خرید چرخ گوشت

نکات لازم بری خرید یک چرخ گوشت خوب

موتور و تیغه های چرخ گوشت
به یاد داشته باشید که این وسیله باید بتواند به راحتی از عهده چرخ کردن تکه های گوشت بر بیاید، پس اهمیت توان و قدرت در موتور چرخ گوشت بسیار بالاست. اگر به هر علتی ( قیمت ارزان، اندازه کوچک چرخ گوشت یا غیره) موتور چرخ گوشت ضعیف باشد نه تنها عمر دستگاه پائین می آید بلکه شما مجبور خواهید بود مدت زمان بیشتری را برای چرخ کردن گوشت ها صرف کنید. این کار باعث می شود موتور دستگاه داغ شده و رفته رفته از عمرش کاسته شود. پس بهتر است اگر قصد خرید یک چرخ گوشت خوب را دارید به سراغ مدل هایی بروید که قدرت و توان موتور آنها بالاست.

تیغه های چرخ گوشت باید به اندازه کافی تیز و مقاوم باشند. کندی تیغه ها یکی از عواملی است که باعث می شود کیفیت گوشت چرخ شده پائین بیاید. علاوه بر آن باعث می شود تا فشار بیشتری به موتور دستگاه وارد شود که این امر به هیچ وجه خوب نیست.

گلوی چرچ گوشت
این قسمت یکی از بخش های مهم و حساس( از نظر ایمنی و بهداشت) در چرخ گوشت هاست. در طراحی برخی از چرخ گوشت ها طول این لوله را بلند می گیرند که از ورود کامل دست کودکان به قسمت تیغه ها جلوگیری شود اما این کار دارای عیب کوچکی است. از آنجایی که چرخ گوشت ها معمولا بر روی کابینت ها و میزها استفاده می شود، ارتفاع آن بسیار اهمیت دارد. اگر این گلویی بیش از اندازه بلند باشد ممکن است کار کردن با آن در حالیکه بر روی صندلی نشسته اید سخت باشد. علاوه بر آن، برای تمیز کردن و شستن این قسمت باید از وسایل مخصوص استفاده کنید زیرا امکان ورود دست به داخل آنها نیست.

برخی دیگر از مدل ها، دارای گلوی کوتاه هستند ولی مجرای ورود گوشت باریک تر شده است تا از ورود دست جلوگیری شود. این مدل ها، معمولا برای استفاده، راحت تر می باشند.

ظرف نگهدارنده گوشت

چرخ گوشت

این قسمت بهتر است به اندازه کافی بزرگ و زیبا باشد زیرا می توانید مقدار بیشتری گوشت را بر روی آن قرار داده و برای چرخ شدن به داخل گلویی بفرستید.

ویژگی های چرخ گوشت
یکی از فاکتورهایی که باید در هنگام خرید به یاد داشته باشید، میزان چرخ کردن گوشت در واحد زمان است. امروزه چرخ گوشت های جدید قادرند دست کم ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم گوشت را به راحتی در یک دقیقه چرخ کنند.

ویژگی بعدی قابلیت چرخ انواع مواد غذایی از جمله پیاز و مواد آبدار است. حتما توجه داشته باشید مدل هایی که از این قابلیت محروم هستند، نمی توانند مواد غذایی همچون پیاز را چرخ کنند زیرا آب موجود در آنها باعث خرابی موتور خواهد شد.

برخی از چرخ گوشت های مدرن، قابلیت سوسیس کردن گوشت ها را نیز دارند. اگر می خواهید تا از این امکان بهره ببرید باید گفت که متحمل هزینه های نسبتاً بیشتری خواهید شد.

قابلیت بعدی مربوط به دور معکوس است. گاهی اوقات گوشت هایی که وارد چرخ گوشت می کنیم دارای رگ و پیه هستند و دیده می شود که در لابه لای تیغه ها گیر می کنند. در این حال قابلیت چرخش معکوس بسیار مفید خواهد بود زیرا می توانید با استفاده از آن تمامی مواد گیر کرده را بطور کامل چرخ کنید. برخی افراد از این قابلیت برای دوبار چرخ شدن گوشت نیز استفاده می کنند. به این مدل ها توجه کنید.

