داروهای خانگی برای دفع سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه بدون دارو و با داروهای خانگی ،بهترین راههای دفع سنگ کلیه

افرادی که از سنگ کلیه به ویژه سنگ‌های اگزالاتی رنج می‌برند، بهتر است از مصرف ریواس، تره‌فرنگی، اسفناج، نوشابه‌ها، بادام‌زمینی، آجیل، شکلات، مواد کافئین دار، گوشت و پروتئین‌های حیوانی خودداری کنند و به جای آن هندوانه، خیار، شاهی، آلو، ترب، تربچه، گریپ‌فروت، کرفس، جعفری، نعناع، مارچوبه، مرزه و مواد غذایی مفید برای دفع سنگ‌های ادراری استفاده کنند.

* قهوه و چای کم رنگ نیز از خطر تشکیل سنگ می‌کاهند، ولی باید در نظر داشت که آن‌ها حاوی اگزالات هستند بنابراین نباید زیاد مصرف شوند.

* افرادی که دارای سنگ اگزالات کلسیمی هستند باید از نوشیدن آب گریپ‌فروت و کوکاکولا (نوشابه سیاه) اجتناب کنند. اخیراً مصرف قره قاط برای جلوگیری از عفونت‌های ادراری مرسوم شده است و به صورت کپسول در داروخانه‌ها موجود است، ولی آن حاوی مقادیر زیاد اگزالات می‌باشد و ممکن است تشکیل سنگ اگزالات کلسیمی را تشدید کند.

* گل گاوزبان نوشیدنی مفیدی در پیشگیری سنگ‌های کلیوی است.

 

* دم کرده گیاه قاصدک به دلیل خاصیت مدر بودن آن تأثیر زیادی در دفع سنگ‌های ادراری دارد و به کسانی که زمینه تولید سنگ مجاری ادراری را دارند، توصیه می‌شود به صورت مداوم از دم کرده این گیاه استفاده کنند.

سنگ کلیه

* کاکل ذرت نیز از مواد گیاهی مفید در دفع سنگ‌های کلیه است. به این منظور می‌توان پنج گرم از این ماده را به صورت دم کرده تهیه و روزی سه بار آن را میل کرد.

* خاکشیر نیز به دلیل خاصیت ادرارآور آن می‌تواند در رفع این مشکل مفید باشد. به کسانی که از مشکل سنگ‌های ادراری رنج می‌برند، توصیه می‌شود مخلوط خاکشیر، خارشتر و ترنجبین را صبح‌ها به صورت ناشتا با آب گرم میل کنند.

* گزنه نیز تأثیر غیرقابل‌انکاری در دفع سنگ کلیه و نیز کوچک کردن پروستات دارد.

* یک ترکیب گیاهی بسیار مفید در دفع سنگ‌های ادراری می‌تواند شامل این گیاهان باشد: مخلوط 40 گرم خارخاسک و دم گیلاس و 20 گرم آویشن، دم اسب، کاکل ذرت و افسنطین را باید دم و روزی دو تا سه بار میل کرد که تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای در از بین بردن سنگ‌های کلیوی دارد.

* خار مریم، قره قاط، خرفه و چای سبز نیز به دلیل خاصیت ادرارآوری می‌توانند در دفع سنگ‌های کلیوی مفید باشند.

* کسانی که از سنگ کلیه رنج می‌برند می‌توانند هر روز آب ترب به ویژه ترب سیاه میل کنند و تأثیرات آن را ببینند.

* عرق خارشتر و خارخاسک نیز مفید است.

خاکشیر نیز به دلیل خاصیت ادرارآور آن می‌تواند در رفع این مشکل مفید باشد.

به کسانی که از مشکل سنگ‌های ادراری رنج می‌برند، توصیه می‌شود مخلوط خاکشیر، خارشتر و ترنجبین را صبح‌ها به صورت ناشتا با آب گرم میل کنند

* دم کرده مخلوط گیاه زبان گنجشک، برگ گیاه پنیرک و عسل نیز یک نوشیدنی مفید در کاهش درد سنگ کلیه است.

* ماساژ موضعی پهلو و زیر شکم نیز با روغن کرچک گرم می‌تواند در کاهش درد سنگ کلیه مفید باشد.

* ورزش‌هایی مانند طناب زدن و کوهنوردی را نیز فراموش نکنید.

