دانستنیهای سلامت قلب

كنترل قلب ، طول عمر را بيشتر مي‌كند

طي 30 سال اخير ، عمر متوسط ايتاليايي‌ها 7 سال افزايش يافته است كه دليل آن در 80 درصد از موارد ، معالجه بيماري‌هاي قلبي و عروقي بوده است.

بيماري‌هاي قلبي كه 44 درصد كل موارد مرگ و مير را تشكيل مي‌دهند، هنوز دليل اصلي فوت افراد در ايتاليا محسوب مي‌شوند.

براي مقابله بااين وضعيت به آزمايش‌هاي خاص ، پس از احساس ابتدايي ترين دردهاي قفسه سينه نياز است ، به خصوص پس از يك سكته قلبي بايد بدون وقفه آنژيوپلاستي (نوعي جراحي قلبي) انجام شود. از اين راه مي‌توان شانس زنده ماندن را تا 10 درصد در اين بيماران افزايش داد.

سالانه 18ميليون نفر درجهان به دليل بيماري‌هاي قلبي و عروقي جان خود را از دست مي‌دهند.

در ايتاليا 200 هزار نفر در سال براثر اين نوع بيماري كه 44 درصد كل مرگ و ميرها در اين كشور را شامل مي‌شود ، جان خود را از دست مي‌دهند.  تنها 40 درصد بيماراني كه نياز به آنژيوپلاستي دارند جراحي مي شوند.

اضطراب عامل افزايش حملات قلبي است

افرادي که ميزان استرس خود را کاهش مي دهند و يا تلاش مي کنند تا آن را کنترل کنند در مقايسه با افرادي که نگراني و اضطراب زيادي دارند شصت درصد کمتر به بيماري قلبي دچار مي شوند و يا فوت مي کنند.

دکتر يينونگ يونگ شو «Yinong Young-Xu» از موسسه تحقيقاتي قلب و عروق ماساچوست روز شنبه اعلام کرد از بين 516 نفري که از بيماري عروقي رنج مي بردند 44 نفر در طول 3 تا 4 سال بعد از ان به حمله قلبي دچار شدند و 19 نفر نيز بر اثر حمله قلبي درگذشتند.

براساس اين تحقيق که نتايج آن در پنجاه و هفتمين کنفرانس سالانه کالج قلب امريکا که از 29 مارس تا اول آوريل در شهر شيکاگو برگزار مي شود ارائه شده است ارتباط تنگاتنگي بين ميزان اضطراب و نگراني با خطر وقوع حملات قلبي کشنده و غيرکشنده وجود دارد.

عوامل ديگري مانند سن ، جنس ، سطح آموزش ، وضعيت تاهل ، مصرف سيگار ، فشارخون ، ديابت ، ميزان کلسترول ، وزن و ضربان قلب نيز در اين ميان دخيل هستند.

دکتر يونگ شو گفت: تحقيقات قبلي ارتباط بين استرس با افزايش ميزان ابتلا به بيماري تصلب شرايين را نشان داده بود اما درباره امکان بهبودي وضعيت قلب و عروق فرد بيمار با در نظر گرفتن وضعيت روحي و کاهش ميزان نگراني و اضطراب وي با استفاده از داروهاي آرامش بخش و روان درماني تحقيقات کمي تاکنون انجام شده بود.

وي افزود: با توجه به نتايج اين تحقيق ، پزشکان قلب و عروق بايد به وضعيت و مشکلات روحي رواني بيماران خود بيش از هر چيز توجه کنند.
مراقب قلب كودكان باشيد

معمولا تشخيص بيماري هاي قلبي عروقي در کودکان دشوارتر از بزرگسالان است . افراد بزرگسال مي توانند علائم مختلف مانند تنگي نفس به هنگام بالا رفتن از پله ها ، يا احساس درد در قفسه سينه را گزارش دهند. اما يک نوزاد بايد منتظر بماند تا خانواده يا پزشک وجود مشکل را تشخيص دهد.

چند سال پيش دکتر جرج تاون ازروش ” پنج انگشتي ”  براي تشخيص بيماري قلبي استفاده کرد که علاوه بر بزرگسالان در کودکان و نوزادان هم قابل استفاده است.