از گارانتی و ضمانتنامه غافل نشوید. چرخ گوشت وسیله ای بسیار قدرتمند است ولی تا زمانی که به مرحله عمل وارد نشود، نمی توان در مورد آن قضاوت کرد، بعلاوه این وسیله همیشه در معرض خطرات استفاده ناصحیح قرار دارد. پس بهتر است برای آسودگی خیال از کیفیت دستگاه و همچنین خدمات پس از فروش به گارانتی آن نگاه ویژه تری داشته باشید.

برای آن که چرخ گوشت سالمی داشته باشید و نگران طول عمر و خرابی قطعات یا موتور آن نباشید تنها باید نکاتی را مدنظر داشته باشید و هر بار هنگام استفاده از چرخ گوشت و شست و شوی آن به توصیه هایی که در ادامه می آید عمل کنید.

۱- برای افزایش طول عمر چرخ گوشت از برش های کوچک گوشت استفاده کنید
برش های بزرگ علاوه بر این که با فشار وارد محفظه چرخ گوشت می شود، باعث می شود فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود.

۲- هرگز برای خرد کردن سبزیجات از چرخ گوشت استفاده نکنید
آب موجود در سبزی ها ممکن است به موتور دستگاه نفوذ کند و باعث خرابی آن شود.

۳- بعد از هر بار استفاده از چرخ گوشت محفظه و تیغه های داخلی آن را به خوبی پاک کنید و اجازه ندهید کوچک ترین ذره ای از گوشت یا چربی درون محفظه دستگاه باقی بماند.

۴- هنگام خرید چرخ گوشت دقت کنید تیغه ها و صفحات برش درون دستگاه ضدزنگ باشد
ضد زنگ بودن این قطعات مانع از زنگ زدن و فرسودگی بعد از شست وشوهای مکرر می شود.

۵- یکی از مهم ترین ویژگی های چرخ گوشت، قدرت موتور و سیستم چرخش معکوس آن است
هنگام انتخاب چرخ گوشت به میزان قدرت و توان موتور آن توجه کنید.

۶- برای مدت زمان طولانی از دستگاه چرخ گوشت استفاده نکنید
موتور چرخ گوشت های خانگی، قدرت چرخ گوشت های صنعتی را ندارد و در صورتی که برای مدت طولانی بیشتر از ۱۵ دقیقه از آن استفاده کنید عمر دستگاه کم می شود.

۷- هنگام چرخ کردن گوشت، پیاز به آن اضافه نکنید
اضافه کردن پیاز ممکن است موجب خرابی موتور شود چون امکان نفوذ آب پیاز به دستگاه وجود دارد.

۸- هر ۳ ماه یک بار برای تیز کردن تیغه دستگاه اقدام کنید، در ضمن اگر تصمیم دارید مقدار زیادی گوشت را چرخ کنید، باید هر چند دقیقه یک بار به دستگاه استراحت کوتاهی بدهید.

۹- همیشه هنگام چرخ کردن گوشت، گوشت کوب چرخ را درون محفظه استوانه ای قرار دهید تا از وقوع حادثه پیش بینی نشده پیشگیری کنید.

۱۰- اگر قصد خرید چرخ گوشت جدیدی را دارید بعد از آن که از قدرت موتور آن مطمئن شدید به تعداد قطعات آن توجه کنید
چرخ گوشت هایی را انتخاب کنید که تمیز کردن و شست وشوی آن ساده و آسان باشد.

۱۱- تیز بودن تیغه های چرخ گوشت اهمیت زیادی دارد
اگر تیغه از آلیاژ نامناسب باشد و به اندازه کافی تیز نباشد هنگام چرخ کردن باعث له شدن گوشت می شود.

۱۲- در صورتی که قصد دارید چرخ گوشت تان را روی کابینت آشپزخانه بگذارید هنگام خرید به ارتفاع آن توجه کنید.

