خرید میز کامپیوتر

ارتفاع میز کامپیوتر معمولا ۷۵ سانتی متر و طول آن بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر یا بیشتر متغیر است.

در به کارگیری صندلی استفاده از کامپیوتر هم باید دقت زیادی اعمال شود و به منظور پیشگیری از عارضه ها و ضایعات بدنی غیرقابل جبران از استفاده از صندلی های ثابت و معمول ارائه شده در بازار اجتناب کرد. در حقیقت رعایت اصول ایمنی و ارگونومی در آنها کاملا ضروری است.

میز کار رایانه

میز کار رایانه از اهمیت خاصی برخوردار است. چیدمان راحت و حرفه ای قطعات فیزیکی کامپیوتر اولین رهاورد بهره گیری از یک میز کار اختصاصی است؛ البته علاوه بر چیدمان راحت و بدون دردسر، یک میز مناسب، از مشکلات ناشی از حرکت ناگهانی قطعات و حتی خرابی احتمال کامپیوتر جلوگیری می کند به طور مثال اگر یک میز کار کامپیوتر، کامل ثابت و محکم نباشد ممکن است در هنگام روشن بودن کامپیوتر و تکان ناگهانی به وسایل داخلی مانند هارددیسک (که دارای صفحه مغناطیسی دوار با سرعت دوران بالاست) به آن آسیب جدی برساند و بخشی از اطلاعات شما نابود شود.

مشخصات اصلی میز رایانه

۱ ـ ارتفاع سطح میز کار باید قابل تنظیم باشد.

۲ ـ فضای در نظر گرفته شده برای پاها در زیر میز باید مناسب باشد.

۳ ـ سطح میز کار باید به اندازه ای بزرگ باشد که جای کافی برای تمام اشیا و وسایل موجود باشد.

وسایلی که در هنگام کار بیشترین موارد استفاده را دارند، باید در نزدیکی اپراتور و در دسترس وی قرار داشته باشد و دیگر وسایل نیز باید به صورتی منظم در جای خود قرار گیرند.

اگر امکان استفاده از یک میز بزرگ وجود نداشته یا فضای روی میز کوچک باشد، می توان با استفاده از پایه متحرک مانیتور، ضمن تنظیم فواصل و ارتفاع مانیتور در بهترین حالات از فضای موجود نیز بیشترین استفاده را به عمل آورد که این وسیله با امکان چرخش ۳۶۰ درجه به دور محور خود حرکت وضعی و انتقالی، قابلیت تنظیم محیط کار را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد و در اثر افزایش قابلیت تنظیم فواصل و ارتفاعات مورد نیاز از خستگی ستون مهره ها و دیگر اندام ها جلوگیری می شود.

۴ ـ سطح میزکار نباید سفید یا خیلی تیره باشد، چون به نامساعدشدن شرایط روشنایی کمک می کند.

مشخصات اصلی صندلی رایانه

۱ ـ دارای پشتی باشد، به صورتی که گودی کمر را در بر گیرد و (پشتی) از نظر افقی و عمودی تراز باشد.

۲ ـ چرخان باشد.

۳ ـ از هر نظر (زوایا و فواصل) قابل تنظیم باشد.

۴ ـ دارای پایه ای محکم باشد.

۵ ـ روکش آن از جنسی باشد که هوا را از خود عبور داده و سبب تعریق نشود و لغزنده نباشد.

۶ ـ لایه داخلی آن دو تا سه سانتی متر ضخامت داشته باشد.

۷ ـ دست کم عرض آن ۴۰ سانتی متر باشد.

۸ ـ چرخ آن قابلیت حرکت بر جنس کفپوش اتاق را داشته باشد.

۹ ـ ارتفاع آن با ارتفاع میز متناسب باشد.

۱۰ ـ ارتفاع نشمینگاه صندلی باید ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر پایین تر از سطح میز کار در نظر گرفته شود.

 

سوال هایی که باید پیش از خرید میز کامپیوتر از خود بپرسید:

• مساحت اتاق مورد نظر چقدر است؟
• وسایل جانبی کامپیوتر چیست؟ اسکنر، اسپیکر، و …
• پریز های برق اتاق در چه مکانی واقع شده اند؟
• چه کسی بیشتر از همه از کامپیوتر استفاده می کند؟
• افرادی که از کامپیوتر استفاده می کنند، راست دست هستند یا چپ دست؟
• همراه میز کامپیوتر نیاز به قفسه، کتابخانه، و کشو هم دارید؟

مواردی که باید در حین خرید میز کامپیوتر به آن توجه کنید:

فضا– یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید میزان فضایی است که برای میز کامپیوتر جدید خود در نظر گرفته اید. به تناسب فضا، می توانید از میان مدل های کوچک الی بزرگی که در بازار موجود هستند انتخاب عاقلانه ای داشته باشید.