* متخصصان علوم پزشکی در انگلیس توصیه می‌کنند که نوشیدن آب لیموی تازه به صورت روزانه روشی موثر برای پیشگیری از تشکیل این سنگ‌های دردناک است. مصرف آب لیموترش و افزودن آن به غذاها از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری و به حل شدن آن کمک می‌کند.

* همه‌ی ما از خواص میوه‌ی خرما زیاد شنیده‌ایم اما جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است جوشانده هسته خرما برای دفع سنگ کلیه و بیماری‌های مثانه مفید است و جوشانده‌ی شکوفه‌ی آن نیز سرشار از خواص دارویی است مانند خاصیت ضدعفونی‌کنندگی و برای بینایی و شنوایی و درد مفاصل نیز بسیار مفید است.

رژیم غذایی در سنگ های کلیوی

1- افزایش دریافت آب و مایعات:

مهم ترین اقدام پیش گیرانه برای اغلب افراد مبتلا به سنگ کلیه نوشیدن آب و مایعات کافی است.

نوشیدن مایعات کافی با رقیق کردن ادرار از تشکیل سنگ ها ممانعت می نماید(برای مثال شکر بیشتری در یک لیوان چای یا آب حل می شود تا نصف لیوان). بیماران می بایست آب کافی برای تولید حدود 2 لیتر ادرار در طی روز را بنوشند.

به عنوان نمونه 240 تا 300 میلی لیتر مایع در هر ساعت در طی بیداری بنوشید و 240 تا 300 میلی لیتر را در طی شب(گاهی توصیه می شود در طی شب نیز بیماران بیدار شده و قدری آب بنوشند).

حداقل 50 درصد از کل مایعات دریافتی باید از آب باشد که در آب و هوای گرم تر و برای افراد با فعالیت بدنی بالاتر، دریافت مایعات بیشتری مورد نیاز است.

2- کنترل دریافت کلسیم برای بیماران مبتلا به سنگ های کلسیمی:

هر چند که پزشکان یک رژیم غذایی با کنترل مقادیر کلسیم دریافتی را توصیه می نمایند ولی راه کار اصلی آن است که دریافت کلسیم در حد متعادل حفظ شود(نه بیش از حد و نه کمتر) چرا که بدن به مقادیر مشخصی از کلسیم برای حفظ عملکردهای مهمی نیاز دارد. توصیه بر آن است که مردان کلسیم دریافتی شان را به 800 میلی گرم در روز محدود کنند و زنان در دوران قبل از یائسگی کلسیم دریافتی شان را به 1000 میلی گرم در روز و در دوران پس از یائسگی به 1200 میلی گرم در روز محدود نمایند.

برخی مواقع سنگ های اگزالاتی و یا اگزالات کلسیمی به این علت تشکیل می شوند که کلسیم کافی در دستگاه گوارش موجود نیست و در نتیجه اگزالات اضافی برای ترشح به کلیه ها می رود و لذا برخی مواقع  ممکن است پزشک کاهش دریافت اگزالات را به همراه افزایش دریافت کلسیم توصیه نماید.

بیشترین منبع کلسیم رژیم غذایی از شیر و محصولات لبنی(مثل ماست و پنیر) حاصل می شود. کلسیم موجود در محصولات لبنی معمولا به آسانی جذب می شوند. غذاهای دیگری مانند سبزیجات برگ سبز حاوی مقادیر مشخصی از کلسیم هستند ولی حاوی مواد دیگری نیز می باشند که توانایی جذب کلسیم در بدن را کاهش می دهند. لذا قابلیت جذب کلسیم از سبزیجات برگ سبز کمتر از محصولات لبنی است.

برخی آنتی اسیدها و برخی از داروهای بدون نسخه نیز حاوی کلسیم هستند که ممکن است به شکل قابل جذب برای بدن باشند و یا نباشند. هر چند که معمولا بدن کلسیمی را به میزان بیش از مقدار مورد نیازش جذب نمی کند ولی برخی شرایط خاص می توانند منجر به جذب مقادیر بیش از حد کلسیم و یا عبور مقادیر بیش از حد کلسیم از کلیه ها شوند.

