تاثیرات عادت های بد در زندگی

عادات بد شما چه تاثیری بر زندگیتان دارند؟

هر شخصی عادتهای ناخوشایند داشته یا دارد. بعضی افراد سعی میکنند از شر آنها خلاص شوند، دیگران میتوانند خود را به یک زندگی کامل بدون عادت بدی متصل کنند، در حالی که گروه دیگری از مردم حتی فکر نمیکنند از شر آنها خلاص شوند و به نحو سالم زندگی کنند.

در این مقاله، عادتهای بد و تاثیر آن را بر سلامت انسان مورد بحث قرار خواهیم داد

شکستن انگشتان دست

این کار فقط دوستان و همکارانتان را آزار نمیدهد، ممکن است برای سلامتتان خیلی خوب نباشد. مفاصل شما به کمک مادهای به نام «مایع سینوویال» کنار هم به راحتی حرکت میکند. صدای دستان خود را هنگامی میشنوید که حبابهای کوچک درون این مایع سیال میترکند.

اگر تمام وقت این کار را انجام دهید، احتمال بیشتری دارد در طول زمان دستهای ضعیف و ورمکردهای داشته باشید، هرچند به نظر نمیرسد شانس خود را برای ابتلا به آرتروز افزایش دهید.

جویدن ناخنها

این عادت میتواند به دندانها و پوست اطراف ناخنها آسیب برساند و باعث عفونت شود.همچنین هنگامی که انگشتان خود را که اغلب به انواع میکروبها آلوده است در دهانتان قرار میدهید ممکن است به سرماخوردگی و بیماریهای دیگر مبتلا شوید

ترک این عادت میتواند به نگهداری ناخنهای سوهانکشیده یا مانیکورشده شما کمک کند. اگر استرس دلیل عادت جویدن ناخنهای شماست، میتوانید با تمرینهایی آن را مدیریت کنید. چنانچه برای توقف این عادت به کمک نیاز دارید، با پزشکتان صحبت کنید.

کاهش میزان خواب

اگر خواب کافی نداشته باشید، فقط خودتان را به یک زامبی در طول روز تبدیل نمیکنید،بلکه احتمال بیشتری برای ابتلای شما به فشارخون بالا، بیماری قلبی، دیابت و افسردگی وجود دارد.

ممکن است یادگیری و یادآوری مسائل برایتان سختتر شود. یک روال منظم خواب برای خود تنظیم کنید و با آن کنار بیایید. بهترین میزان خواب 7یا 8ساعت در طول روز است.

هدفون خود را منفجر میکنید

صدا با واحد دسیبل اندازه گیری میشود. گفت و گوی طبیعی حدود 60 دسیبل است. بهتر است برای حفظ امنیت صدای هدفون خود را زیر 75 دسیبل نگه دارید (حدود صدای بلند برای یک جاروبرقی) و بیش از چند ساعت به صورت مستمر از هدفون استفاده نکنید. اگر در معرض صدای زیاد هستید، بیشتر به شنوایی خود آسیب وارد میکنید.

این اتفاق برای بیش از نیمی از ما قبل از 75 سالگی میافتد. از دست دادن شنوایی در افراد مسنتر با مشکلات تمرکز و حتی از دست دادن بافت مغز مرتبط است.

گشت و گذار در اینترنت قبل از خواب

منظورمان امواج نیست، بلکه منظور اینترنت است. «نور آبی» که از دستگاههای الکترونیکی مانند تلفن، رایانه و تلویزیونها ساطع میشود میتواند خواب شما را از بین ببرد. نتایج برخی مطالعات نشان میدهد نور بیش از حد درشب ممکن است با سرطان بهویژه سرطان پستان و پروستات، دیابت، چاقی و بیماریهای قلبی مرتبط باشد.

قبل از خواب خود را آرام کنید. کتابی باز کنید و بخوانید. اتاق خوابتان را برای خواب بهتر تاریک و آرام نگه دارید.

نشستن طولانی مدت

بیشتر آمریکاییها زمان زیادی را روی صندلی سپری میکنند. بخشی از مشکل این است که محل کار مدرن، جایی است که در آن ممکن است ساعتها در حالت خمیده روی رایانه خود بمانید. این رفتار متابولیسم شما را کاهش میدهد، به این معنا که میتواند وزنتان را افزایش دهد.

