خرید موکت

موکت ها علاوه بر اینکه عایقی حرارتی محسوب می شوند و تا حد بسیار زیادی گرمای کف را حفظ می کنند به عنوان عایق صدا هم موثرند و در ساختمان های چند طبقه یا خانه های دوبلکس صدا را کمتر منتقل می کنند.

 موکت

موکت ها به خاطر طرح ها و رنگ های متنوع و حتی بافت های مختلف آن با هر دکوراسیونی قابل ترکیبند اما به طور کلی رنگ های خنثی بهترین گزینه برای رنگ موکتند چون با هر رنگ دکوراسیونی هماهنگ می شوند، در اتاق هایی که کم اثاثیه هستند می توانند اتاق را پرتر نشان دهند، انتخاب موکت طرح دار برای فضاهای بزرگ مناسب تر است و فضا را دوستانه تر نشان می دهد و اگر رنگ آن تیره باشد دنج بودن آن مکان ملموس تر خواهد شد، برای اتاق های نشیمن کوچک هم بهتر است از موکت های ساده و روشن و بدون طرح استفاده کنید و هرچه پرز موکت مورد نظر شما کوتاه تر باشد فضا را بزرگ تر جلوه خواهد داد.

بهتر است برای اتاق هایی که آفتاب گیر نیستند از موکت هایی با رنگ های طیف آفتابی و زرد استفاده کنید تا حس گرما را به این محیط ها القا کنند.

یکی دیگر از مزایای موکت کردن کف این است که اگر شما تصمیم بگیرید کف موزاییکی اتاقتان را بازسازی کنید یا تغییر بدهید آسان ترین و کم هزینه ترین روش موکت کردن است.

موکت، از دیرباز، به دلیل راحتی و آسایشی که با خود همراه دارد، از اولین انتخاب های هر خانواده ای بوده است.

موکت ها با هر نوع سبک مبلمان و دکوری کاملا هماهنگ هستند و از لحاظ تجملی نیز در سطح بالایی هستند. موکت ثابت سراسری، رنگ و بافت و نقش را به اتاق های شما می آورد. به علاوه، بافت موکت عایق حرارت و صوت است. به همین دلیل در مکان های پر سر و صدا و سرد استفاده از موکت بسیار مناسب است. هم موکت و هم فرش، به خاطر بافت ملموس و لطیفی که دارند، باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق می شوند. از آنجایی که موکت ها در بافت، رنگ و طرح های متنوع در دسترس هستند، هماهنگ کردن آنها با انواع دکوراسیون نیز به راحتی صورت می گیرد.

به طور معمول اتاق های کم اثاثیه را موکت می کنند تا مبله تر به نظر برسد. همچنین موکت برای پوشش اتاق هایی که کف چندان زیبایی ندارند، بسیار مناسب است. انتخاب موکت طرح دار برای فضاهای بزرگ، کار بسیار هوشمندانه ای است؛ چراکه با این کار، فضا، کوچک تر و دوستانه تر به نظر می رسد. برای اتاق های کوچک از موکت های ساده و بدون طرح و با رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق بزرگ تر به نظر برسد.

نکته دیگر اینکه هر چه پرز موکت ها کمتر باشد، فضای اتاق بزرگ تر جلوه می کند. موکت هایی که رنگ تیره دارند، فضاهای بزرگ را به جایی دنج و کوچک تبدیل می کنند. موکت هایی که در آن رنگ های آفتابی به کار رفته است نیز حس گرمای مطلوبی را به محیط می دهند و برای اتاق هایی که از نور طبیعی آفتاب بی بهره اند، گزینه خوبی به شمار می روند. موکت هایی که رنگ سرد دارند باعث تعدیل فضاهای بسیار روشن می شوند.

اینها نکاتی در مورد رنگ و طرح بودند که باید قبل از انتخاب و خرید مد نظر قرار داده شوند، ولی نکاتی کلی نیز وجود دارند که قبل از انتخاب هر نوع موکتی برای هر محیطی باید لحاظ شوند. که عبارتند از:

۱ – ابتدا مشخص کنید موکت را برای چه مکانی می خواهید ،
قرار است چقدر هزینه کنید و برای نظافت آن چقدر حوصله دارید. موکت های قدیمی معروف به کبریتی، کفپوشی ارزان، اما کم پشت و حتی زبر با امکان شست وشوی سریع و راحت محسوب می شوند؛ اما در مقابل موکت های ضخیم و طرح دار طرفداران بیشتری در بازار دارند. این موکت ها که رنگ بندی بالایی دارند بیشتر برای پوشاندن کف اتاق خواب ها استفاده می شوند. قیمت آنها از متری ۱۸ هزار تومان به بالا است که این مبلغ در طرح های مختلف ارزان تر یا گران تر هم می شود. انتخاب این مدل موکت ها اگر چه زیبایی خاصی را به فضای خانه می بخشد، اما دردسرهای خاص خود را دارد. تمیز کردن این موکت ها در اتاق کودک مصائب خاص خود را دارد مخصوصا وقتی خرده ریزهای خوراکی وارد تورفتگی های موکت شوند.

همچنین نوع دیگری به نام مخمل در بازار وجود دارد که مورد استفاده اتاق خواب است و اگر در جاهای پرتردد نصب شوند، زودتر پاخورده و کوبیده می شوند. در مقابل موکت هایی با بافت های فشرده با پرزهای بلند برای اماکن پرتردد مناسبتر هستند. موکت های بلندبافت با پرزهای بلند و نرم که انواع ساده و طرح دار دارند نیز برای نشستن نرم تر، برای قدم برداشتن راحت تر و برای جاهای سرد گرم ترند و برای کسانی که استعداد یا ابتلا به پادرد دارند، انتخابی خوب به شمار می روند؛ هرچند تمیز نگاه داشتنشان سخت تر است.