اين پنج مورد عبارتند از :

–          سابقه خانوادگي

–          معاينه بدني

–          اکوکارديوگرافي داپلر

–          الکتروکارديوگرام ، اشعه ايکس

–          روش هاي ديگر

گرچه کودک قادرنيست بگويداز تنگي نفس رنج مي برد اما والدين ممکن است متوجه شوند که او سريع تر از حد معمول نفس مي کشد. گاهي اين تنگي نفس سريع از زمان تولد با کودک همراه است و  گاهي هم بين يک تا سه ماهگي بروز مي کند.

تغيير سرعت تنفس مي تواند نشانه اين باشد که ريه ها به واسطه يک نقص قلبي دچار احتقان شده اند. يا ممکن است والدين متوجه شوند کودک مشتاقانه شروع به شير خوردن مي کند اما خيلي زود عرق کرده و بد خلق مي شود. اين بدان معني نيست که هر مشکل مشاهده شده به هنگام تغذيه ، درنتيجه بيماري قلبي است اما زماني که مشکل در خوردن همراه با تنفس سريع و عرق کردن باشد ، شايد کودک مي خواهد بگويد تقلا براي تغذيه او را خسته مي کند. گاهي لب ها و ناخن هاي او آبي رنگ مي شود و اين حالت به هنگام تغذيه يا گريه کردن قابل مشاهده است.

خانواده اين علائم يا سابقه را به متخصص کودک گزارش مي کند و اولين اقدام در تشخيص صورت مي گيرد. اين علائم شامل تنگي نفس بويژه هنگام شير خوردن و گريه کردن  ، خستگي و تعرق در زمان شيرخوردن ، سيانوز (آبي شدن ) لب ها و وناخن ها که با گريه يا فعاليت بيشتر مي شود ، و رشد ضعيف بويژه کند شدن افزايش وزن است . کودکان بزرگتر ممکن است دچار علائمي همچون درد قفسه سينه يا تنگي نفس پس از ورزش و يا شروع ناگهاني تپش قلب شوند و احتمالا مي توانند والدين و پزشک را ازاين مشکلات آگاه سازند.

 

ضرورت كنترل سلامت قلب در نوزادان

جام جم آنلاين: تحقيقات نشان داده است يكي از روشهاي كنترل مشكلات قلبي خطرآفرين در نوزادان ، انجام الكتروكارديوگرام در يك ماهگي است.انجام الكتروكارديوگرام هرسال جان 250 هزار نفر را نجات مي دهد.

به گزارش هارت هلث سنترز ،به كمك اين آزمايش يك بيماري ژنتيكي به نام سندرم QT طولاني كه قابل درمان است تشخيص داده مي‌شود. در صورت غفلت ، اين بيماري موجب مرگ مي‌شود.

سندرم QT طولاني به ندرت باعث بروز علايم مي‌شود اما يكي از عوامل مهم مرگ ناگهاني در كودكان و جوانان است و اگر در نوزادان روي دهد مرگ آنها اغلب تحت عنوان سندرم مرگ ناگهاني نوزادان (SIDS) شناخته مي‌شود.اين سندرم، اختلال ضربان الكتريكي قلب است و به همين علت روي نوار الكتروكارديوگرام كه فعاليت الكتريكي قلب را ثبت مي‌كند قابل تشخيص است.

محققان مي‌گويند به كمك اين ابزار تشخيصي و درمان زودهنگام سندرم QT طولاني‌مدت برخي مرگ و ميرهاي نوزادان كه اشتباها SIDS تشخيص داده مي‌شوند، قابل پيشگيري هستند.
پيامد افسردگي براي قلب

جام جم آنلاين: تحقيقات نشان داده است توليد ماده اي که احتمال بيماري قلبي عروقي و سکته مغزي را افزايش مي دهد ، در افراد سالم که مستعد عصبانيت ، خصومت و نشانه هاي خفيف افسردگي هستند ، بيشتر است.

 

اين ماده ، بنام پروتئين واکنش گر سي (سي آر پي) به لحاظ نقش قابل ملاحظه اش در پيش بيني و افزايش احتمال بيماري قلبي عروقي و سکته مغزي در افراد سالم در خور توجه است.

ماده فوق بوسيله کبد و در پاسخ به التهاب توليد مي شود ، اخيرا مشخص شده که التهاب ، زمينه ايجاد پلاکي را فراهم مي کند که در داخل عروق تشکيل شده باعث مسدود شدن رگ ها مي شوند.

اين اولين مطالعه اي است که ارتباط ترکيبي از نشانه هاي روانشناختي را با سطوح افزايش يافته سي آر پي در افراد بدون ريسک فاکتورهاي رايج ابتلا به بيماري قلبي ، نشان مي دهد.

