای ۴۷ اینچ یا در همین حدود ببینید. خمین امر در تلویزیون های کوچک هم صادق است . برای مثال برای تلویزیون هایکوچک تر از ۳۲ اینچ تفاوت HD و FULL HD آنچنان نیست ( هست ها ولی کم تر نسبت به سایز های بالا ) . نامگذاری این اچ دی و فول اچ دی به خاطر تعداد پیکسل های آنست. هر چقدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت بیشتر است.

البته سازندگان تلویزیون خود نیز به صورت اختصاصی در زمینه سخت و نرم افزاری محصولات خود را تقویت می کنند تا تصویری بهتر ارائه بدهند. احتمالاً موتور براویا سونی را شنیدید.

۶- ۱۰۰ هرتز؟ (نرخ انطباق یا refresh rate)

عاشق سرعتید؟ هرتز بالا برای شماست :). هر چقدر این میزان بالاتر باشد تصاویر شما روان تر و بدون سایه پخش می شوند. در واقع این عدد تعداد تصاویری است که در مدت ۱ ثانیه به نمایش در می آید.این امر در تصاویر سرعت بالا بیشتر به چشم می آید. تا مدت زمان زیادی ۱۰۰ هرتز نهایت این قسمت بود و جالب است بدانید که بالاترین میزان بسیاری از تلویزیون ۱۲۰ و ۲۴۰ هرتز است ولی حالا ۶۰۰ هرتز و بالاتر را هم می بینیم. چرا؟ از سازندگان بپرسید!

 

۷- تکنولوژی BlueRay :

بلوری ساخته شد تا فیلم های با کیفیت بالا محدودیتی نداشته باشند! امروزه فیلمهای ۱۰۸۰ واقعی زیاد شده اند و شرکت های فیلم سازی حالا علاوه بر تصویر جزیئیات دیگری را هم در محصول خود قرار داده اند. در یک فیلم بلوری صدا نیز مورد توجه قرار گرفته است و صدا برای سیستمی ۷.۱ سینمای خانگی تهیه شد ه است و صدایی همه جانبه را به شما ارائه می دهد. البته شما باید پلیری بلوری هم داشته باشید.

 

البته برای بهترین نتیجه شما باید پلیری تهیه کنید که توانایی دیکود ۷.۱ صدای اچ دی را داشته باشد. همچنین شما باید یک سینمای خانگی مناسب برای بهره مندی حداکثری از بلوری را داشته باشید.

۸- چرا پلیر بلوری بخریم؟

همانطور که پیش از این گفته شد کیفیت پخش در بلوری بیشتر است و در واقع تصویر مناسب ترین حالت را برای نمایش در حالت ۱۰۸۰P دارد. حالا چرا پلیر لوری بخرید؟ چون اگر شما تلویزیون HD دارید و می خواهید کیفیتی بیشتر را تجربه پلیر بلوری بخرید! چرا که هر چند سخت افزار تلویزیونتان تغییر نواهد کرد ولی از نظر نرم افزاری تقویت خواهد شد. این پلیرها DVD هم پخش می کنند . پس دیگه چه مشکلی هست؟؟ آها راست میگید قیمت

راهنمای خرید تلویزیون
۱- هزینه حمل و نصب رایگان
تقریبا تمام تولیدکننده ها برای مشتری هایشان امتیازات ویژه ای در نظر می گیرند. هزینه حمل و نصب رایگان ابتدایی ترین آنهاست. با اینحال بعضی از نمایندگی ها همچنان علاقه خود را به کسب سودهای خرد و پیش پا افتاده حفظ کرده اند.