بیمارانی که تحت رژیم غذایی با کنترل کلسیم دریافتی هستند می بایست قبل از مصرف هر نوع داروی بدون نسخه و یا مکمل ویتامینی با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

3- محدودیت اسید اگزالیک یا اگزالات در بیماران مبتلا به سنگ های اگزالاتی:

اگزالات عموما در غذاهای با منشا گیاهی یافت می شود. در دستگاه گوارش کلسیم با اگزالات ترکیب می شود و این امر توانایی جذب کلسیم را کاهش می دهد. گاهی اوقات سنگ های اگزالاتی و یا اگزالات کلسیمی به این علت تشکیل می شوند که کلسیم کافی در دستگاه گوارش موجود نیست و در نتیجه اگزالات اضافی برای ترشح به کلیه ها می رود.

در برخی موارد خاص از سنگ های اگزالات و اگزالات کلسیم، پزشک ممکن است کاهش دریافت اگزالات را به همراه افزایش دریافت کلسیم توصیه نماید.

به طور کلی توصیه می شود که این بیماران بیش از 60 میلی گرم اگزالات را در رژیم غذایی شان دریافت نکنند. بدین منظور غذاهایی که حاوی مقادیر بالا و یا متوسطی از اگزالات هستند را می بایست کاهش داد و یا از رژیم غذایی حذف نمود.

هر چند که غذاهای بسیاری هستند که حاوی مقادیر زیادی اگزالات هستند اما 8 غذا به عنوان مسئول اصلی افزایش سطوح  اگزالات شناخته می شوند که عبارت هستند از: ریواس، اسفناج، توت فرنگی، شکلات، سبوس گندم، آجیل، چغندر و چای.

4- محدودیت قند، سدیم و پروتئین حیوانی در سنگ های کلسیمی:

مشاهده شده است که مصرف مقادیر بیش از حد از مواد مذکور سنگ های کلسیمی و یا اگزالات کلسیمی را توسعه می دهند.

برخی قند ها به طور طبیعی در غذاها موجود هستند و جای نگرانی از بابت این مواد طبیعی نیست ولی افرادی که سابقه ی سنگ های کلیوی را دارند می بایست از مصرف غذاهای فرآوری شده که به آن ها قند اضافه افزوده می شود اجتناب نمایند و همچنین از مصرف شکر اضافی در آماده سازی غذاها و یا سر میز غذا اجتناب کنند و همچنین از مصرف انواع شیرینی جات و شربت ها و خوراکی هایی که در تهیه ی آن ها قند و شکر به کار رفته است، پرهیز کنند.

به نظر می رسد که کاهش سدیم در رژیم غذایی مقادیر کلسیم ترشحی در ادرار را کاهش می دهد. بر همین اساس و به دنبال آن افرادی که سابقه ی ابتلا به سنگ های کلیوی حاوی کلسیم را دارند از محدودیت سدیم در رژیم غذایی شان(به میزان 2300 تا 3500 میلی گرم در روز) سود می برند.

یک رژیم غذایی حاوی پروتئین زیاد حیوانی بر یک سری مواد معدنی در ادرار اثر می گذارد و ممکن است در توسعه ی تشکیل سنگ های کلیوی موثر باشد. لذا افرادی که مستعد ابتلا به سنگ های کلیوی هستند می بایست از مصرف پروتئین بیش از نیاز بدن شان در طی روز اجتناب نمایند.

5- کنترل دریافت  فیبر در سنگ های کلسیمی:

فیبرها بخش غیر قابل هضم گیاهان می باشند. دو نوع فیبر غذایی موجود است: فیبر محلول(محلول در آب) و فیبر نامحلول. هر دوی آن ها عملکردهای مهمی را در بدن بر عهده دارند. ولی فیبر نامحلول(که در سبوس گندم و برنج و جو هم یافت می شود) ممکن است به کاهش کلسیم ادراری کمک نماید.

فیبرها در دستگاه گوارش با کلسیم ترکیب می شوند لذا کلسیم به جای دفع از کلیه از طریق مدفوع دفع می شود. فیبر نامحلول همچنین حرکت مواد را در دستگاه گوارش سرعت می بخشد و لذا زمان کمتری برای جذب کلسیم در اختیار خواهد بود.

6- کنترل دریافت ویتامین ث در سنگ های اگزالاتی:

هنگامی که ویتامین C توسط بدن استفاده می شود، اگزالات تولید می گردد.

پس مصرف مکمل های ویتامین ث در جایی که پزشک توصیه بر کاهش اگزالات رژیم غذایی دارد ممکن است ایده ی خوبی نباشد و می بایست در این مورد با پزشک معالج تان مشورت نمایید.

