خون دماغ و علت و درمان(خونریزی از بینی)

خون دماغ شدن در خواب,درمان خون دماغ,علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی,لخته خون در بینی,خون دماغ و سردرد,درمان خون دماغ در طب سنتی,علت خونریزی بینی در خواب,عکس خون دماغ,چرا آفتاب خونریزی بینی را تشدید می‌کند؟خون دماغ شدن در خواب,علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی,خون دماغ و سردرد,درمان خون دماغ,لخته خون در بینی,درمان خون دماغ در طب سنتی،علت خونریزی بینی در خواب،خون دماغ شدن در بارداری
عقاید متفاوتی در مورد خون‌دماغ وجود دارد؛ عده‌ای معتقدند اگر کسی خیلی خون‌دماغ شود حتما سرطان یا بیماری صعب‌العلاجی دارد اما در بیشتر مواقع علت خون‌دماغ شدن فقط خشکی مخاط بینی است. اگر در تابستان کسی در معرض گرمای زیاد قرار بگیرد، برای اینکه بدن بتواند گرما را دفع کند، عروق سطحی گشادتر می‌شود و خون‌دماغ در افرادی که مستعد هستند، اتفاق می‌افتد. در فصل زمستان که هوا سرد و خشک است، مخصوصا در محیط دربسته‌ای که در آن وسایل گرم‌کننده وجود دارد، امکان خونریزی از بینی به علت خشک شدن مخاط بینی وجود دارد.
علل خونریزی بینی
گاهی اشکال در خود بینی است، مثلا ممکن است مخاط بینی خشک باشد.  با دستکاری و ورود جسم خارجی یا هر گونه ضربه به آن هم خونریزی شروع می‌شود.  در مواردی هم در بینی توموری وجود دارد که باعث خونریزی می‌شود.  استفاده از داروهایی مثل اسپری آلرژی در بینی نیز مخاط آن را خشک و مستعد خونریزی می‌کند.  اشکالات تشریحی مثل اشکالات عروقی مخاط بینی نیز می‌تواند سبب خون‌دماغ شود.  اگر کسی دچار هر نوع اختلال آناتومیک بینی باشد، مستعد خون‌دماغ است. مثلا در صورت انحراف تیغه بینی، یک طرف بینی بیشتر در معرض هوای خشک قرار می‌گیرد و مخاطش بسیار خشک می‌شود.  بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکن است دچار خونریزی خفیف شود، ولی در کسانی که بیماری زمینه‌ای و خونی دارند، خونریزی شدیدتر خواهد بود.  گاهی هم خون‌دماغ می‌تواند بدون علت باشد و در بررسی‌ها علتی برای آن پیدا نشود.
چه باید کرد؟
بسیاری از ما وقتی خودمان یا دیگری دچار خون‌دماغ می‌شود، دستپاچه می‌شویم و نمی‌دانیم چه کنیم. توصیه می‌شود اگر حین انجام کار بینی‌تان خونریزی کرد ضمن حفظ خونسردی این اقدام‌ها را انجام دهید.  ابتدا طوری بنشینید که بالاتنه از پایین‌تنه بالاتر قرار بگیرد.  بعد دو پره بینی را آرام با انگشت بگیرید و ۵ دقیقه فشار دهید.  سپس کمپرس سرد دو طرف بینی بگذارید.
برخی معتقدند کسی که دچار خون‌دماغ شده، باید سرش را کاملا به عقب متمایل کند، اما این کار اشتباه است و باعث می‌شود خون به حلق و ریه وارد شود، مخصوصا اگر شدید باشد. حالت نیمه‌نشسته بهترین حالت است.
در چه صورت باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر خونریزی با اقدام‌هایی که گفتیم کنترل شد، چه بهتر، ولی اگر خونریزی بند نیامد یا حتی زود بند آمد ولی تکرار شد و مدام اتفاق افتاد یا شدید بود، اگر خونریزی با علائم دیگری مثل سردرد همراه باشد یا گرفتگی بینی هم وجود داشته باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اگر خونریزی مدام تکرار شود، ممکن است نشانه بیماری عمومی مثل اختلالات انعقادی یا خونی، لوسمی (سرطان خون) باشد و لازم است بررسی‌های دقیق‌تر و جدی‌تری انجام شود. اختلال‌های انعقادی مثل هموفیلی، کمبود پلاکت خون، و فشارخون بالا هم می‌تواند علل خونریزی از بینی باشد.
اقدامات پزشکی لازم برای قطع خونریزی بینی
ابتدا یک باند باریک را به پماد آنتی‌بیوتیک مثل تتراسیکلین آغشته می‌کنند و از ۴۸ تا ۷۲ ساعت در بینی می‌ماند تا خون بند بیاید. شایع‌ترین محل خونریزی، قسمت قدامی تیغه بینی است. گاهی در صورت خونریزی طولانی‌مدت اگر پزشک در معاینه رگ عامل خونریزی را ببیند و محل خونریزی محدود و مشخص باشد، آن را با برق، مواد شیمیایی و رادیوفرکوئنسی می‌سوزاند. در افرادی که به دلیل فشارخون و لوسمی خون‌دماغ می‌شوند و محل خونریزی پراکنده است نه‌تنها سوزاندن به نفع بیمار نیست، بلکه وضع را بدتر می‌کند. پس توصیه می‌شود مشکل زمینه‌ای حل شود. از سوی دیگر، سوزاندن باید محدود و با دقت باشد، چون اگر با بی‌احتیاطی همراه باشد، باعث سوراخ شدن تیغه بینی می‌شود.
وقتی خونریزی خیلی شدید است
گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به‌وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می‌شود. با این روش هم محل خونریزی مشخص و هم درمان انجام می‌گیرد..

 

دو نوع خونریزی بینی وجود دارد:
خونریزی قسمت جلویی بینی و خونریزی قسمت عقبی بینی.
در اینجا برخی از علل این دو نوع خونریزی را بیان می کنیم.

خونریزی جلوی بینی

این خونریزی از مجموعه ای از رگ های خونی ناشی می شود. این نوع خونریزی بینی را می توان در خانه به راحتی کنترل کرد. علل شایع این نوع خون دماغ عبارتند از:

۱- فین کردن شدید بینی
فین کردن شدید بینی باعث آسیب مجرای داخل بینی در اثر با فشار بیرون آمدن ترشحات بینی و یا پاره شدن مویرگ های خونی می شود.
اگر هر چند مدت یک بار دچار خون دماغ می شوید، احتمالا لخته خونی که در جای خون دماغ قبلی تشکیل شده، کنده می شود و باعث خونریزی مجدد بینی می شود.

۲- سرماخوردگی یا آنفلوآنزا
ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باعث خون دماغ نمی شود، بلکه فین کردن مکرر بینی در این بیمارها باعث خون دماغ می گردد.
اگر در این بیماری ها دچار آبریزش بینی و تجمع ترشحات در بینی شوید، احتمالا هر چند دقیقه یک بار فین خواهید کرد. فقط به یاد داشته باشید که به آرامی فین کنید، نه با شدت.

۳- داروی ضد التهاب بینی
موقع سرماخوردگی برای جلوگیری از آبریزش بینی و رفع گرفتگی بینی، از داروهای دکونژستان بینی و ضدحساسیت (آنتی هسیتامین) استفاده می کنیم تا مجرای بینی را پاک کنند. ولی این داروها بینی را خشک می کنند و باعث خون دماغ می شوند.
هوای خیلی گرم یا سرد، چه در بیرون از خانه و چه در داخل اتاق در اثر وسایل گرمازا یا خنک کننده، باعث خشک شدن بینی و در نتیجه خون آمدن از آن می شوند.

۴- سینوزیت
اگر دچار سینوزیت باشید نیز دچار خون دماغ می شوید، ولی بیشتر خون دماغ های سینوزیت مربوط به استفاده از داروهای ضد التهاب بینی هستند.

۵- دست کردن داخل بینی
اگر عادت کرده باشید که مرتبا دست تان را داخل بینی کنید و یا اگر خیلی محکم داخل بینی را با دست خالی کنید، به خصوص اگر ناخن های دست شما بلند باشند، این کار باعث آسیب داخل بینی و خونریزی آن می شود.

۶- هوای گرم یا سرد
هوای خیلی گرم یا سرد، چه در بیرون از خانه و چه در داخل اتاق در اثر وسایل گرمازا یا خنک کننده، باعث خشک شدن بینی و در نتیجه خون آمدن از آن می شوند.

۷- آلرژی ها
آلرژی باعث خارش بینی و در نتیجه دستکاری آن می شود. این موضوع به همراه مصرف داروهای ضداحتقان بینی که برای آلرژی استفاده می شوند، باعث خونریزی بینی به خصوص هنگام صبح و شب می شود.