آنها با شما طوری رفتار می کنند تا خیال کنید انتقال کالا از انبار به فروشگاه و از فروشگاه به منزل شما از سخت ترین کار موجود روی کره خاکی است و هیچ کس غیر از خودشان قادر به انجام آن نیست.
بعد از شما می خواهند پس از پرداخت مبلغ خرید به خانه بروید و منتظر فرستاده ویژه شان بمانید. این فرستاده جعبه کوچک و باریک تلویزیون را چند ساعت بعد جلوی خانه تحویل می دهد. بعضی هایشان حتی فرمول بامزه ای برای افزایش هزینه حمل متناسب با تعداد طبقات آپارتمان پیدا کرده اند و از شما می خواهند مبلغ بیشتری پرداخت کنید. تا حالا باید یاد گرفته باشید که چه جوابی به آنها دهید!
۲- تلویزیون های جدید مجهز به DVB
زمان زیادی از شروع پخش شبکه های تلویزیونی به شکل دیجیتال می گذرد. این یک روش عالی برای تماشای تصاویر تلویزیونی با کیفیت جشم نوازتر است و اصلا منطقی نیست که خودتان را از چنین نعمتی محروم کنید. حالا تولیدکننده ها هم خودشان را با الهه مهربان تکنولوژی وفق داده اند و محصولاتی عرضه می کنند که به گیرنده مجهز است.

با اینکه گیرنده های دیجیتال قیمت خیلی زیادی ندارند اما خرید یک تلویزیون جدید بدون DVB کار عاقلانه ای نیست. خودتان را به انجام کارهای شسته و رفته عادت دهید و مطمئن شوید که تلویزیون صفحه باریک جدیدتان به گیرنده دیجیتال مجهز است.
۳- ولخرجی های خرد به دردنخور
وقتی تلویزیون جدیدتان را از نمایندگی تحویل بگیرید باز هم باید صبر پیشه کنید. قدم بعدی زنگ زدن به شرکت است. با اینکه عملیات خارج کردن تلویزیون از داخل جعبه و نصب آن کار چندان پیچیده ای نیست تولیدکننده ها ترجیح می دهند این کار توسط نصاب مورد اعتماد آنها انجام شود.

بعد از حدود ۲۴ ساعت این فرد به شما مراجعه خواهد کرد و تمام کارهایی که خودتان هم توانایی انجامشان را داشتید، مو به مو تکرار می کند. این فرد در ادامه تلاش خواهد کرد شما را به اهمیت تجهیزاتی مثل محافظ برق، میز تلویزیون، پایه های دیواری، آنتن جانبی یا بسته ویژه تمیز کردن تلویزیون تشویق کند. همه این وسایل واقعا به درد شما نمی خورد و تنها سود بیشتری عاید نصاب می کند. حالا که این نوشته را می خوانید، «نه گفتن» را یاد بگیرید.
۴- خریدهای بعدی
وقتی تلویزیون جدید خریده اید؛ برای ولخرجی های بعدی هم آمادگی دارید. خریدهای بعدی می تواند یک پخش کننده DVD یا بلو – ری باشد یا سینمای خانگی! چرا که نه!
ما توصیه می کنیم چنین خریدهایی را به ۲۴ ساعت بعد موکول کنید. این کار باعث می شود زمان بیشتری برای فکر کردن داشته باشید. اگر پخش کننده قبلی تان از خروجی HDMI پشتیبانی نمی کندو تصاویر همچنان با کابل های AVI به تلویزین ارسال می شود، پس خرید پخش کننده جدید ولخرجی به حساب نمی آید.
خرید سینمای خانگی تنها به این شرط توصیه می شود که موجودی حساب های بانکی تان جوابگوی یک محصول جدید با قابلیت پخش بلو – ری باشد.

سینماهای خانگی DVD حالا از مد افتاده اند. مدام این جمله را برای خودتان تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شود: «بقیه لوازم جانبی هم باید ساخت کارخانه تلویزیون باشند.» این کار علاوه بر اینکه از نظر ظاهری تصویر معقول تری را به نمایش می گذارد، باعث می شود تا ویژگی های همگام سازی شده توسط کارخانه تولیدکننده را از دست ندهید.

آنها محصولاتشان را طوری طراحی می کنند تا عملکرد هماهنگی داشته باشند. مثلا می توانید با کنترل تلویزیون، پخش کننده بلو – ری را هم کنترل کنید.
۵- تلویزیون های هوشمند به دردنخور
ما به بازار می رویم و همچنان از حضور پررنگ تلویزیون های هوشمند تعجب می کنیم. این تلویزیون ها احتمالا یک روز به جایگاه واقعی خود دست پیدا می کنند؛ شاید ۱۰۰ هزار سال بعد! اتصال به اینترنت، تبادل اطلاعات، دسترسی به شبکه های اجتماعی و به اشتراک گذاشتن محتواهای هیجان انگیز همیشه وسوسه کننده است اما با سرعت و محدودیت هایی که اینترنت فعلی ما با آ« روبرو است، کدام یک از این ویژگی ها در واقعیت هم در دسترس هستند؟ هیچ کدام! پس تلویزیون های هوشمند نخرید یا لااقل نگذارید قابلیت های هوشمند تنها متر و معیار انتخابتان باشد.

