اثرات زیاد پشت میز نشستن

خطرات پشت میز نشینی برای خانم ها

این روز‌ها در مورد خطراتی که پشت‌میزنشینی برای سلامت ستون مهره‌ها، استخوان‌بندی و مفاصل کارمند‌ها دارد زیاد می‌شنویم، اما کمتر کسی است که به مشکلات خانم‌های پشت‌میزنشینی که بیشتر از یک‌سوم روزشان را در محیط‌های دربسته می‌گذرانند اشاره کند؛ مشکلاتی که آقایان یا کمتر تجربه‌شان می‌کنند یا اصلا دچارشان نمی‌شوند.

استخوا‌‌ن‌هایتان ترک برندارند!

در کشور ما مشکل اصلی زنان کارمند، به‌ویژه خانم‌هایی که در محیط‌های بسته و سرپوشیده کار می‌کنند، کمبود ویتامین D است. این زنان به‌خاطر اینکه در طول روز در معرض نور مستقیم خورشید نیستند، پس از چند سال با کمبود شدید ویتامین D روبه‌رو می‌شوند که حتی با تغذیه مناسب هم قابل جبران نیست.

آمار زنانی که به کمبود شدید این ویتامین دچار هستند هر روز بالا‌تر می‌رود و تنها پوکی استخوان و دردهای پشت و استخوان و مفاصل نیست که هر روز این زنان را بیشتر از قبل آزار می‌دهد؛ این خانم‌ها حتی در صورتی که تمایل به مادر شدن داشته باشند، شانس کمتری برای باروری دارند و در صورتی که باردار شوند هم احتمال کوچک بودن جنینشان بالاست.

با مکمل‌ها قهر نکنید

به همین دلایل، توصیه می‌شود همه این خانم‌ها با مشورت با متخصص زنان میزان مناسبی از مکمل‌های ویتامین D را مصرف کنند و قبل از اینکه برای باردار شدن تصمیم بگیرند با انجام آزمایش‌های کامل از نبود چنین کمبودی در بدنشان مطمئن شوند.

درست است که تغذیه سالم و مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D مثل ماهی‌ها می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به کمبود ویتامین D کمک کند، اما وقتی بیماری ایجاد می‌شود دیگر کمک چندانی از این مواد غذایی برنمی‌آید و در کنار مصرف آن‌ها باید از مکمل‌های دارویی هم استفاده شود. چراکه کمبود شدید ویتامین D را تنها با کمک مواد غذایی نمی‌توان درمان کرد.

عفونت‌های زنانه را جدی بگیرید!

مشکل دیگری که سلامت خانم‌های پشت‌میزنشین را تهدید می‌کند، عفونت‌های واژینال و دستگاه تناسلی است که خودش را با ترشحات واژینال و احساس خارش و سوزش نشان می‌دهد و در صورت به موقع درمان نشدن می‌تواند هر روز شدید‌تر از قبل شود. از آنجا که این خانم‌ها ساعات طولانی پشت میز می‌نشینند و در این ناحیه اجازه جریان پیدا کردن هوا را نمی‌دهند، بیشتر از دیگران دچار چنین عفونت‌هایی می‌شوند.

خودتان پیشگیری کنید

برای فرار از این مشکل، خانم‌های کارمند باید حداقل هریک ساعت یک‌بار از پشت میزشان بلند شوند چند دقیقه‌ای قدم بزنند. این کار نه‌تنها به سلامت استخوان‌ها و ستون فقراتشان کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود کمتر دچار بیماری‌های زنان شوند. استفاده از لباس‌های نخی که هوا به شکل بهتری در آن‌ها جریان پیدا می‌کند و ایجاد گرمای کمتری می‌کنند هم توصیه می‌شوند. البته گذشته از این موارد، خانم‌ها باید از کار کردن در محیط‌های گرم پرهیز کنند و اگر در فضایی که هوا بهتر در آن گردش پیدا می‌کند امکان کار ندارند، با تدابیر دیگری محیط کارشان را خنک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.