خطرات پوسیدگی دندان‌های کودکان

اگر پوسیدگی دندان‌های شیری یا دایمی کودک درمان نشود بر اثر پیشرفت پوسیدگی عصب دندان دچار التهاب و عفونت می‌‌شود.
این عفونت کم‌کم در بافت‌های اطراف دندان انتشار می‌یابد و اصطلاحا باعث آبسه دندانی می‌شود. عفونت ممکن است به بافت‌های نرم صورت و گردن نیز گسترش پیدا کند و باعث تورم در این نواحی شود.
آبسه‌های دندانی می‌توانند به صورت حاد یا مزمن باشند. در آبسه حاد، دندان به لمس حساس و ممکن است بیمار دچار تب و بی‌حالی شود.
اگر عفونت ادامه پیدا کند در بافت‌های نرم صورت و گردن منتشر شده و علایمی از قبیل تورم و قرمزی چشم، تورم نواحی گونه، کف دهان، زیر فک پایین و چانه مشاهده می‌‌شود که اصطلاحا به این وضعیت «سلولیت» گفته می‌شود. اما در حالت آبسه‌های مزمن فقط مسیر خروج چرک در ناحیه لثه دندان دچار پوسیدگی مانند یک جوش چرکی مشاهده می‌‌‌شود.
عفونت‌های دندانی انتشار یافته به بافت نرم صورت می‌تواند عواقب وخیمی از جمله بسته شدن راه هوایی کودک، اختلال در بلع و حتی نفوذ عفونت به سیستم عصبی مرکزی داشته باشد هم چنین گاهی براثر عفونت مذکور کودک دچار تب شدید و بی‌قراری و بی‌حالی می‌شود که باید هر چه سریع‌تر تحت درمان قرار گیرد در موارد شدید ممکن است عفونت سطح خارجی صورت را باز کرده و باعث تخلیه چرک از این ناحیه و آسیب به پوست صورت شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.