۶- نسل جدید تلویزیون ها
نسل جدید تلویزیون ها با اسم رمز Ultra HD تازه ترین موهبت الهه تکنولوژی به ماست و بسیار خرسندیم که آنها اینقدر زود سر از بازار داخلی درآورده اند. وقتی برای اولین بار یکی از آنها را از نزدیک امتحان می کنید، احساس خواهید کرد تلویزیون ها از اول اختراع شده اند. بعد از اینکه ویژگی های هولناک چنین تلویزیونی دست و دلتان را لرزاند بهتر است عنایتی هم به یک نکته کوچک اما ضروری داشته باشید: بهای این تلویزیون ها در حال حاضر با قیمت یک پژو ۲۰۶ صندوق دار برابر است!
۷- آنچه باید درباره ورودی – خروجی بدانید
ممکن است در ابتدا خیلی برایتان اهمیت نداشته باشد. فقط وقتی متوجه می شوید چه کلاهی سر خودتان گذاشته اید که تعداد پورت های تلویزیون جدیدتان جوابگوی نیازهایتان نباشد.

هر تلویزیون صفحه باریک جدید به تعدادی ورودی و خروجی مجهز است که به شما اجازه می دهد وسایل جانبی مثل پخش کننده DVD (یا بلو – ری)، گیرند ها دیجیتال، سیستم های صوتی، پخش کننده های دیجیتال، کنسول های بازی یا حافظه های فلش را به آن متصل کنید.
اگر با کیفیت ترین تلویزیون بازار را بخرید که تولید کننده در تعداد پورت های آن خساست به خرج داده، در حقیقت پولتان را دور ریخته اید. از همان اول محل پورت ها را بررسی کنید و مطمئن شوید به حداقل ۳ ورودی HDMI، دو ورودی USB و یک ورودی AVI یا کامپوننت مجهز باشد. محل قرارگیری این پورت ها باید به نحوی باشد که پس از نصب دستگاه همچنان دسترسی به آنها ساده و بی دردسر انجام شود. شما که نمی خواهید برای وارد یا خارج کردن یک فلش ساده خودتان را شکنجه کنید؟

تلویزیون سه بعدی؟

تلویزیون های سه بعدی عصر جدیدی را در نمایش تلویزیونی شروع کرده اند. این تلویزیون ها با دادن عمق به تصاویر تاحدودی…. تا حدودی جان و بعد دادند.مکانیزم کارشان سادست دو عکس را نمایش می دهند و هر چشم تصویر خاص خود را می بیند و اینگونه مغز شما را فریب داده و احساسی سه بعدی خواهید داشت.

اکتیو یا پسیو؟

دو تکنولوژی در نمایش سه بعدی داریم: ( اگر اطلا عات بیشتری در این زمینه می خواهید به این مراجعه کنید)

پسیو: سینمای سه بعدی رفتید؟ اگر نرفتید هم مشکلی نیست ، این تکنولوژی خیلی شبیه سینمای سه بعدی است و از عینک های بدون باتری استفاده می شود. که در نتیجه عینک ها ارزان تر هستند. خب این خیلی خوبه …می توانید عینک های بیشتری بخرید.

اکتیو: کمی تکنولوژیک تر است و عینک هایی با نیرو گرفتن از باتری با تلویزیون در ارتباطند. تلویزیون مرتباً با عینک ها در تماس است تا اطمینان یابد که تصویر درست به چشم درست می رسد و به صورت کلی تصویر با کیفیت تری نسبت به حالت پسیو به شما ارائه می دهد.

برای تماشای سه بعدی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

به منظور لذت بردن از دنیای سه بعدی به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 • یک عدد تلویزیون سه بعدی
 • یک عدد پلیر سه بعدی بلوری یا هر منبعی که توانایی پخش سه بعدی دارد
 • عینک های سه بعدی
 • کابل HDMI برای اتصال همه اینها به هم

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.