 

7- نکاتی برای افراد مبتلا به سنگ های سیستینی:

بیماران مبتلا به سنگ های سیستینی باید آب فراوانی(بیش از 4 لیتر در روز ) بنوشند. حتی خیلی اوقات پزشکان توصیه می کنند در طول شب نیز بیدار شده و آب بنوشند. رژیم غذایی ای که ادرار را قلیایی نماید برای این افراد مفید است و غذاهایی که ادرار را اسیدی می کنند را نباید مصرف کنند.

سنگ های سیستینی حاوی سیستین هستند که محصولی از اسیدهای آمینه سیستئین و متیونین می باشد. لذا ساده ترین راه برای کاهش مقادیر سیستین بدن محدودیت دریافت پروتئین است. غذاهای خاصی بر حسب محتوای پروتئین شان ممکن است انتخاب و یا پرهیز شوند. ماهی و غلات حاوی پروتئین های غنی از متیونین هستند ولی پروتئین حبوبات مقادیر اندکی دارد.

ادرار بیش از حد اسیدی تشکیل سنگ های سیستینی را تقویت می کند. افزایش PH ادرار(یا قلیایی نمودن آن) به حل شدن سنگ های سیستینی کمک می کند.

غذاهایی که به افزایش PH ادرار کمک می کنند عبارت هستند از: آبمیوه ها و سبزیجات تازه و بسیاری از میوه ها.

8- نکات غذایی برای افراد مبتلا به سنگ های اسید اوریکی:

بیماران مبتلا به سنگ های اسید اوریکی باید آب زیادی مصرف کنند و رژیم غذایی آن ها طوری باشد که PH ادرارشان را کمی افزایش دهد و از اسیدی شدن ادرارشان پیشگیری شود. می بایست اعتدال در دریافت پروتئین غذایی حتی برای پروتئین های منابع گیاهی(مثل حبوبات و مغزها) رعایت شود و پروتئین بیشتر از نیاز دریافت نشود چرا که ادرار را اسیدی می کنند و شما باید از اسیدی شدن ادرارتان جلوگیری کنید و از مصرف غذاهایی که محیط ادرارتان را اسیدی می کنند مثل منابع پروتئین حیوانی اجتناب کنید. لذا توصیه می شود افراد مبتلا به سنگ های اوریکی تنها در حد نیاز بدن پروتئین را دریافت نمایند و نه بیشتر.

در مورد حداقل پروتئین مورد نیاز روزانه تان با پزشک متخصص مربوطه مشورت نمایید. شما می بایست دریافت مایعات را به 5/2 تا 3 لیتر در طی روز افزایش دهید و رنگ ادرارتان می بایست بسیار کم رنگ باشد که به معنای دریافت مایعات کافی در شما است(البته به یاد داشته باشید مکمل های مولتی ویتامینی رنگ ادرار را زرد می کنند حتی اگر آب کافی نوشیده شود). معمولا پزشکان مصرف سیترات پتاسیم را برای شما تجویز می کنند.

توجه داشته باشید برخی سبزی ها مثل کلم ها نیز ممکن است سطح اسید اوریک خون را افزایش دهند.

 

مصرف خودسرانه دارو عاملی در تشدید بروز سنگ‌های کلیوی

دکتر مظهری با اشاره به این که ایجاد سنگ‌های کلیوی به عوامل متعددی که مهم‌ترین آن‌ها زمینه‌های ارثی و اختلالات سوخت و ساز است بستگی دارد گفت: ابتلا به عفونت و مصرف خود سرانه داروها زمینه ایجاد سنگ را تشدید می‌کنند.

مبتلایان به سنگ کلیه در صورتی که دچار کم کاری تیروئید و کمبود یُد نباشند، استفاده از ترب و تربچه خصوصاً ترب سیاه، به صورت رنده شده و یا آب ترب که ناشتا نوشیده شود، به آن‌ها توصیه می‌شود.

به منظور دفع سنگ کلیه می‌توان خارشتر، خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده و صبح ناشتا خورد

نوشیدن آب فراوان حتی بدون احساس تشنگی و پیاده روی مرتب روزانه به دفع سنگ کمک می‌کند همچنین مصرف گیاهان مُدر مانند دم کرده دُم گیلاس، کاکل ذرت، گل گاوزبان، گزنه، بومادران، نعناع، گل همیشه بهار، جعفری، کرفس، کدو حلوایی، مرزه، مارچوبه و به طور کلی سبزی خوردن در دفع سنگ‌های کلیوی بسیار موثر است.

 

خاکشیر در دفع سنگ کلیه موثر است

خاکشیر Descurainia Sophia گیاهی است خودرو، علفی و پایا دارای ساقه‌ای با ارتفاع 12 تا یک متر که در کنار جاده‌ها و اماکن غیر زراعی و نسبتاً مرطوب می‌روید.

دکتر نسرین عاقل، فارماکوگنوزیست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: این گیاه در اغلب نقاط ایران می‌روید و دانه‌ها خاکشیر را پس از به میوه نشستن گیاه و عموماً در مرداد و شهریورماه محصول برداری می‌کنند.

وی افزود: گیاه خاکشیر ادرار آور بوده و قادر است التهاب کلیه (پیلونفریت) را برطرف کند.

عاقل با اشاره به این که خاکشیر سنگ کلیه را دفع می‌کند، خاطرنشان کرد: به منظور دفع سنگ کلیه می‌توان خارشتر، خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده و صبح ناشتا خورد.

 

مصرف هندوانه و خیار در درمان سنگ کلیه

به گفته‌ی دکتر رضا آمری‌نیا مصرف میوه‌جات تازه، سیب زمینی، تربچه، حبوبات، برنج قهوه‌ای، جو، ذرت، کنجد، زیره، گشنیز، رازیانه، آب هویج، هندوانه، خیار و گیلاس برای پیشگیری و درمان این بیماری نقش موثری دارد.

مشاور تغذیه و رژیم درمانی همچنین با اشاره به عوامل موثر در بروز بیماری سنگ کلیه افزود: عفونت‌ها، داروها و ژنتیک از عواملی است که در بروز بیماری سنگ کلیه در فرد موثر است.

به گفته آمری‌نیا آزمایشات انجام شده بر روی سنگ کلیه مشخص می‌کند سنگ از چه نوعی بوده و چه مواد غذایی در ترکیبات آن وجود دارد و عمده‌ترین سنگ‌های کلیه از جنس کلسیم و اگزالات است و اختلالات غده پاراتیروئید یا مصرف بیش از حد پروتئین سبب افزایش ترشح کلسیم در ادرار شده و احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی افزود: بر این اساس توصیه می‌شود که از مصرف بیش از 200 تا 250 گرم پروتئین همچون گوشت قرمز، ماهی و مرغ در روز خودداری شود.

“اگزالات، ماده‌ای است که مقدار آن در پروتئین‌ها و مواد غذایی همچون اسفناج، ریواس، چغندر، شکلات، چای، سبوس، آجیل، بادام و توت فرنگی بیشتر است.”

آمری‌نیا گفت: نمک طعام، مواد شور و قهوه سبب ترشح کلسیم در ادرار شده و میزان ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد و به همین دلیل در رژیم‌های غذایی مصرف کلسیم را نباید محدود کرد چرا که باعث افزایش تولید سنگ‌های کلیه می‌شود.

وی همچنین درباره تأثیر کلسیم در شکل‌گیری سنگ کلیه این گونه توضیح داد:

کلسیم در روده با اگزالات ترکیب شده و سبب جلوگیری از جذب اگزالات در خون شده و در نتیجه میزان آن را در ادرار کاهش داده و امکان ابتلا به سنگ کلیه را نیز کاهش می‌دهد.

این کارشناس تغذیه توصیه کرد : مصرف یک لیوان آب جوشیده در هر ساعت سبب رقیق شدن املاح در ادرار و دفع سریع‌تر و راحت‌تر سنگ در مبتلایان به این بیماری می‌شود.

آمری‌نیا اظهار داشت: مصرف منیزیم ویتامین B6، داروهای گیاهی همچون گزنه خاردار، چای جاوا(نوعی نعنا که در کشور هندوستان روییده و به صورت دم کرده مصرف می‌شود) و گیاه خلا (شل کننده مجاری ادراری)در درمان این بیماری موثر است.

 

دفع سنگ‌های ادراری با روغن بادام

همچنین دکتر سید محمد معصومی، عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه با استناد به کتاب “گیاهان دارویی نوشته دکتر علی زرگر”، اظهار داشت: روغن بادام دفع سنگ‌های ادراری را تسهیل می‌کند برای این کار باید سه قاشق سوپ‌خوری از مخلوط بادام شیرین و روغن گردو را بعد از هر وعده غذایی همراه با جوشانده‌ای که از جوشاندن 20 گرم شیرین بیان و یک مشت کاه جو در یک ظرف آب تهیه شده، مصرف کرد.

