8 خاصیت عالی در مصرف لبنیات (تاثیر خوردن شیر و ماست بر بدن)

اینکه چقدر از مصرف لبنیات لذت می‌برید یا نه، دیگر اهمیت ندارد. آنچه مهم است، تاثیرات متعددی است که مصرف لبنیات، بر سلامت شما می‌گذارد. محققان می‌گویند با خوردن یک لیوان شیر یا یک برش پنیر، می‌توانید خدمت بزرگی به بدنتان بکنید.پس اگر یکی از انواع لبنیات را دوست ندارید، سراغ نوع دیگری بروید و مواد مغذی فراوان موجود در آن‌ها را به بدنتان برسانید.

استخوان‌ هایتان جوان می‌ماند

استخوان‌های شما، از استخوان‌های ریزتری تشکیل شده‌اند که مدام جای خود را به استخوان‌های تازه می‌دهند. وقتی بدنتان به کمبود کلسیم و ویتامین Dدچار باشد، استخوان‌های تازه را تولید نمی‌کند و تراکم استخوان‌ها هرروز کمتر می‌شود.
پوکی استخوان، یکی از مشکلاتی است که به‌دنبال کمبود کلسیم و ویتامین Dدر بدن ایجاد می‌شود.

با خوردن لبنیات دندان‌ هایتان آسیب نمی‌بیند

همان اتفاقی که برای استخوان دست یا پای شما می‌افتد، برای دندان‌هایتان هم می‌تواند رخ دهد. پوکی استخوان، کمبود کلسیم و کاهش میزان ویتامین Dدر بدن، دندان‌ها را سست می‌کند و باعث آسیب‌دیدنشان می‌شود.

فشار خونتان بالا نمی‌رود

مصرف کلسیم کافی، یکی از راه‌های موثر برای متعادل نگه‌داشتن فشارخون است. البته فراموش نکنید با خوردن لبنیات، نمی‌توانید فشارخون بالایتان را درمان کنید، بلکه تنها از بدترشدن شرایطتان جلوگیری خواهید کرد.

محققان می‌گویند کسانی که در بررسی‌هایشان هرروز شیر می‌خورند، نسبت به کسانی که تنها گیاهان توصیه‌شده برای کنترل فشارخون را مصرف می‌کردند، وضعیت بهتری داشتند.

مطلب خواندنی:عوامل اصلی حساسیت به شیر

وزنتان بالا نمی‌رود

به‌خاطر کالری زیاد لبنیاتی مثل شیر، پنیر و خامه، آن‌ها را از رژیم‌تان کنار گذاشته‌اید؟ محققان می‌گویند برخلاف تصور شما، کالری بالای لبنیات، باعث چاقی نمی‌شود، بلکه شما را سیر نگه می‌دارد و اشتهای کاذبتان را کنترل می‌کند.
به گفته آن‌ها، خوردن یک لیوان شیر در ابتدای روز، مانع هله‌هوله‌خوری شما در فاصله صبح تا ظهر می‌شود.

با مصرف لبنیات پوستتان شفاف می‌شود

فکر می‌کنید چربی لبنیات باعث بروز آکنه روی پوستتان می‌شود؟ محققان نظر دیگری دارند. آن‌ها می‌گویند مصرف لبنیات باعث پاک‌سازی پوست شما می‌شود.
البته شواهدی که این ادعا را ثابت کند، هنوز چندان محکم نیست، اما محققان در جریان یکی از بررسی‌هایشان، بهبود را در وضعیت مصرف‌کنندگان لبنیات مشاهده کردند.

عدم تحمل لاکتوزتان وخیم‌ تر می‌‎شود

مصرف لبنیات فایده‌های زیادی را به بدن شما می‌رساند. اما اگر به عدم تحمل لاکتوز دچار باشید، باید قید همه آن فواید را بزنید.
روده‌های شما، گاهی در کوتاه‌مدت و گاه در درازمدت به لاکتوز موجود در لبنیات (به‌ویژه شیر) واکنش نشان خواهند داد.اگر به این اختلال دچار هستید، حتما به‌جای شیرهای معمولی، سراغ شیرهای بدون لاکتوز بروید.

کمتر نفخ می‌کنید

در صورتی که به عدم تحمل لاکتوز دچار باشید، با مصرف لبنیات وضعیت گوارشی‌تان نابسامان خواهد شد. اما اگر از این اختلال رنج نمی‌برید، با خوردن لبنیات می‌توانید به بهبود وضعیت گوارشتان کمک کنید.
متخصصان می‌گویند مصرف لبنیات، نفخ را کم و حال معده و روده شما را بهتر می‌کند.

با خوردن لبنیات در بدنتان پروبیوتیک ذخیره می‌کنید

پروبیوتیک‌ها، که تنظیم‌کننده فلور روده شما هستند، در فراورده‌های لبنی مانند ماست و پنیر به‌وفور پیدا می‌شوند. این باکتری‌های مفید، نه تنها وضعیت روده شما را بهبود می‌دهند، بلکه به سلامت قلب و مغزتان هم کمک می‌کنند.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.