راحتی – اگر بیشتر وقت خود را با کامپیوتر می گذرانید، باید میزی را انتخاب کنید که پشت آن راحت باشید و پاهای خود را بتوانید در داخل آن جا بدهید. مطمئن شوید که در حین نشستن پاها برخوردی با سیم ها نداشته باشند، چرا که در صورت بروز چنین برخوردی، یا سیستم از کار می افتد و بسیاری از اطلاعات شما از بین برود، و یا اینکه ممکن است به کاربر شک الکتریکی وارد شود.

جریان هوا – هوای محیط هر چه خنک تر باشد، کامپیوتر راحتتر کار می کند. برخی از میزها به گونه ای طراحی شده اند که اجازه می دهند هوا به راحتی جریان پیدا کند.

پهنا – فراموش نکنید که ممکن است در حین کار با کامپیوتر مجبور به یادداشت برداری هم بشوید. اگر روی میز شما به اندازه کافی فضا وجود نداشته باشد، نه تنها جای موس، کیبورد، و مانیتور کافی نیست، بلکه امکان قرار دادن کاغذهای یادداشت بر روی میز از شما گرفته می شود. باید توجه داشت که انتخاب میز عریض مزایای دیگری را نیز با خود به همراه دارد. در صورت لزوم می توانید پرینتر، ظرف غذا، جا خودکاری، عکس های خانوادگی، و یا هر وسیله دیگری که می خواهید در دسترس باشد را روی آن قرار دهید.

صفحه کشویی کیبورد – برخی از میزهای کامپیوتر دارای محفظه ای کشویی برای قرار دادن کیبورد هستند. مزیت این طبقات کشویی این است که جای بیشتری به شما می دهند و از نظر ارگونومی برای کسانیکه دچار مشکلات مفصلی هستند مناسب تر می باشند. از جمله معایب آنها هم می توان به این نکته اشاره کرد که خیلی شکننده هستند و به راحتی حرکت نمی کنند.

بزرگ و کوچک – برخی از انواع میزهای کامپیوتر هستند که دارای کشوهای متعددی می باشند. میز هر چقدر بزرگتر شده و امکانات بیشتری به آن افزوده شود، قیمتش هم افزایش پیدا می کند. به هر حال باید بر اساس شیوه زندگی خود تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما مناسب تر است.

شکل – میزهایی که برای قرار دادن در سه کنج دیوارها طراحی شده اند، هم از نظر زیبایی بهتر هستند و هم کار کردن با آنها ساده تر است. میزهای L شکل هم برای چپ دست ها و افرادی که دائماً باید بچرخند مناسب تر می باشند و به این ترتیب فضایی ۱۸۰ درجه برای کار کردن در اختیار کاربر قرار می دهند.

انتخاب مانیتور – اگر قصد خرید مانیتور بزرگی را داشته باشید، بالطبع فضایی که باید به مانیتور اختصاص دهید نیز افزایش پیدا می کند و باید میز بزرگتری را تهیه کنید. کمی آینده نگر باشید و پیش از خرید به قرار دادن اسکنر و دستگاه فاکس بر روی میز خود فکر کنید.

صندلی مناسب – زمانیکه انتخاب میز تمام شد، باید به انتخاب صندلی مناسب بپردازید. صندلی را طوری انتخاب کنید که به راحتی روی آن بنشینید. زمان تایپ کردن کمر باید کاملاً صاف باشد و پاها روی زمین قرار بگیرند. اگر فکر می کنید موقع تایپ کردن دچار مچ درد یا کمر درد می شوید، این امکان وجود دارد که اندازه میز و صندلی شما با یکدیگر همخوانی نداشته باشند. ساده از این مسئله نگذرید، به مرور زمان این دردها مزمن شده و ممکن است اختلالات فیزیکی جبران ناپذیری را به شما تحمیل کند.

انواع میز کامپیوتر

میز استاندارد

میزهای کامپیوتر معمولی ارتفاعی در حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر دارند و برای افرادی با قد نرمال ساخته شده اند. اغلب آنها دارای صفحه کشویی کیبورد هستند. زمانی که قصد خرید یک میز کامپیوتر استاندارد را دارید، حتماً به نیازهای بعدی خود فکر کنید.

میز مدیریتی

میزهای مدیریتی استادانه تر ساخته شده اند و دارای جزئیات بیشتری هستند. عرض میز به مراتب بیشتر است، اما ارتفاع همان ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر باقی می ماند. اغلب دارای چند کشو و کمد کوچک اضافی نیز می باشند.

میزهای L شکل

این میزها دو تکه هستند و زمانیکه این دو تکه کنار هم قرار می گیرند، میز شکل L را پیدا می کنند. بهترین مکان برای قرار دادن این مدل میز گوشه های اتاق است. به دلیل آنکه همه چیز روی این نوع میزها در دسترس شما قرار می گیرند، خیلی معروف و محبوب هستند.

میزهای U شکل

این میزها از سه بخش اصلی تشکیل می شوند: یک قفسه که در وسط قرار می گیرد و دو میز که در طرفین آن قرار گرفته و شکلی مشابه U را ایجاد می کنند. این نوع میزها به ویژه برای افرادی که نیاز به مکانی اضافی برای کار کردن دارند و در خانه اتاق اختصاصی برای کار در اختیار ندارند، مناسب هستند. با این وجود فضایی که این مدل میز اشغال می کند نسبت به همه موارد بیشتر است.

نمونه های ذکر شده، مدل های اصلی میزهای موجود در بازار هستند. شما با در نظر گرفتن فاکتورهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، به خوبی متوجه می شوید که به چه نوع میزی نیاز دارید؛ اما باز هم قبل از اینکه تصمیم نهایی خودتان را بگیرید، بهتر است سری به چند فروشگاه مختلف بزنید و قیمت ها و مدل های مختلف را با هم مقایسه کنید.

میز کامپیوتر

چند مورد هستند که در زمان خرید میز کامپیوتر باید به آنها توجه کنید:

– اگر بیشتر وقت خود را پشت کامپیوتر می‌گذرانید، باید میزی انتخاب کنید که پشت آن راحت باشید و پاهای خود را در داخل آن جا بدهید.باید مطمئن شوید که در حین نشستن پاها برخوردی با سیم‌ها ندارند چرا که در صورت بروز چنین برخوردی، یا سیستم از کار می‌افتد یا اینکه ممکن است شما دچار برق گرفتگی شوید.

– برخی از انواع میزهای کامپیوتر هستند که دارای کشوهای متعددی هستند. میز هر چقدر بزرگتر باشد و امکانات بیشتری به آن افزوده شود، قیمتش هم افزایش پیدا می‌کند. به هر حال باید بر اساس شیوه زندگی خود تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما مناسب‌تر است.

– اگر هوای محیط خنک‌تر باشد، کامپیوتر راحت‌تر کار می‌کند. برخی از میزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اجازه می‌دهند هوا به راحتی در زیر آنها جریان پیدا کند.

– یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید فضایی است که برای میز کامپیوتر جدید خود در نظر گرفته‌اید. به تناسب این فضا، می‌توانید از میان مدل‌های کوچک الی بزرگ بازار انتخاب مناسبی داشته باشید.

– فراموش نکنید که ممکن است در حین کار با کامپیوتر مجبور به نوشتن هم بشوید. اگر روی میز به اندازه کافی فضا وجود نداشته باشد، نه تنها جای کافی برای متعلقات کامپیوتر مثل صفحه کلید،و مانیتور نیست، بلکه امکان قرار دادن کاغذ روی میز از شما گرفته می‌شود. باید توجه داشت که انتخاب میز عریض مزایای دیگری را نیز با خود به همراه دارد.

– برخی از میزهای کامپیوتر دارای محفظه‌ای کشویی برای قرار دادن صفحه کلید کامپیوترهستند. مزیت این طبقات کشویی این است که جای بیشتری به شما می‌دهند از معایب آنها هم می‌توان به اینکه شکننده هستند و به راحتی حرکت نمی‌کنند اشاره کرد.

– میزهایی که برای قرار دادن در سه کنج دیوارها طراحی شده‌اند، هم از نظر زیبایی بهتر هستند و هم کار کردن با آنها ساده‌تر است. میزهای L شکل هم برای چپ دست‌ها و افرادی که دائماً باید بچرخند مناسب‌تر است .

– باید به انتخاب صندلی مناسب هم بپردازید. صندلی را طوری انتخاب کنید که به راحتی روی آن بنشینید. زمان تایپ کردن کمر شما باید کاملاً صاف باشد و پاها روی زمین قرار بگیرند. اگر فکر می‌کنید موقع تایپ کردن دچار مچ درد یا کمر درد می‌شوید، این امکان وجود دارد که اندازه میز و صندلی شما با یکدیگر همخوانی نداشته باشند. ساده از این مساله نگذرید، به مرور زمان این دردها مزمن شده و ممکن است اختلالات فیزیکی جبران ناپذیری را به شما تحمیل کند.

انواع میزهای کامپیوتر

– استاندارد: میزهای کامپیوتر معمولی ارتفاعی در حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر دارند و برای افرادی با قد معمولی ساخته شده‌اند. اغلب آنها دارای صفحه کشویی هستند.

– میزهای عمود بر هم: این میزها دو تکه هستند و زمانیکه این دو تکه کنار هم قرار می‌گیرند، میز شکل L را پیدا می‌کنند. بهترین مکان برای قرار دادن این مدل میز گوشه‌های اتاق است. به دلیل آنکه همه چیز روی این نوع میزها در دسترس شما قرار می‌گیرند، خیلی معروف و محبوب هستند.

– میزهای نیم دایره: این میزها از سه بخش اصلی تشکیل می‌شوند: یک قفسه که در وسط قرار می‌گیرد و دو میز که در طرفین آن قرار گرفته و شکلی مشابه U را ایجاد می‌کنند. این نوع میزها به ویژه برای افرادی که نیاز به مکانی اضافی برای کار کردن دارند و در خانه اتاق اختصاصی برای کار در اختیار ندارند، مناسب هستند. با این وجود فضایی که این مدل میز اشغال می‌کند نسبت به همه موارد بیشتر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.