وی افزود: با مصرف موارد گفته شده، اگر سنگ کلیه بزرگ نباشد، دفع آن تسهیل می‌شود. انجام چنین عملی در دفع سنگ کلیه مبتلایان به سنگ کلیه گزارش شده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه عنوان کرد: روغن بادام شیرین در فرمول تعدادی از فرآورده‌های دارویی و زیبایی وارد می‌شود و هیچ زیانی ندارد.

 

مصرف انواع نوشابه های صنعتی که حاوی اسید فسفریک هستند، موجب می‌شود کلسیم از استخوان‌ها برداشته شده، محیط خون قلیایی شود و کلسیم بدن به سمت کلیه ها هدایت شده زمینه ایجاد سنگ‌های کلیوی تشدید شود.

 

نوشیدن روزانه یك لیوان آب پرتقال بهتر از سایر انواع مركبات در پیشگیری از تشكیل مجدد سنگ كلیه موثر است.

محققان مركز پزشكی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن در دالاس می‌گویند بسیاری از مردم تصور می‌كنند آب تمامی مركبات از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری می‌كنند. درحالی كه همه مركبات چنین تاثیری ندارند.

پرتقال به علت دارا بودن “سیترات ” از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری كرده و خطر تشكیل سنگ را كاهش می دهد.

دكتر كلاریتا آدوینا نویسنده این تحقیق می‌گوید برای جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه باید تغییراتی در تغذیه و شیوه زندگی بیمار داده شود و سیترات پتاسیم افزوده شود. این ماده میزان تشكیل سنگ جدید را در كلیه بیماران كاهش می‌دهد.

آب پرتقال نقش مهمی در جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه دارد و در بیمارانی كه بدن آنها تحمل سیترات پتاسیم را ندارد مفید است.

انواع مركبات به علت دارا بودن “سیترات ” از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری كرده و خطر تشكیل سنگ را كاهش می دهند.طعم ترش مركبات به خاطر وجود سیترات در آنهاست. ولی محققان آب پرتقال و لیمو را مقایسه كردند و دریافتند آب پرتقال تاثیر بیشتری در كاهش خطر تشكیل سنگ جدید در كلیه دارد.

 

نوشیدن روزانه یك لیوان آب پرتقال بهتر از سایر انواع مركبات در پیشگیری از تشكیل مجدد سنگ كلیه موثر است.

محققان مركز پزشكی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن در دالاس می‌گویند بسیاری از مردم تصور می‌كنند آب تمامی مركبات از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری می‌كنند. درحالی كه همه مركبات چنین تاثیری ندارند.

پرتقال به علت دارا بودن “سیترات ” از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری كرده و خطر تشكیل سنگ را كاهش می دهد.

دكتر كلاریتا آدوینا نویسنده این تحقیق می‌گوید برای جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه باید تغییراتی در تغذیه و شیوه زندگی بیمار داده شود و سیترات پتاسیم افزوده شود. این ماده میزان تشكیل سنگ جدید را در كلیه بیماران كاهش می‌دهد.

آب پرتقال نقش مهمی در جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه دارد و در بیمارانی كه بدن آنها تحمل سیترات پتاسیم را ندارد مفید است.

انواع مركبات به علت دارا بودن “سیترات ” از تشكیل سنگ كلیه جلوگیری كرده و خطر تشكیل سنگ را كاهش می دهند.طعم ترش مركبات به خاطر وجود سیترات در آنهاست. ولی محققان آب پرتقال و لیمو را مقایسه كردند و دریافتند آب پرتقال تاثیر بیشتری در كاهش خطر تشكیل سنگ جدید در كلیه دارد.

 

سنگ کلیه و راهکار هایی برای دفع راحت آن

یکی از بیماری هایی که این روز ها بسیاری از مردان و زنان از آن رنج می برند بیماری سنگ کلیه می باشد. این موضوع در ابتدا شاید زیاد نگران کننده نباشد اما در صورتی که به موقع درمان نشود می تواند برای فرد دردسر ساز باشد.

سنگ کلیه یکی از شایع ترین بیماری ها در مردان و زنانی است که به دلیل غلیظ شدن رسوبات کلسیمی در کلیه های شان، شاهد بروز سنگ ها و کریستال های کوچک در کلیه خود هستند؛ سنگ های کوچکی که با کوچک ترین جابه جایی و حرکت آنها در مجاری ادرار درد شدیدی به بیمار غالب می شود که کنترل و تسکین آن بسیار دشوار است. با پیشرفت بیماری و افزایش درد کلیه بیمار ممکن است علائم دیگری مانند تهوع، دل درد، استفراغ، تب و لرز را نیز تجربه کند. خوشبختانه در طب سنتی و مکمل راهکارهایی برای درمان، پیشگیری و تسکین دردهای این بیماری وجود دارد که بسیاری از مبتلایان به سنگ کلیه را از مصرف داروهای شیمیایی و انواع مسکن ها بی نیاز می کند.

 

 

مشکل از شوری است

ابتلا به سنگ کلیه عوامل و دلایل مختلفی دارد که یکی از شایع ترین آنها مصرف بیش از اندازه نمک در تهیه موادغذایی و خوراکی هاست. براساس مطالعات انجام شده مصرف بیش از اندازه نمک در وعده های غذایی تاثیر زیادی در افزایش دفع میزان کلسیم از بدن دارد؛ به این ترتیب میزان تجمع کلسیم در کلیه ها بیش از حد معمول شده و این مسئله به تشکیل بلورها و کریستال هایی در کلیه منتهی می شود. یکی دیگر از دلایل ابتلا به سنگ کلیه مصرف انواع پروتئین های حیوانی در وعده های غذایی است. عوامل دیگری نیز در ابتلا به سنگ کلیه موثر است که کنترل و درمان آن ها با مداخله متخصصان طب رایج یا طب سنتی امکان پذیر است.

یافته های اخیر نشان می دهد مصرف آبلیموی تازه از تشکیل سیترات ها، بلورها و کریستال ها در کلیه و مجاری ادراری جلوگیری می کند

 

 

مخلوط آبلیمو و پرتقال بنوشید

براساس تحقیقاتی که از سوی محققان منتشر شده است نوشیدن روزانه ۲ لیوان آب پرتقال تازه تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد. یافته های اخیر نشان می دهد مصرف آبلیموی تازه از تشکیل سیترات ها، بلورها و کریستال ها در کلیه و مجاری ادراری جلوگیری می کند بنابراین بهترین شیوه ای که توسط متخصصان به افراد مستعد به ابتلا به سنگ کلیه توصیه می شود، نوشیدن ۲ لیوان آب پرتقال ترکیب شده با آب لیموی ترش تازه است.

 

 

کاهش درد با چای گیاهی

درمانگران طب سنتی نوشیدن چای گیاهی قاصدک را به طور مستمر در درمان سنگ کلیه و تسکین دردهای آن موثر می دانند؛ این گیاه به دلیل خاصیتی که در پاکسازی و تخلیه کلیه دارد می تواند تا حد زیادی به دفع بهتر سنگ ها و بلور های موجود در کلیه و مجاری ادرار کمک کند. برای تهیه این چای کافی است یک قاشق غذاخوری از برگ خشک شده گیاه قاصدک را درون یک فنجان آب جوش ریخته و با گرم نگاه داشتن فنجان آن را به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و پس از ولرم شدن آن را بنوشید.

 

 

تقویت با مارچوبه

بسیاری از درمانگران طب سنتی مصرف مارچوبه تازه را در افزایش توان و انرژی کلیه ها موثر می دانند بنابراین درصورتی که درد کلیه و بیماری سنگ کلیه در فصل رویش مارچوبه به سراغ تان آمد یکی از بهترین راه حل ها برای تقویت و افزایش مقاومت کلیه ها تهیه خوراک مارچوبه است. با تهیه این خوراک و مصرف آن در طول مدت دوره درمان می توانید علاوه بر تقویت قوای کلیه ها در بدن به تسکین دردهای تان نیز کمک کنید.

 

 

تا می توانید مایعات بنوشید

قطعا بسیاری از مردم درباره رابطه نوشیدن مایعات زیاد و دفع راحت تر سنگ های کلیه از اطرافیان خود شنیده اند. این شیوه اگر چه بسیار ساده است اما تاثیرات بسیار چشمگیری در تخلیه سنگ های کلیه دارد. نوشیدن مایعات زیاد، آب و چای های گیاهی ادرارآور نیز کمک زیادی برای افزایش میزان ادرار در بدن و رقیق شدن آن است. به این ترتیب با افزایش میزان آب در کلیه و تخلیه مستمر آن در طول روز می توان به دفع سریع تر و آسان تر سنگ کلیه امیدوار بود.

