چرا باید گوجه‌فرنگی خورد

گوجه‌فرنگی از آن دسته سبزی میوه‌هایی است که می‌توان در هر فصلی و به انواع مختلف مصرف کرد. داخل سالاد، به‌صورت املت، گوجه‌فرنگی شکم پُر، کنار خورش‌ها و غیره.
باید بدانید که گوجه‌فرنگی حاوی خواص متعددی است؛ یعنی می‌تواند از ابتلا به سرطان پیشگیری کند، سکته‌ مغزی را از شما دور کند، باعث خوش‌اندامی شما شود و غیره. با ما باشید تا با دلایل مصرف بیشتر گوجه‌فرنگی آشنا شوید.

لیکوپن‌ها ترکیبات اصلی گوجه‌فرنگی هستند که خواص فوق‌العاده‌ای دارند. این رنگ‌دانه‌های قرمز- نارنجی‌رنگ که به خانواده‌ کاروتنوئیدها تعلق دارند خواص آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده‌ای دارند؛ یعنی اینکه تمام‌قد در برابر رادیکال‌های آزاد آسیب‌رسان مقابله می‌کنند.

گوجه‌فرنگی خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد. می‌پرسید چرا؟ به خاطر اینکه لیکوپن موجود در این میوه اکسایش چربی‌ها را کاهش می‌دهد. این اکسایش باعث تشکیل پلاک‌های عروقی می‌شود و این رسوب چربی‌ها باعث مسدودشدن رگ‌ها شده و خطر سکته‌ مغزی را بالا می‌برد.

اگر از فشارخون بالا هم رنج می‌برید حتماً گوجه‌فرنگی بیشتری میل کنید. توصیه می‌کنیم صبح‌ها به‌صورت ناشتا یک لیوان آب گوجه‌فرنگی بنوشید.

گوجه‌فرنگی حاوی ویتامین‌های زیادی ازجمله ویتامین A، C، B3، B6، E و k است. از بین این ویتامین‌ها ویتامین C برای مقابله با خستگی و ایجاد احساس نشاط و سرزندگی فوق‌العاده است. ویتامین C نقش زیادی در حفاظت از سلول‌ها دارد و اثرات رادیکال‌های آزاد و آلاینده‌ها را کاهش می‌دهد؛ البته توجه داشته باشید زمانی اثر این ویتامین چند برابر می‌شود که آنتی‌اکسیدان‌های دیگری مانند کاروتنوئیدها و پولی‌فنول‌های بیشتری هم جذب کنید.

گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین C و کاروتنوئیدهاست و برای همین یک میوه‌ ضدپیری محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید همیشه جوان و شاداب بمانید گوجه‌فرنگی را دریابید.

نظرات بسته شده است.