۲ – مشخص کنید که موکت طرح برجسته می خواهید یا ساده ،
طرح های برجسته شکیل تر و زیباتر هستند، اما جاروکشی و تمیز نگه داشتنشان برخلاف موکت های تخت و کم پشت سخت تر است.

۳ – قبل از خرید، پشت موکت را نیز از نظر کیفیت مواد یا نوع گره بررسی کنید ،
هر چه گره ها نزدیکتر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد، استحکام موکت بیشتر است.

۴ – به یاد داشته باشید که تقلب در برندهای مشهور بیشتر است ،
این اجناس را از نمایندگی بخرید تا جای کالای اصلی، جنس تقلبی با مواد نامرغوب نخریده باشید. حواستان باشد حتما مدت و معیار گارانتی و خدمات حین ضمانت را نیز بپرسید و در نظر بگیرید.

۵ – هنگام نصب دقت کنید که جهت خواب همه قطعات به یک طرف باشد.

۶ – قبل از انتخاب موکت از فروشنده بخواهید نحوه چسباندن آن را به شما توضیح بدهد و بهتر است در مورد شست و شوی هر کدام از موکت ها نیز اطلاعاتی به دست بیاورید.

۷ – قبل از رفتن به فروشگاه و خرید موکت باید اندازه کامل و دقیق فضای مورد نظر را داشته باشید .
بهتر است اگر فضای در نظر گرفته، پستی و بلندی دارد، یک کروکی کوچک از آن بکشید و به فروشنده نشان بدهید تا بتواند متراژ دقیق و صحیح مورد نیازتان را خریداری کنید.

۸ – بهتر است نصب موکت ها را هم به نصاب های مخصوص بسپارید که از این موضوع برای یک فضای ۱۲ متری حدود ۱۵ هزار تومان خرج دارد.

 

موکت‌های قدیمی معروف به کبریتی، کفپوشی ارزان، اما کم‌پشت و حتی زبر با امکان شست‌وشوی سریع و راحت محسوب می‌شود.

موکت‌های مخمل اگر در جاهای پرتردد نصب شود، زودتر پاخورده و کوبیده می‌شود.

بافت‌های فشرده با پرزهای بلند برای اماکن پرتردد مناسب‌تر است.

موکت‌های بلندبافت با پرزهای بلند و نرم که انواع ساده و طرح‌دار دارد، برای نشستن نرم‌تر، برای قدم برداشتن راحت‌تر و برای جاهای سرد گرم‌تر است و برای کسانی که استعداد یا ابتلا به پادرد دارند، انتخابی خوب به‌شمار می‌رود؛ هرچند تمیز نگاه داشتن‌شان سخت‌تر است.

ریخته‌ریزها، بخصوص مو روی رنگ‌های روشن زودتر و بیشتر به چشم می‌آید. رنگ‌های تیره هم اثر نشستن غبار خاک را بیشتر نمایان می‌کند.

طرح‌های برجسته شکیل‌تر و زیباتر است، اما جاروکشی و تمیز نگه داشتن‌شان برخلاف موکت‌های تخت و کم‌پشت سخت‌تر است.

قبل از خرید، پشت موکت را نیز از نظر مواد یا گره بررسی کنید. هر چه گره‌ها نزدیک‌تر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد، استحکام موکت بیشتر است.

تقلب در برندهای مشهور بیشتر است. این اجناس را از نمایندگی بخرید تا جای کالای اصلی، جنس تقلبی با مواد نامرغوب نخریده باشید. حواستان باشد حتما مدت و معیار گارانتی و خدمات حین ضمانت را در نظر بگیرید.

خیابان سهروردی شمالی در پایتخت، یکی از اماکن خاص و به نوعی بورس فروش کفپوش و موکت به‌شمار می‌رود.

برای اطلاع از تنوع طرح، رنگ، جنس، بافت و نوع موکت با قیمت‌هایی معمولا قابل اطمینان‌تر از جاهای دیگر ابتدا سری به این منطقه بزنید (دقت کنید در دام شگردهای تبلیغاتی، زبان‌بازی، تخریب یا تمجید معدودی از فروشندگان نیفتید.)

هنگام نصب دقت کنید که جهت خواب همه قطعات به یک طرف باشد.

اگر فرزندانی در سنین کودکی دارید، موکتی بخرید که علاوه بر نرمی (برای افزایش ایمنی کودک در زمین خوردن)، غبار و پرزی کمتر داشته باشد و براحتی شسته شود (رشد و تولید مثل ریزموجودات و حشرات ذره‌بینی، مثل مایت و حیره میان پرزها باعث بروز آسم می‌شود.)

رنگ‌های شاد برای اتاق کودک بهتراست، اما آنها بنا به سنشان ریخت و پاش بیشتری دارند و به‌همین دلیل لکه‌ها روی موکت زودتر نمایان می‌شود (اگر جزو والدین کم‌تحمل و تنبل نباشید، همین کثیفی باعث شست‌وشوی زودتر موکت و افزایش سلامت کودک می‌شود.)

در طبقات بالای آپارتمان‌ها، موکت پرز بلند بخرید تا صدای جست‌وخیز کودکان و افتادن اشیا باعث شکایت مداوم همسایگان طبقه زیرین نشود. این صداها در طبقات زیر بلندتر و آزاردهنده‌تر به نظر می‌رسد.

اتاق‌های کوچک را با موکت‌های تکرنگ بپوشانید تا بزرگ‌تر جلوه کند، اما جلوه زیبایی برای اتاق‌های بزرگ با موکت‌های طرحداری بیشتر است که نقوش چند رنگ و متنوع دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *