فواید نوشتن در سلامتی

داروی طول عمر در جامدادی

اگر پیش از این چندان اهل نوشتن خاطرات نبوده‌ اید، همین امروز یک دفترچه خاطرات بخرید و یا وبلاگ‌ نویسی را شروع کنید. محققان می‌ گویند اگر تلاشی برای ثبت خاطرات، ایده‌ ها و اندیشه‌ های خود نکنید، این فشار فکری و انبار کردن اسرار یا اطلاعات کار دستتان می‌ دهد و نه‌ تنها تاثیری منفی بر روان و حافظه شما می‌ گذارد، بلکه جسمتان را هم بیمار می‌ کند.

روده‌ ها را با نوشتن درمان کنید

نوشتن نه‌ تنها می‌ تواند وسواس‌ ها و بیماری‌ های روانی را از ما دور کند، بلکه می‌ تواند به کمک جسممان هم بیاید. محققان پیش از این بیماری‌ های جسمی زیادی را نام برده بودند که با نوشتن علائمشان کاهش می‌ یابد اما این‌ بار فهمیده‌ اند که سندرم روده تحریک‌ پذیر معروف به IBS یکی از بیماری‌ هایی است که نوشتن به بهبود آن کمک می‌ کند؛ این را محققان آمریکایی فهمیده‌ اند که ۱۵ درصد از مردم کشورشان به این سندرم مبتلا هستند.

محققان دانشگاه پزشکی دانشگاه بوستون، در این پژوهش تازه 103 نفر را مطالعه کردند و فهمیدند که نوشتن احساسات به شکل قابل‌ توجهی در بهبود بیماری‌ شان نقش داشته است. جالب اینجاست که سندرم روده تحریک‌ پذیر نوعی بیماری است که با هیچ معاینه بالینی و آزمایش معمولی خود را نشان نمی‌ دهد و هیچ نشانه و درمان قطعی برایش وجود ندارد. پزشکان معتقدند استرس‌ های عاطفی باعث بروز سندرم روده تحریک‌ پذیر نمی‌ شود، اما در فردی که این سندرم را دارد، استرس می‌ تواند نشانه‌ ها را آغاز کند.

سرطانی‌ ها و آسمی‌ ها هم بنویسند

نوشتن بیماران سرطانی را با وضعیت بهتری روبرو می‌ کند. محققان معتقدند یک جلسه نگارش 20 دقیقه‌ای تاثیر خوبی بر نحوه نگرش و احساسات بیماران سرطانی می‌ گذارد و این موضوع بر کیفیت زندگی و بهبود بیماری آن‌ ها نقش زیادی دارد. آن‌ ها می‌ گویند بهتر است بیماران را به نوشتن ترغیب کنیم و در کلینیک‌ های درمان سرطان این موضوع را به آن‌ ها گوشزد کنیم.

البته بررسی‌ های دیگر حاکی از این است که بیماران مختلفی ازجمله آسمی‌ ها، درد خاصره و سرطان می‌ توانند از تاثیرات درمانی نوشتن استفاده کنند و به این شیوه به جنگ با بیماری‌ شان بروند. محققان در این آزمایش از این بیماران خواسته بودند در مورد چگونگی تغییر زندگی‌ شان به وسیله سرطان و یا دیگر موارد مهم زندگی‌ شان بنویسند.

بیماران بعد از چند جلسه اعلام کردند که نوشتن احساسات، نحوه نگرششان به بیماری را عوض کرده است. طی سه هفته تعداد افرادی که چنین تصوراتی داشتند تا 54 درصد افزایش یافت. این تحقیق می‌ گوید نوشتن راهی کم‌ هزینه و درمانی موثر برای بسیاری بیماری‌ هاست که باید به آن بیشتر توجه شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.