 

 

نام این گیاهان را فراموش نکنید

گیاهان مختلفی در طبیعت وجود دارند که از سوی درمانگران طب سنتی برای درمان سنگ کلیه و تسکین درد به بیماران توصیه می شود. گیاه خارشتر، چای سبز، کاکل ذرت، چای قره قاط از جمله گیاهان دارویی هستند که در کنار چای قاصدک تاثیر زیادی در درمان و دفع بهتر سنگ های کلیه دارند. درمانگران طب سنتی نوشیدن روزانه ۳ تا ۴ فنجان از دم نوش این گیاهان را برای درمان سنگ کلیه مجاز می دانند. توجه داشته باشید برای افزایش میزان مصرف این داروها باید با متخصص طب سنتی مشاوره کرد.

به رغم توصیه متخصصان و درمانگران به مصرف انواع مایعات، نوشیدن مایعاتی از قبیل چای های کافئین دار، قهوه و نوشیدنی های الکی در دوره درمان بیماری سنگ کلیه به هیچ وجه توصیه نمی شود و بهتر است مصرف این مواد را به حداقل ممکن رسانده یا از خوردن آن ها به طور کامل پرهیز کرد

 

 

پیشگیری از سنگ با سماق

میوه سماق یکی از شایع ترین داروهایی است که در طبیعت برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه در افراد مستعد به بیماری سنگ کلیه درنظر گرفته شده است. مقصود از افراد مستعد به سنگ کلیه، افرادی است که در بستگان نزدیک و درجه یک آنها افرادی حضور دارند که مبتلا به سنگ کلیه و ناراحتی های این عضو هستند. درمانگران طب سنتی معتقدند مصرف میوه تازه سماق کوهی تاثیر چشمگیری در پیشگیری از این بیماری دارد و بهترین دوره درمانی آن مصرف روزانه ۷ تا ۱۰ میوه سماق به مدت ۲ ماه است.

نوشیدن مایعات زیاد، آب و چای های گیاهی ادرارآور نیز کمک زیادی برای افزایش میزان ادرار در بدن و رقیق شدن آن است. به این ترتیب با افزایش میزان آب در کلیه و تخلیه مستمر آن در طول روز می توان به دفع سریع تر و آسان تر سنگ کلیه امیدوار بود

 

 

غذاهای ممنوعه

نکات بسیاری در اصلاح رژیم غذایی به منظور پیشگیری و درمان بیماران مبتلا به سنگ کلیه وجود دارد که رعایت آن ها در وعده های غذایی روزانه بسیار موثر و کارساز است. یکی از مهم ترین این نکات کاهش میزان مصرف لبنیات و غذاهای فرآوری و تصفیه شده مانند انواع نان، آرد سفید، پاستا یا ماکارونی و شکر است. متخصصان تغذیه به این دسته از بیماران توصیه می کنند مصرف گوشت قرمز را نیز به حداقل ممکن برسانند و کم چرب ترین بخش های گوشت را برای وعده های غذایی خود انتخاب کرده و غذاهای شان را به صورت آب پز یا کبابی میل کنند. علاوه بر این به رغم توصیه متخصصان و درمانگران به مصرف انواع نوشیدنی ها از قبیل چای های کافئین دار، قهوه و نوشیدنی های الکی در دوره درمان بیماری سنگ کلیه به هیچ وجه توصیه نمی شود و بهتر است مصرف این مواد را به حداقل ممکن رسانده یا از خوردن آن ها به طور کامل پرهیز کرد.

 

هر روز ورزش کنید

ورزش و به کار گیری تمرینات ورزشی در دوران بروز سنگ کلیه و دردهای شایع آن تاثیر زیادی در دفع بهتر سنگ از بدن دارد. به اعتقاد متخصصان دویدن و طناب زدن در کنار نوشیدن مایعات مناسب و زیاد می تواند تاثیر زیادی در دفع آسان سنگ ها و کریستال های موجود در کلیه داشته باشد. از این رو اگر چه ممکن است دردهای کلیه تا حد زیادی بیمار را از انجام این حرکات ورزشی ناتوان کند اما اجرای آنها بدون شک تاثیر زیادی در بهبود و تسریع روند درمانی خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.