راهکار برای داشتن خواب خوب

بدون قرص و دارو با مواد طبیعی راحت بخوابید

همه چیز در بدن شما آنقدر حساب‌ شده است که با ایجاد یک تغییر کوچک در آن می‌ توانید دچار مشکلات آزاردهنده‌ ای شوید. مشکلاتی که بی‌ خوابی یکی از شایع‌ ترینشان است. شاید در ذهن شمایی که از بی‌ خوابی شبانه کلافه شده‌ اید، این سوال چرخ بزند که چه اتفاقی در بدنتان چنین اختلال عذاب‌ آوری را ایجاد می‌ کند.

پاسخ این پرسش، تغییرات هورمونی است که در بدنتان رخ می‌دهد.ملاتونین همان هورمونی است که به تنظیم چرخه خواب‌ و بیداری کمک می‌ کند. این هورمون به شما کمک می‌ کند تا خواب‌ آلوده شوید، درجه حرارت بدنتان کاهش پیدا کند و بدنتان در حالت خواب قرار بگیرد؛ اما وقتی میزان آن در بدنتان کم شود بی‌ خواب می‌ شوید.

از آنجا که از چاقی گرفته تا ابتلا به برخی سرطان‌ ها و حتی مشکلات پوستی همه به خاطر بی‌ خوابی می‌ توانند شما را گرفتار کنند، در صورتی که به خاطر شرایط کاری‌ تان مجبور به بیدار ماندن نیستید و تنها احساس می‌ کنید تغییراتی که در بدنتان اتفاق افتاده خواب را از چشمتان فراری داده، روی کمک ما حساب کنید. ما به شما می‌ گوییم که چطور بدون قرص و دارو و تنها با استفاده از مواد طبیعی از پس این مشکل برآیید.

یاد بچگی‌ ها کنید

می‌ توانید به‌ سادگی بی‌ خوابی را به شیوه مادربزرگ‌ ها برطرف کنید. کافی است در ساعات پایانی شب یک لیوان شیر گرم بنوشید. با این کار هم خاطره شب‌ های کودکی‌ تان را زنده می‌ کنید، هم بدنتان را از کلسیم غنی می‌ سازید و هم هورمون ملاتونین را در بدنتان سر به‌ راه می‌ کنید. شاید برطرف کردن بی‌ خوابی بهانه خوبی برایتان باشد تا لا اقل هرروز یک لیوان شیر بخورید و نگذارید ذخیره کلسیم بدنتان کم شود و در میانسالی استخوان‌ هایتان فرسوده شوند.

شام ضد بی‌ خوابی بخورید

حتی غذایی که شب‌ ها می‌ خورید می‌ تواند تکلیف خواب‌ و بیداری شما را روشن کند. بهترین دستور غذایی که به برطرف شدن بی‌ خوابی کمک می‌ کند، شام سبکی است که شامل ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات است. اگر یک‌ تکه نان جو را با مقداری پنیر میل کنید یا اینکه سیب‌ زمینی و تخم‌ مرغ آب‌ پز را برای شام آماده کنید، خوابیدن برایتان آسان‌ تر می‌ شود. حواستان باشد شب‌ ها سراغ شام‌ های سنگین و چرب نروید تا دوباره خواب از چشمتان پر نکشد.

گیاه‌ خوار شوید

منیزیم نقشی اساسی در تنظیم چرخه خواب بازی می‌ کند. می‌ توانید از مواد غذایی مثل سبزیجات برگ‌ سبز، جوانه گندم، تخم کدو تنبل، و بادام منیزیم مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید. البته اگر آزمایش‌ هایتان کمبود قابل‌ توجهی را در این مورد نشان می‌ دهد، چاره‌ ای جز استفاده از مکمل‌ های دارویی ندارید، اما اگر هنوز کارتان به مصرف مکمل نرسیده، می‌ توانید با کمک سالاد و غذاهای ساده و ارزان‌ قیمت گیاهی نیاز بدنتان را تامین کنید.