این مشکل با سایر مشکلات بهداشتی از جمله بیماریهای قلبی مرتبط است. با این وجود، راه حل آسانی وجود دارد؛ فقط در حال حاضر و بعد از آن حرکت کنید، حتی یک پیاده روی 10 دقیقه ای هم میتواند به بهبود شرایطتان کمک کند.

خوردن خیلی سریع

ممکن است به دلیل خوردن سریع دیرتر سیر شوید. این رفتار احتمال تغذیه دوباره شما را در طول روز افزایش میدهد. اگر با سرعت کم غذا بخورید، میتوانید با غذای کمتر احساس سیری کامل داشته باشید، به دلیل اینکه بدنتان فرصتی برای فهم اینکه شما به اندازه کافی غذا خورده اید به دست می آورد. برداشتن تکه های کوچک وجویدن مکرر آنها میتواند به شما کمک کند.

مسواک نکردن دندانها

شما دندانهایتان را به صورت کامل شسته اید، آیا این کافی است؟ نه، اگر میخواهید همه اقداماتی که میتوانید برای داشتن دندانهای سالم انجام دهید تا از پلاکهای دندان و تکه هایی پر از باکتری که در دندان حفره هایی ایجاد میکند، خلاص شوید، باید بین دندانهایتان را نیز تمیز کنید.

پلاک بیش از حد میتواند منجر به بیماری لثه شود این وضعیتی جدی است که با سایر مسائل مربوط به سلامت مانند سکته مغزی، بیماری قلبی و دیابت ارتباط دارد.

خوردن مواد غذایی با ارزش غذایی کم

نوشابه، آبنبات و شیرینی ها مقدار زیادی کالری و مقدار کمی مواد مغذی دارند و شکر موجود در آنها به سرعت به خون شما میرسد. این نوع رفتار با مشکلات جدی سلامت مانند چاقی، دیابت و بیماری قلبی مرتبط است.

«کربوهیدراتهای مجتمع» با فیبر بیشتر و تغذیه با دانه های کامل و میوه ها و سبزیجات که زمان زیادی برای هضم لازم دارند، گرسنگی شما را رفع میکنند و به شما انرژی پایدار میدهند. مصرف چربیهای «خوب» مانند آجیل و دانه نیز میتواند بخشی از رژیم غذایی سالم باشد.

زمان تنهایی طولانی

این مهم نیست که شما چه تعداد انسان میشناسید و در چه بازه های زمانی با آنها دیدار میکنید، نکته مهم ارتباط شما با دیگران است. اگر ارتباطات خوبی ندارید احتمال ابتلا به فشارخون بالا، افسردگی، مشکلات مغزی مانند آلزایمر و التهابها در شما افزایش مییابد.

اگر احساس تنهایی میکنید، به یک باشگاه اجتماعی بپیوندید، با خانواده یا دوستانتان دوباره ارتباط برقرار کنید، یا سرگرمی جدیدی را شروع کنید که شامل افراد دیگر میشود، برای مثال، به یک باشگاه کتاب بپیوندید یا برای یادگیری تنیس اقدام کنید.

کشیدن سیگار

این عادت بد تقریبا روی همه اعضای بدن تاثیر میگذارد. این کار میتواند منجر به بیماریهای قلبی، سرطان، دیابت، سکته مغزی، برونشیت، آمفیزم و سایر مشکلات سلامت شود. همچنین خطر ابتلا به سل، مشکلات چشم و اختلالات ایمنی مانند آرتریت روماتوئید را افزایش میدهد.

اگر به مدت طولانی از سیگار استفاده کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که مبتلا به آسم، بیماری قلبی، سرطان ریه یا سکته مغزی شوید. در مورد ترک سیگار با پزشکتان صحبت کنید.

استفاده از سولاریوم

این کار ایده خوبی نیست. زنان با موها و پوست روشن که بیشتر به سرطان پوست مبتلا میشوند،بیشتر از دیگران از تختهای برنزه استفاده میکنند که ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را در آنها افزایش دهد. همچنین شروع این کار از سالهای جوانی احتمال ابتلا به سرطان را افزایش میدهد.

محصولات موضعی برای رسیدن به بدنی برنزه معمولا به عنوان جایگزینی مطمئن برای آفتاب گرفتن در نظر گرفته میشوند، البته تا زمانی که طبق دستورالعمل استفاده شوند.اطمینان حاصل کنید که محصولات موضعی به نواحیای مانند لب، بینی یا دهان نفوذ نکند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.