خرید موتورسیکلت

اولین نکته‌ای که در حین خرید موتورسیکلت باید به آن توجه کرد، خرید بر اساس نوع سی‌سی یا حجم موتور است که مهم‌ترین امر تأثیرگذار در قیمت است.

در بازار موتورسیکلت تهران شاید بتوان چهار گروه موتورسیکلت را  بر اساس همین فاکتور تقسیم‌بندی کرد.

گروه اول ارزان‌ترین‌ها با حجم موتور 125 سی‌سی، گروه دوم موتورسیکلت‌های با حجم موتور 135 تا 200 سی‌سی، گروه سوم موتورسیکلت‌هایی با حجم موتور 250 سی‌سی و گروه چهارم موتورسیکلت‌هایی  که شاید به آن‌ها بتوان لوکس گفت با حجم موتوری بیش از 250 سی‌سی تا 1100 سی‌سی هستند.

لازم به ذکر است که غیر از موتورهای گروه چهارم، مابقی برای تردد خود نیازمند اخذ مجوز از نیروی انتظامی هستند.

موتور

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که بسیاری از خریداران موتورسیکلت مرتکب آن می‌شوند، خرید موتوری با حداقل قیمت است؛ اما لازم به یادآوری است که اگرچه  بازار این نوع وسیله همیشه داغ است و اما سازندگان از کیفیت بسیاری قطعات کاسته و حتی بیشتر از یک موتور گران‌قیمت باید خرج آن کرد.

جزو هر گروه از مصرف‌کنندگان که هستید و هنوز برند موردنظرتان را انتخاب نکرده‌اید به این نکته توجه داشته باشید که موتورسیکلت وسیله‌ای مصرفی و دارای هزینه‌های جانبی و نگهداری است، بنابراین زمانی که قصد خرید موتوری صفرکیلومتر را دارید، ابتدا به خدمات پس از فروش و خوش‌نامی کارخانه سازنده آن توجه کنید و پس از آن به شرایط گارانتی خود فکر کنید.

اطراف گمرگ!
وقتی به گمرک برای خرید موتور سیکلت می‌روید در اطرافش می‌توانید از بازار دوچرخه هم دیدن کنید‌. لوازم یدکی دوچرخه و موتور سیکلت و شرکت‌های بیمه که بیمه موتور سیکلت را انجام می‌دهند هم در اطراف میدان رازی وجود دارند. در ضمن برای استراحت هم می‌تو‌انید از پارک رازی استفاده کنید‌. پارک رازی بسیار زیبا‌ست و پدر بزرگ‌ها یا احیانا پدرتان بهتر اینجا را می‌شناسند.

بیمه بازی
برای بیمه کردن موتور سیکلت انتخاب چندان سختی ندارید. یعنی در واقع اصلا گزینه‌ای ندارید که بخواهد انتخاب شما را سخت کند. برای هر نوع موتور سیکلتی با هر قیمت و حجم موتوری، چه ایرانی باشد و چه وارداتی یک نوع بیمه وجود دارد‌. از نکات جالب این است که برای موتور سیکلت، بیمه‌ای با عنوان بیمه بدنه تعریف نشده است و بیخود نیست که همه به فکر موتور سیکلت‌شان هستند. تعرفه قیمت بیمه شخص ثالث هم تا آخرین روزهای سال که ما خبر داریم ۱۰۵ هزار تومان بوده است. این بیمه شامل ۹۰ میلیون تومان دیه و ۲میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خسارت مالی است. برای بیمه موتور سیکلت‌تان می‌توانید به اغلب شرکت‌های بیمه‌ای مراجعه کنید.

موتور بازی
در کلان شهرهایی مانند تهران که ترافیک امان همه را بریده است یکی از بهترین وسایل نقلیه برای حضور در شهر موتور سیکلت است‌. موتور سیکلت‌ها در این حال یکی از خطرناک‌ترین وسایل نقلیه هستند که سالانه جان بسیاری را نیز می‌گیرد. بازار موتور سیکلت از جمله بازار‌هایی است که نسل جوان بسیاری را به سمت خودش می‌کشد و این بازار از قیمت ۶۰۰ هزار تومان آغاز و گاهی تا چندین میلیون تومان را هم در خودش جای داده است و به دلیل تنوع و گستردگی بسیار زیادش طیف بزرگی از جامعه را در خودش جای داده است.

موتور بازها
استفاده از موتور مخصوص افراد خاصی نیست و افراد متفاوتی بنا به شرایط اجتماعی خود از موتور سیکلت استفاده می‌کنند.
یکی از طیف‌های جامعه افرادی هستند که از موتور سیکلت به عنوان وسیله‌ای برای ایاب و ذهاب به محل کارشان استفاده می‌کنند و شاید در روز مدت زمانی در حدود یک ساعت از موتور سیکلت‌شان استفاده می‌کنند. برای این طیف موتور‌های طرح ویو مناسب‌تر است. عده‌ای از موتورشان به عنوان یک وسیله کاری و برای کسب در‌آمد استفاده می‌کنند. پیک‌های موتوری و آنهایی که با موتور به جا‌به‌جایی وسیله مشغولند بیشتر از موتور‌های ۱۲۵ سی‌سی استفاده می‌کنند. جوانان و آنهایی که با قیمت مناسب به دنبال موتوری خوش رکاب هستند از پالس و آپاچی استقبال می‌کنند و دسته آخر هم آن عشق موتور‌هایی هستند که برای ارضای حس درونی‌شان بیشتر خرج می‌کنند و موتور‌های چند میلیونی مانند هیوسانگ یا کاوازاکی را انتخاب می‌کنند. البته یک دسته دیگر هم وجود دارند و آن تریل‌بازهایی هستند که بالای ۲ میلیون تومان هزینه می‌کنند و آنها را می‌توانید حوالی کوه‌های شهران و در کوهسار پیدا کنید.

گارانتی
در بازار موتور سیکلت گارانتی معنای چندانی ندارد، شرکت کویر که یکی از مهمترین شرکت‌های تولید کننده و وارد کننده موتور است موتور‌های خود را ۲ ماه یا ۲ هزار کیلومتر گارنتی می‌کند. شرکت کبیر هم چیزی در حدود ۶۰۰۰کیلومتر گارانتی دارد‌. البته این جمله را خیلی از زبان فروشندگان و موتور‌سواران شنیده‌ایم که گارانتی موتورسیکلت چیزی شبیه مهریه است!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.