خواص درمانی و ضد سرطانی زدرچوبه

یک گیاه طلایی شامل بسیاری از خواص پزشکی و منبعی مؤثر در درمان بیماری‌های مختلف از زمان باستان است. گیاهی چند ساله است که با نام علمی Circuma Longa از اجزای خانوادۀ زنجبیل شناخته می‌شود. جزء فعال آن کورکومین (Curcumin) است. بعد از مصرف، کورکومین در روده‌ها هضم و جذب شده و در صفرا ترشح می‌شود.

خواص آنتی اکسیدانی

کورکومین به دلیل ساختار فنولی‌اش به عنوان یک ماده آنتی اکسیدان عمل می‌کند این ترکیب گلوتاتیون سرمی و فعالیت آنزیم سوپرپراکسیداز را تغییر می‌دهد. اکسیداسیون چربی‌ها را کاهش می‌دهد و به دلیل این‌که هر دو خاصیت آنتی‌اکسیدانی و پراکسیدازی را دارد، یک ترکیب عالی برای هم‌ایستایی فیزیولوژیکی جهت جلوگیری از بیماری‌هاست.

خواص ضد التهابی

تأثیر ضدالتهابی کورکومین به وسیلۀ کم کردن سطح هیستامین و افزایش تولید کورتیزون طبیعی اتفاق می‌افتد. این ماده می‌تواند به وسیله جلوگیری از تجمع پلاکت‌ها کنار هم، اثر ضد انعقادی نیز داشته باشد.

خواص ضد سرطان‌ زایی

قابل توجه‌ترین نقش کورکومین، نقش پیشگیری کنندۀ شیمیایی و ضد تومورزایی آن است. کورکومین اثر مهاری رشد بر روی سلول‌های سرطانی مختلفی مانند روده بزرگ و استخوان، لوکمی (سرطان سلول خونی) و اپی‌تلیوم بدخیم دهانی -که از تومورهای بدخیم مشتق می‌شود- نشان داده است. در مطالعه‌های متفاوت بر روی انواع سلول‌های سرطانی، کورکومین تکثیر سلول‌ها را مهار کرده و تکثیر آن‌ها را متوقف می‌کند.

یک مطالعه که برروی کورکومین انجام شد، نشان داد که این ماده چه به صورت خوراکی مصرف شود چه به صورت موضعی به کار برده شود، می‌تواند به طور قابل توجهی آسیب‌های DNA را کاهش دهد. تعداد آسیب‌های DNA با مصرف زردچوبه 0.1% و با مصرف مکمل کورکومین ۰/۰۳درصد کاهش یافت. مهم‌تر از همه این ‌که کورکومین توانست رشته‌های DNA در سلول‌های محیطی را ترمیم کند و همچنین سرطان‌زایی تنباکو را به طور مؤثر غیرفعال کند.

کورکومین باعث افزایش پاسخ‌دهی ژن‌هایی که با توقف رشد سلولی در ارتباط اند شد و پاسخ‌دهی و سرکوب ژن‌های مرتبط با تکثیر سلول‌های سرطانی را کاهش داد. این ماده اثر پیشگیری کنندۀ شیمیایی بر روی ضایعات پیش‌سرطانی مانند لکوپلاک‌ دهانی (Oral Leukoplakia) یا (OL)، ضایعات دهانی لیکن پلانوس (Lichen Planus) یا (OLP) و ضایعۀ دهانی فیبروز زیرمخاطی (Oral Submucous Fibrosis) یا (OSMF)دارد.

در یک مطالعه بر روی ضایعۀ دهانی لوکو پلاک، کورکومین اندازۀ ضایعه را تا 10% در بیماران کاهش داد. در ضایعۀ دهانی OL، کورکومین تشکیل میکرونوکلئوس را در سلول‌های موکوسی تراشیده شده از ضایعه و همینطور در لنفوسیت‌های داخل خون کاهش داد. این تأثیر حفاظتی در تشکیل میکرونوکلئوس‌‌ها می‌تواند به پیشگیری از تشکیل تغییرات همزمان ژنی کمک کند و همچنین می‌تواند از تشکیل بافت فیبروزی به وسیله فاکتور ضد‌فیبروزی در OSMF، هم جلوگیری کند و هم تشکیل آن را کاهش دهد. روش عمل آن به وسیله ممانعت از هجوم گلبول‌های سفید خونی و مهار فعالیت سلول‌های التهابی است.

تأثیرات درمانی دیگر

کورکومین به دلیل مهار فعالیت سلول‌های التهابی موجب تسکین بیماران با التهاب لثه (Gingivitis) و پریودونتیت (Periodontitis) –نوعی التهاب در اطراف بافت دندان که همراه با جمع‌شدگی لثه در آن ناحیه و لق شدن دندان است- می‌شود. به دلیل این تأثیرات درمانی، کورکومین در حال حاضر به شکل مکمل در کشورهای زیادی استفاده می‌شود.

نظرات بسته شده است.