۸- ارتفاع زیاد
بالا بودن رطوبت و یا خشکی هوا در مناطق مرتفع می تواند باعث خون دماغ شود.

۹- انحراف تیغه وسط بینی
خونریزی بینی از علائم شایع انحراف تیغه وسط بینی است. وقتی تیغه بین دو مجرای بینی کج شود و یا از محل خودش در بیاید، این انحراف رخ می دهد.

انحراف تیغه بینی باعث بسته شدن کانال بینی می شود و حتی باعث می شود مواد خارجی وارد بینی شوند که منجر به عفونت یا آسیب بینی می گردد. عفونت یا آسیب بینی موجب خونریزی شدید بینی می شود.

اگر بینی شما از زمان تولد، کج بوده و یا در اثر شکستگی کج شده است و تیغه آن را با عمل جراحی صاف نکرده اید، بیشتر مستعد ابتلای به خون دماغ خواهید بود.

۱۰- بیماری کبدی
اگر بیماری کبدی داشته باشید و در اثر این بیماری، خون شما به راحتی منعقد نشود، این مشکل باعث خونریزی بینی خواهد شد.

۱۱- مصرف الکل و مواد مخدر
مصرف مواد مخدر، خصوصا موادی که باعث خروپف می شوند مثل کوکائین، منجر به خون دماغ می شود.
مصرف الکل نیز می تواند باعث خون دماغ شود، زیرا الکل از انعقاد خون جلوگیری کرده و رگ های خونی را گشاد می کند.

خونریزی قسمت عقب بینی
خونریزی قسمت عقب بینی خیلی کمتر از خونریزی جلوی بینی اتفاق می افتد. این نوع خونریزی بینی در افراد مسن شایع تر است.
خونریزی پشت بینی می تواند خطرناک باشد و معمولا نیاز به درمان پزشکی دارد.
اگر به تازگی خیلی خون دماغ می شوید، می تواند نشان دهنده کمبود کلسیم در بدن شما باشد. لذا به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید تا میزان کلسیم خون شما مشخص شود.

علل شایع این نوع خونریزی بینی عبارتند از:
۱- برخی داروها
داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و هپارین و نیز داروی آسپیرین و بروفن می توانند باعث خونریزی عقب و حتی جلوی بینی شوند.

۲- فشار خون بالا
افزایش فشارخون می تواند باعث خون دماغ شود، هر چند که این دلیل هنوز اثبات نشده است.

۳- بیماری های خونی
خونریزی بینی از علائم برخی بیماری های خونی مثل لوسمی (سرطان خون) و هموفیلی است که روی انعقاد خون تأثیر می گذارند.

۴- سخت شدن سرخرگ ها
اگر شما دارای چربی خون بالا باشید، تجمع و رسوب چربی ها و کلسترول در سرخرگ ها باعث سفت و سخت شدن دیوار آن ها می شود (تصلب شرایین یا آترواسکلروز) و سخت شدن سرخرگ ها در بینی باعث خونریزی آن می شود.

۵- تومورها
وجود تومور در حفره بینی، چه خوش خیم (غیرسرطانی) و چه بدخیم (سرطانی) باشد باعث خونریزی بینی می شود.

۶- ضربه به سر و صورت
اگر با سر زمین بخورید و یا هر گونه ضربه و آسیبی به سر و صورت شما وارد شود، این مسئله می تواند باعث خون دماغ گردد.

۷- عمل جراحی بینی

یکی از مشکلات شایع بعد از جراحی بینی، خونریزی آن است که می تواند خفیف تا شدید باشد.

۸- کمبود کلسیم در بدن
اگر به تازگی خیلی خون دماغ می شوید، می تواند نشان دهنده کمبود کلسیم در بدن شما باشد. لذا به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید تا میزان کلسیم خون شما مشخص شود.
اگر دچار کمبود کلسیم بودید، می توانید با تجویز پزشک از قرص کلسیم استفاده کنید.

۹- مواد محرک شیمیایی
مواد شیمیایی موجود در دود سیگار، محلول یا بخار آمونیاک، اسید سولفوریک، بنزین و سایر مواد می تواند باعث تحریک بینی و خونریزی آن شوند.

۱- اگر پس از ۲۰ دقیقه، خونریزی بینی بند نیامد، باید به پزشک مراجعه کنید.
۲- اگر پس از بروز حادثه و خون‌دماغ شدن، مایعی به رنگ روشن از بینی شما خارج شود، در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است آب مغز باشد.
از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوای داخل خانه استفاده کنید، زیرا گرما و خشکی هوا از عوامل موثر در خونریزی بینی هستند

درمان گیاهی خون‌ریزی بینی
گل خشک شده درخت چنار را به صورت پودر تهیه و در بینی بریزید.
زیره سبز: برای درمان خون‌دماغ زیره سبز را کوبیده و با سرکه مخلوط کنید و در بینی بچکانید.
لیمو ترش: یک تکه پنبه را آغشته به آب لیمو کرده و در سوراخ بینی بگذارید. خون دماغ را برطرف خواهد کرد.
علف هفت بند: خون‌ریزی‌های شدید بینی و همچنین دوران قاعدگی و زخم را متوقف می‌کند.
آب‌غوره: اگر چند قطره از آبغوره را هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانید، خونریزی را بند می‌آورد.
آب انار ترش: برای بهبود زخم داخل بینی آب انار ترش را بجوشانید تا غلیظ شود. سپس با عسل مخلوط نموده و روی زخم بگذارید.
شکوفه زردآلو: برای جلوگیری از خونریزی بینی چند قطره از جوشانده شکوفه زردآلو را در بینی بچکانید.
تره: برای بند آمدن خونریزی بینی، چند قطره از مخلوط آب تره با سرکه را در بینی بچکانید.
آویشن: خاصیت ضد نفخ و ضد قارچ داشته و برای رفع آماس چشم، درمان خونریزی بینی، درمان سیاه سرفه و زخم‌های دهان بسیار مفید است.
زعفران: خونریزی بینی را برطرف می‌سازد.
نعناع: خونریزی بینی را درمان می‌کند.
در بیمارانی که آسیب دیدن مخاط بینی باعث می‌شود تا مرتبا خون دماغ شوند، استفاده منظم از بخور برگ گیاه کاملیا جهت پیشگیری از این حالت مؤثر است.

توصیه‌ها
زیاد مایعات بنوشید.
از اسپری بینی نمک دار استفاده کنید.
از کرم چرب‌کننده برای داخل بینی استفاده کنید.
از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوای داخل خانه استفاده کنید، زیرا گرما و خشکی هوا از عوامل موثر در خونریزی بینی هستند.
از آسپیرین و سایر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی استفاده نکنید، زیرا این داروها امکان لخته شدن خون را کم می‌کنند.

پیشگیری از خون دماغ

اکثر انواع خونریزی بینی در زمستان و هوای خشک رخ می دهند با مرطوب کردن هوا جلوی خونریزی بینی را بگیرید. بینی تان را چرب کرده و از برای مرطوب نگه داشتن بینی از قطره ها و یا اسپری های بینی استفاده نمایید.
از فین کردن و یا بالا کشیدن شدید بینی خودداری نمایید.
اگر خون دماغ بدلیل بیماری دیگری همچون بیماری های کبدی و یا سینوزیت و … رخ داده است، با درمان بیماری ها این مشکل را نیز برطرف کنید.
سیگار را ترک کنید، سیگار کشیدن می تواند باعث خشکی و التهاب بینی شود.

خونریزی بینی، عارضه‌ای است که به علت پاره شدن رگ‌های کوچک خونی در داخل بینی اتفاق می‌افتد. افرادی که بیشتر در معرض خطر خونریزی بینی هستد، یکی کودکان به علت حساس بودن خیلی زیاد رگ‌هایشان و دیگری افراد سالخورده به دلیل فشار خون بالا هستند. شایع ترین محل خونریزی بینی در کودکان و جوانان قسمت قدامی تیغه بینی است. خونریزی‌های متناوب بینی اغلب با خشک شدن هوا بیشتر می‌شود در نتیجه با به‌کار بستن نکات زیر می‌توان از این مسئله جلوگیری کرد:
از یک دستگاه رطوبت‌ساز هوا برای هوای خشک استفاده کنید. این روش می‌تواند بافت‌های درون بینی را مرطوب نگاه دارد.
هر روز به آرامی و دوبار طی روز با چرب کننده‌هایی مانند وازلین دیواره‌های بینی را چرب کنید.
بینی خود را به آرامی تخلیه کنید.
از خوردن ایپوبروفن و آسپیرین پرهیز کنید زیرا می‌تواند موجب افزایش دفعات خونریزی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *