خواص درمانی و ضد سرطانی عسل

عسل ارزش غذایی و دارویی دارد و ازترکیباتی مانند اسیدهای آلی، پروتیین‌ها، آمینواسیدها، موادمعدنی و پلی فنول‌ها، ویتامین‌ها و ترکیبات معطر ساخته شده است. عسل فعالیت ضد میکروبی، ضد انگل و ضد ویروسی دارد.

خواص ضد میکروبی عسل

مطالعات اثبات کرده‌اند که عسل خاصیت باکتری‌کشی و توقف تکثیر باکتری دارد. این ماده بر باکتری‌های گرم مثبت مانند آکانتو باکتری پیوژن (A. Pyogenes)، استرپتوکوکوس موتان (S. Mutans) و استاف اورئوس (S. Aureus) اثر می‌کند. خاصیت ضد میکروبی قوی عسل ناشی از محتوای آبی کم و PH پایین آن است. بجز این‌ها، عسل شامل آنزیم گلوکزاکسیداز است که پراکسیدهیدروژن که اثر باکتری‌کشی قوی دارد، تولید می‌کند. مطالعات ثابت کرده‌اند که مصرف عسل می‌تواند از رشد باکتری‌ها که پوسیدگی‌های دندانی را باعث می‌شوند جلوگیری کند. عسل همچنین پیشرفت پلاک‌های دندانی، التهاب لثه و بیماری‌های پریودنتال را مهار می‌کند. عسل فعالیت ضد قارچی نیز دارد. مطالعه‌ای نقش عسل بر روی کاندیدای آلبیکانس (نوعی قارچ) را بررسی کرد و دریافت که آنزیم آمیلاز موجود در عسل اثر اسموتیک را در لایۀ میانی رگ افزایش داده (با افزایش غلظت شکر) و متعاقباً فعالیت قارچ را مهار می‌کند. عسل همچنین فعالیت ضد ویروسی علیه ویروس هرپس لبیال (Herpes Labialis) و ویروس سرخچه نشان داد.

عسل فعالیت آنتی‌اکسیدانی خود را از طریق پیشگیری از تشکیل رادیکال‌های آزاد رها شده از بافت های التهابی به انجام می‌رساند. علاوه بر این عسل به افزایش جذب و فعالیت بعضی آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین C (٪۴۷)، کاروتن(۳٪)، اوریک اسید(۱۲٪) و گلوتاتیون ردوکتاز(۷٪) کمک می‌کند. فعالیت آنتی‌اکسیدانی مسؤول پیشگیری از بیماری‌های مزمن مانند سرطان است.

خواص ضد سرطان‌ زایی و خواص دیگر درمانی

تأثیرات عسل توآلانگ (Tualang) -عسلی که به طور طبیعی و وحشی بر روی درخت‌های بلند ناحیه استوایی توسط نوعی زنبور خاص تولید می‌شود- بر روی بیماران با سرطان SCC دهان و استئوسارکوما (نوعی سرطان استخوان) گزارش شد و نویسندگان این پژوهش اثبات کرده‌اند که این عسل مکانیسم کشنده بر روی سلول های SCC و استئوژنیک سارکوما دارد که با خاصیت ضد تکثیری آن را به انجام می‌رساند. زمانی که عسل به صورت خوراکی مصرف شود سیستم ایمنی را با تحریک پادتن‌ها فعال می‌کند. سیستم ایمنی ضعیف فرد را مستعد سرطان می‌کند بنابراین خوردن عسل در افراد با ضعف سیستم ایمنی می‌تواند مفید باشد. عسل برای پیشگیری و کنترل عفونت استاف اورئوس با استفاده از خاصیت تولید آنزیمی پراکسید هیدروژن مفید است. عسل اثر محرک بر روی ترمیم زخم و بازسازی بافتی دارد. مطالعه بر روی مدل‌های حیوانی نشان داده است که عسل توانایی کاهش تعداد سلول‌های التهابی دارد و از این رو می‌تواند به عنوان یک ماده ضدالتهابی عمل ‌کند.

نظرات بسته شده است.