افراد داراي ريسک فاکتورهاي رايج بيماري قلبي ، مانند چاقي ، سيگار کشيدن ، ديابت ، افزايش فشار خون ، کلسترول بالا و الگوي زندگي بدون تحرک ، سطوح افزايش يافته اي از سي آر پي دارند اما تعداد زيادي از افراد بدون اين فاکتورها و بدون دليل روشني سطح بالايي از سي آر پي را نشان مي دهند.

مطالعه انجام شده نشان مي دهد که خشم ، رفتارخصومت آميز و علائم افسردگي مي توانند دليلي براي افزايش سطح سي آر پي و بنابراين احتمال زياد بيماري قلبي عروقي و سکته مغزي باشند.
يافته هاي فوق توضيحي بر افزايش ريسک حملات قلبي و مرگ زود هنگام در افراد مبتلا به نشانه هاي خفيف افسردگي است.

50 درصد همه حملات قلبي در ميان افرادي روي مي دهد که فاقد هرگونه ريسک فاکتور رايج هستند بطوريکه تشخيص ديگر فاکتورها ئي که ممکن است زمينه بيماري قلبي و التهاب موثر درايجاد آن را فراهم کنند ، حائز اهميت است.

در مطالعات قبلي نشان داده شده پاسخ به استرس در کساني که مستعد عصبانيت ، عداوت و افسردگي هستند با افزايش توليد هورمون استرس ، نور اپي نفرين ، همراه است.

شواهد علمي نشانگر اين است  که افزايش اين هورمون قسمت التهابي سيستم ايمني رافعال نموده بيان ژن هايي را که باعث التهاب مزمن و خفيف مي شوند را تحريک مي کند.اين التهاب با افزايش سطوح سي آر پي مشخص مي شود.

افرادي با اين نشانه هاي روانشناختي ممکن است محيط شان را در يک حالت دشمني همراه با بدگماني ارزيابي کنند و بنابراين با عصبانيت بيشترپاسخ مي دهند ، که اغلب با نشانه هاي اندک تا متوسط افسردگي همراه است.

اين نشانه هاي روانشناسي معمولا با هم در يک فرد مشاهده مي شوند و تجمع نشانه ها حتي ريسک بيشتري را ايجاد مي کند.

ميزان علائم افسردگي و رفتارهاي خلقي عصبي / خصومت آميز که موجب  افزايش سي آر پي مي شوند الزاما مستلزم وجود بيماري هاي روحي رواني نيست.

بدين معني که لازم نيست فرد از لحاظ کلينيکي افسرده باشد يا کشمکش هاي مفرط يا مکرر عصبانيت را داشته باشد تا سطوح افزايش يافته سي آر پي را نشان دهد.

مطالعات  نشان داده اند   هرچه خصوصيات خلقي منفي بيشتر باشد سطوح اين پروتئين (CRP) نيز بيشتر است. سطوح سي آر پي در اين طيف با التهابي مرتبط است  که احتمالا ريسک حمله قلبي يا سکته مغزي را افزايش مي دهد.

اگر اين نشانه هاي روانشناسي  به تاثير شناخته شده ريسک فاکتورها ي رايج افزوده شود مي تواند باعث افزايش بيشتر سطوح سي آر پي گردد.

سطح هورمون هاي استرس ويک ماده التهابي بنام اينترلوکين 6 در خون افراد متخاصم که نشانه هاي افسردگي را نشان مي دهند بالاتر است. ماده فوق شاخص ديگر التهاب است که بيماري قلبي را در افراد سالم پيش بيني مي کند.

اطلاعات اخير بر اساس تحقيقات قبلي اوست و نشان مي دهد مکانيزم ديگري وجود دارد که از طريق آن مغز و بدن براي تضعيف سلامتي با هم تداخل مي کنند.

اکثر افراد بيماري قلبي را با عواملي همچون سيگار کشيدن ، بالا بودن کلسترول ، فشار خون بالا و الگوي زندگي بي تحرک مرتبط مي دانند اما مي تواند به نشانه هاي روانشناختي که موجب فعال شدن روند التهاب مي شوند مربوط باشد که اين نيز به نوبه خودابتلا به بيماري قلبي را پيش بيني و در ايجاد آن شرکت مي کنند.

نظرات بسته شده است.