خطرات مواد شوینده

خطرات مواد شوینده برای سلامت

مواد شوینده‌ای که بخار از خودشان متصاعد می‌کنند خطرناک هستند. مواد شوینده و پاک‌کننده‌ای مثل جرم‌گیرهای قوی و سفیدکننده‌ها در این گروه قرار دارند. این مواد با متصاعد کردن «کلرین» و «آمونیاک» به دستگاه تنفسی آسیب می‌رسانند.

این دو گاز از خطرناک‌ترین و مضرترین گازهای متصاعدشده از مواد شیمیایی هستند. بنابراین سعی کنید تا حد ممکن از این مواد استفاده نکنید یا اینکه در حین مصرف حتما از ماسک مناسب استفاده کنید. علاوه بر اینکه در و پنجره‌های مکانی را که از مواد شوینده در آن استفاده کرده‌اید، در حین کار و پس از آن باز بگذارید. اگر مکان مورد نظر هواکش دارد، حتما از هواکش برای تمیز شدن هوا استفاده کنید.

سیستم ایمنی را غیرفعال می‌کنند

دیگر مواد شوینده با تاثیر تدریجی بر بدن به آن آسیب می‌رسانند. مهم‌ترین تاثیر آن‌ها نیز بر سیستم ایمنی است. ترکیب‌های موجود در مواد شوینده به‌تدریج جذب بدن می‌شوند و در لایه‌های چربی بدن نفوذ می‌کنند و ماندگار می‌شوند. بنابراین در درازمدت می‌توانند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی بگذارند. پس تا حد ممکن از شوینده‌های ملایم و کم‌خطر استفاده کنید.

هرکدام، با یک اثر

آب ژاول حاوی هیپوکلرید سدیم، ساولن حاوی کلروهگزیدین و پودرهای رختشویی حاوی مواد آنیونی و کاتیونی هستند. این مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده به دلیل آنکه حاوی این ترکیب‌ها هستند، هر کدام با نسبت متفاوت سلامت اندام‌های مختلف بدن همچون دستگاه تنفس یا گوارش را به‌تدریج تخریب می‌کنند. آسیب به غده تیروئید، اختلال در ترشح هورمون‌های مردانه و زنانه، ایجاد واکنش‌های حساسیتی به این مواد از اثرهای مصرف این مواد شوینده است. بنابراین باید مصرف آن‌ها کاهش بیابد و یا با استفاده از دستکش، ماسک و وسایل نظافت ایمن سراغ آن‌ها رفت و در تمام طول مدت استفاده نیز در و پنجره‌ها را باز گذاشت از هواکش استفاده کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.