گیاه‌ درمانی کنید

می‌ توانید با کمک برخی گیاهان دارویی بسیاری از مشکلاتتان را برطرف کنید و بدنتان را به چرخه طبیعی‌ اش برگردانید، به شرط آنکه بدانید چه گیاهی را به چه میزان باید مصرف کنید. اسطوخودوس یک آرام‌ بخش طبیعی است و می‌ تواند به بهبود وضعیت خواب در افراد مبتلا به بی‌ خوابی کمک کند. بد نیست در شب‌ هایی که خواب به چشمتان نمی‌ آید قبل از رفتن به رختخواب دوش آب گرم بگیرید و بدنتان را با روغن اسطوخودوس ماساژ دهید تا با آرامش بیشتری چشم‌ هایتان را روی هم بگذارید.

اما اگر ترجیح می‌ دهید به جای روغن‌ کاری پوستتان یک دم‌ نوش طبیعی خواب‌ آور میل کنید، می‌ توانید روی کمک سنبل‌ الطیب حساب کنید. این گیاه از داروهای طبیعی دیگری است که از زمان‌ های قدیم برای درمان مشکلات مربوط به خواب از آن استفاده می‌ شد. اما اگر از دم‌نوش سنبل‌الطیب برای برطرف شدن مشکلتان استفاده می‌ کنید، باید صبور باشید. ممکن است چند روز و یا یکی دو هفته طول بکشد تا این گیاه آرامش‌ بخش تاثیر واقعی‌ اش را روی بدنتان بگذارد.

تلویزیون را خاموش کنید

برای اینکه چرخه خواب بدنتان تنظیم شود، باید در ساعات پایانی شب دور موبایل‌ بازی را خط بکشید. نور صفحه تلفن همراه باعث می‌ شود تا ساعت‌ ها خواب به چشمتان نیاید. گذشته از این، اگر در اتاق‌ خوابتان تلویزیون گذاشته‌ اید و می‌ خواهید با صدای آن بخوابید، باید بگوییم که راه اشتباهی را انتخاب کرده‌اید. نور وسایل الکترونیکی بدنتان را بیشتر به هم می‌ ریزد و خواب آرام را از چشمتان می‌ گیرد. شاید عادت داشته باشید همیشه چراغ‌ خواب در اتاقتان روشن باشد اما حتی نور چراغ‌ خواب هم می‌تواند به مغزتان دستور بیدارباش بدهد و نگذارد خوب و عمیق بخوابید.

بی‌ خیال شوید

اگر خوابتان نمی‌ برد، به جای آنکه تا صبح در تخت غلت بزنید، برای 30 دقیقه اتاق‌ خواب را ترک کنید و فعالیتی که می‌ تواند خسته‌ تان کند را انجام دهید. بعید نیست دفعه دیگری که به اتاق‌ خوابتان می‌ روید تا صبح در آرامش بخوابید. گاهی هرچه بیشتر به این مشکل فکر کنید و از آن دچار اضطراب شوید، حل کردنش برایتان سخت‌ تر می‌ شود.

بدنتان را بسازید

اگر برایتان امکان ورزش صبحگاهی وجود ندارد، لااقل قسمتی از مسیر محل کار را پیاده طی کنید. بررسی‌ ها نشان می‌ دهد کسانی که حداقل 30 دقیقه در ابتدای روز ورزش می‌ کنند، کمتر با مشکلات خواب رو به‌ رو می‌ شوند. از نظر محققان ورزش صبحگاهی ریتم بدن را تنظیم می‌ کند و چنین اختلالاتی را از شما دور می‌ کند.

دفترچه قسط را بیرون بیندازید

مشکلاتتان را از اتاق‌ خواب بیرون کنید و محیط آرامی را برای خود بسازید. انبوه لباس‌ های کثیف انبارشده، کمد دیواری آشفته‌ ای که درش باز است، قبض‌ های پرداخت‌ نشده آب و برق که ذهنتان را به خود مشغول کرده‌ و دفترچه اقساط نباید جایی در اتاق‌ خوابتان داشته باشند.

به خودتان این حق را بدهید که لااقل برای چند ساعت از همه خیال‌ های آزار دهنده دور شوید و آرام بخوابید. تا جایی که می‌ توانید اتاق‌ خوابتان را خلوت و مرتب نگه دارید تا خواب بهتری را تجربه کنید. گذشته از این، استفاده از لباس راحت و گشاد برای خوابیدن را جدی بگیرید. اگر با جوراب و یا لباس‌ های ضخیم و تنگ به رختخواب می‌ روید نباید انتظار داشته باشید خواب آرامی را تجربه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.