۱۳- هرگز چرخ گوشت را بدون گوشت روشن نگذارید
این کار موجب می شود تا دور موتور دستگاه بالا برود و موجب افزایش گرما و فرسودگی قطعات موتور شود.

۱۴- در صورتی که بیش از ۶ ماه از چرخ گوشت تان استفاده کرده اید و تیغه آن کند شده است، برای تیز کردن تیغه اقدام کنید.

۱۵- سعی کنید از گوشتی استفاده کنید که بدون رگ و پیه باشد، چون رگ و پیه گوشت به تیغه های دستگاه گیر می کند و مانع چرخش تیغه و درنهایت وارد آمدن فشار به دستگاه می شود.

 

نگهداری و طرز کار:

 

۱. هنگام چرخ کردن گوشت، قطعات آن را تا آنجا که ممکن است ریز کرده و به‌صورت یکنواخت و با حداقل فشار به چرخ‌گوشت (به‌صورت فشاری روی توده زیادی گوشت با گوشت‌کوب) کار کنید.

 

۲. بعضی از خانم‌ها برای راحتی بیشتر، هنگام چرخ‌کردن گوشت، پیاز نیز با چرخ‌گوشت خرد می‌کنند این عمل صحیح نیست، زیرا آب حاصل از پیاز به درون موتور نفوذ کرده و به دلیل چسبندگی باعث خرابی موتور می‌شود. در عین حال تیغه را نیز خیلی زود کند می‌کند.

 

۳. هنگام انتخاب قطعات گوشت برای چرخ کردن، قطعات بدون رگ و پی را انتخاب کنید زیرا رگ و پی در تیغه‌ها گیر کرده و عملاً چرخ نمی‌شوند.

 

۴. حداکثر ده دقیقه در هر بار، چرخ‌گوشت را روشن نگهدارید.

 

۵. هیچ‌گاه چرخ‌گوشت را خالی روشن نگذارید، زیرا دور موتور بالا رفته و سبب تولید گرما و فرسایش آن می‌شود.

 

۶. بعد از هربار چرخ‌کردن، تمام قطعات (قیف، مارپیچ، تیغه، پنجره و گوشت‌کوب) را با دقت بشوئید و خشک کنید.

 

۷. تیز کردن تیغه‌ها را به فرد وارد بسپارید. تیغه‌ها به‌دقت و از هر سمت باید سائیده شوند.

 

۸. چرخ‌گوشت وسیله‌ای ساده و بدون دردسر است. اگر هم دچار عیب شود، بیشتر موتور و قطعات الکتریکی از کار می‌افتند که برای تعمیر آن‌ها باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

 

۹. با رعایت فوق و دور نگهداشتن چرخ‌گوشت از رطوبت آشپزخانه، عمر موتور و دیگر قطعات آن افزایش می‌یابد.

 

۱۰. اگر می‌خواهید مقدار زیادی گوشت را چرخ کنید (بیش از ۲کیلو)، هر چند دقیقه یک بار موتور چرخ‌گوشت را خاموش کنید تا سرد شود.

 

۱۱. تکه‌های گوشت را به اندازه کافی ریز کنید. فشار آوردن به گوشت‌کوب چرخ‌گوشت نه تنها در سرعت عمل آن مؤثر نیست بلکه این عمل باعث می‌شود از دور مارپیچ چرخ‌گوشت کاسته شده و گوشت با کندی خارج شود.

 

۱۲. هیچ‌گاه پیاز و سیب‌زمینی را داخل چرخ‌گوشت نریزید، این کار موجب کند شدن تیغه و پنجره آن می‌شود.

 

۱۳. اگر چرخ‌گوشت به‌جای خارج کردن گوشت چرخ شده، آن را له می‌کند، علت کند بودن تیغه و پنجره چرخ‌گوشت است.

 

۱۴. تیغه چرخ‌گوشت را به‌طور متوسط هر سه ماه یکبار باید تیز کرد.

