درباره نوزادان (اطلاعتی برای مادران باردار و تازه زایمان کرده)

نوزاد در شکم مادر خواب می بیند

آیا می دانستید که نوزاد در طول زندگی در شکم مادر حالت های روحی مختلفی دارد؟با نگاه کردن به سونوگرافی سه بعدی نوزاد می تواند او را در حالت های مختلفی همچون گریه کردن،خندیدن،مکبدن شست،خمیازه کشیدن،خوابیدن و سکسه کردن دید.برای همه سوال است،نوزادی که هنوز دنیا را ندیده در خواب چه می بیند…

نوزاد اماده نوشیدن شیر مادر است

نوزاد در دوران زندگی در شکم مادر با خوردن مایع امنیوتیک عمل بلع را تمرین می کند،ولی او مواد زائد باقی مانده در روده اش را دفع نمی کند.این مواد زائدهمان مکونیوم نام دارد.بدن مادر در هنگام زایمان به جای شیر مایع غلیظی به نام آغوز تولید می کند.آغوز تاثیری همانند میلین داشته و به تخلیه مکونیوم در سه روز اول زندگی نوزاد کمک می کند.

نوزاد خیلی کم می بیند

نوزادی که تازه متولد شده خوب نمی بیند.درواقع او در شکم مادر خود عملا قادر به دیدن نیست،بنابراین بینایی نوزاد در هنگام تولد دچار شوک سنگینی از نور شده و به کندی رشد می کند.میدان دید او ابتدا به ۲۰ سانتی متر محدود می شود.چهار ماه و نیم وقت لازم است تا دقت بینایی نوزاد زیاد شده و بتواند نوک یک مداد را تشخیص دهد و در ۱۸ ماهگی قادر به دیدن یک تار مو می باشد.

نوزاد نمی تواند همه رنگ ها را ببیند

نوزاد در هنگام تولد همه چیز را سیاه و سفید می بیند.بین ۵ تا ۶ هفته طول می کشد تا او بتواند رنگ های سبز و قرمز را ببیند.نوزاد فقط در حدود ۶ ماهگی قادر به تشخیص رنگ های آبی و زرد خواهد بود.آن هم در صورتیکه رنگ هایی که نشانش داده می شود رنگ های بسیار تندی باشد.

امکان ندارد نوزاد لوس شود

در آغوش گرفتن زیاد نوزاد هرگز او را لوس نخواهد کرد،بلکه برعکس حضور شما به او آرامش بیشتری داده و نوزاد می فهمد وقتی کنار او هستید او در ارامش کامل می باشد.

درباره نوزاد

او با محیط خود سازگار می شود

بین هفته ششم تا بیست و هشتم بارداری سلول های عصبی جنین تشکیل می شوندفدر این دوره مغز با محیطی که او را در برگرفته است سازگار می شود.به این ترتیب که در طول این مدت مغز به جبران برخی نواقص احتمالی می پردازد.به عنوان مثال کودکی ناشنوا که به هیچ یک از محرک های شنوایی پاسخ نمی دهد احتمالا در دوران جنینی بخشی از عصب های شنوایی به حس بینایی و بویایی اختصاص یافته اند تا به این ترتیب کودک بتواند نقص شنوایی خود را به کمک سایر حس های توسعه یافته خود جبران کند.

نوزاد صدای مادرش را به یاد می آورد

جنین در دوران بارداری صدا و موسیقی را می شنود.او در هنگام تولد صدای مادرش را تشخیص می دهد.شنیدن منظم یک موسیقی در دوران بارداری و گذاشتن موسیقی بعد از تولد،اثری آرام بخش بر او خواهد داشت،ولی تاثیر خوب موسیقی در صورت استفاده بی رویه از این استراتژی از بین می رود.

او در هنگام تولد هیچ بویی ندارد

نوزادی که تازه متولد می شود بوی مخصوص انسان را نمی دهد.به همین خاطر نباید او را تنها با یک سگ تنها گذاشت،چون امکان دارد سگ برای دفاع از خود به او حمله ور شود.بنابراین هرگز نوزاد را بدون مراقب با یک سگ تنها نگذارید.

ممکن است موهایش را از دست بدهد

بعضی از نوزادان در هنگام تولد با موهای نرمی به دنیا می آید،ریختن این موها در ۶ ماهه اول زندگی باعث تعجب بسیاری از والدین می شود.این موها نه از نظر رنگ و نه از نظر بافت الزاما شبیه موهای دائمی آن نیستند.دلیل این ریزش مو کاهش سطح هورمون هایی است که مادر در هنگام بارداری به نوزاد خودمنتقل کرده است.بدانید این هورمون ها به قدری در بدن نوزاد فراوان هستند که گاهی نوزادان دختر در هنگام تولد دچار خونریزی کوچکی مش وند.

نوزاد با سرعت فوق العاده ای رشد می کند

به طور کلی نوزاد یه نارس باشد وزن زمان تولدش در ۴ یا ۵ ماهگی دو برابر شده و در ۱ سالگی ۳ برابر خواهد شد.

مجله نی نی پلاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.