 

۱۵. در پایان کار، جهت اطمینان از خارج شدن همه گوشت از داخل چرخ، از کمی نان خشک استفاده کنید.

 

۱۶. بعد از استفاده، همه اجزاء چرخ‌گوشت را با آب گرم و مایع ظرفشوئی به‌خوبی شسته و کاملاً خشک کنید و سپس داخل کیسه نایلونی قرار دهید.

 

 

 

چند نکته ایمنی:

 

۱. بچه‌‌ها به‌کار چرخ‌گوشت علاقه دارند. هنگام روشن بودن این دستگاه به‌هیچ عنوان حتی در صورت ضروری بودن کار پیش آمده، بچه را با چرخ‌گوشت روشن یا خاموش (زیرا بچه به تقلید از بزرگ‌ترها می‌تواند شاسی چرخ را روشن کند) تنها نگذارید، یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانی به‌بار می‌آورد.

 

۲. گوشت‌کوب چرخ را پس از هر بار وارد کردن گوشت، در قیف باقی بگذارید.

 

۳. وقتی قطعات چرخ‌گوشت را شستید، آن‌ها را با دقت خشک کرده و بعد دوباره به هم وصل کنید. سپس با نایلون یا پوشش تمیزی دور قیف و پنجره را محکم ببندید، زیرا جانوران کوچک می‌توانند به درون مارپیچ رفته و هنگام کار، گوشت را مسموم سازند. در یک حادثه سم مارمولک سبب مرگ اعضاء یک خانواده شد پس بهتر است هر بار قبل از به‌کار انداختن چرخ‌گوشت درون آن را بازرسی کنید.

 

 

هشدار!

 

۱. تا به‌حال چرخ‌گوشت حوادث بسیار ناراحت‌کننده‌ای را آفریده است پس به خانم‌ها توصیه می‌کنیم که حتی‌الامکان چرخ‌گوشت را از دسترس بچه‌ها دور نگهدارند.

 

۲. تا سر حد امکان در حضور کودکان از چرخ‌گوشت استفاده نکنید، زیرا کودک به‌خاطر کنجکاوی، ممکن است ناگهان دست خود را به داخل فرو برد.

 

۳. اگر زیاده از حد از چرخ‌گوشت استفاده کنید به موتور آن فشار وارد شده، می‌سوزد.

 

۴. از پارچه مرطوب برای شستشو قسمت‌های برقی آن استفاده نکنید و هرگز آن را با آب نشوئید.

 

۵. همیشه چرخ‌گوشت را از دسترس کودکان دور نگهدارید و هنگام استفاده از آن را در سطحی قرار دهید که دست کودکان به آن نرسد.

 

۶. هرگز از انگشتان به‌عنوان عامل فشار گوشت به درون چرخ استفاده نکنید.

 

۷. طبق دستور سازنده چرخ‌گوشت هر چند یکبار آن را تعمیر و سرویس کنید.

 

۸. پریز، کلید و سیم اتصال چرخ‌گوشت را مرتباً بازدید کنید.

 

 

درصورت بروز حادثه چه باید کرد؟

 

۱. فوراً برق دستگاه را قطع کنید.

 

۲. در صورت خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت بی‌درنگ دست را از دو نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم ببندید و روی زخم را بپوشانید دست را از شانه‌ها بالاتر نگهدارید و فوراً او را به پزشک و بیمارستان برسانید.

 

۳. در صورتی‌که امکان خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت نباشد از آوردن فشار خودداری کنید. دست را در نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم بسته، کوچکترین حرکتی به دست یا چرخ‌گوشت ندهید. دست مصدوم و چرخ‌گوشت را با بستن و یا تکیه دادن به محل ثابت بگیرید.

 

۴. اگر می‌توانید قسمت موتور چرخ‌گوشت را برای سبک شدن به آرامی جدا کنید.

 

۵. در صورت خونریزی شدید یا شوک طبق دستورات داده شده از بروز آن‌ها جلوگیری به‌عمل آورید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *