درمان استرس در مدرسه

بهترین راه‌ های غلبه بر استرس در دانش‌ آموزان دبستانی

یکی از بزرگ‌ ترین چالش‌ هایی که معمولا والدین دانش‌آموزان 7 تا 10 ساله با آن مواجه هستند، عدم تمایل فرزندشان به حضور در مدرسه است. محققان دانشگاه آکسفورد معتقدند تغییر واضح در خلق‌ و خو یا رفتار فرزند شما در یکی‌ دو ماه ابتدایی سال تحصیلی می‌ تواند نشان‌ دهنده این باشد که دانش‌ آموز شما بیش از اندازه تحت استرس مدرسه رفتن است.

این استرس می‌ تواند خودش را با علائمی مانند زود رنج شدن بیش از اندازه کودک، بیشتر شدن گریه‌ های او هنگام بیدار شدن از خواب یا آماده شدن برای مدرسه، منزوی شدن، کم‌ حرف شدن، کاهش شدید اشتها یا تغییر اساسی در الگوی خواب نشان بدهد.

محققان معتقدند اگر فرزند شما بیشتر از 2 بار در هفته هنگام بیدار شدن از خواب برای رفتن به مدرسه اعلام کرد سردرد یا دل‌ درد دارد؛ یعنی برای رفتن سر کلاس درس استرس دارد و تمایلی به حضور در مدرسه ندارد. از این‌رو، شما باید به‌عنوان والدین این دانش‌ آموز، راهکارهای زیر را برای کاهش سطح استرس فرزند خود نسبت به مدرسه اجرا کنید تا او برای رفتن به مدرسه مشتاق‌ تر شود.

خاطرات مدرسه خود را بازگو کنید

یکی از راه‌ های بسیار موثر برای کاهش استرس کودکان در محیط مدرسه، این است که والدین خاطرات مثبت و خوب دوران تحصیل خود را برای فرزندان‌ شان بازگو کنند. اگر بچه‌ ها بدانند که شما هم شرایطی مشابه شرایط آنها را پشت سر گذاشته‌ اید، راحت‌ تر می‌ت وانند با رفتن به مدرسه کنار بیایند.

حتما اگر دوستی از دوران ابتدایی مدرسه برایتان باقی مانده که فرزندتان او را می‌ شناسد، روی این موضوع تاکید کنید تا او بداند که گاهی عمیق‌ ترین پیوندهای دوستی و عاطفی در مدرسه ایجاد می‌‌ شود.

در دوست‌ یابی به فرزندتان کمک کنید

یکی از مهم‌ ترین ترس‌ های کودکان دبستانی، خصوصا در 2 سال ابتدایی تحصیل، ترس یا نگرانی از تنها ماندن در مدرسه است بنابراین شما باید به‌عنوان والد، خودتان یا با کمک مشاور مهارت‌ های دوست‌ یابی را به فرزندتان آموزش بدهید و او را از این بابت مطمئن کنید که شاید پیدا کردن یک دوست صمیمی چند هفته طول بکشد اما بالاخره او قادر خواهد بود دوستانی بسیار صمیمی در مدرسه پیدا کند.

از فرزندتان بخواهید شما را حامی خود بداند

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد استرس یا اضطراب در مدرسه برای بچه‌ های کوچک می‌ شود، این است که مورد قلدری از طرف دانش‌ آموزان بزرگ‌ تر قرار می‌ گیرند. در این صورت، ممکن است فرزندتان در خانه کمی منزوی، پرخاشگر یا حتی بیمار شود.

به همین دلیل هم به والدین توصیه می‌ شود حتما به فرزندان خود اطمینان بدهند که همیشه و در تمام موارد حامی او خواهند بود و اگر هر گونه آسیب روانی یا جسمانی عمدی از سوی سایر دانش‌ آموزان به او وارد شد،‌ باید این اتفاق را بلافاصله با مسوولان مدرسه و سپس با پدر یا مادر خود در میان بگذارد.

شما به‌ عنوان والدین کودکی که مورد آزار روانی یا جسمانی در مدرسه قرار گرفته، حتما این مورد را از طریق مسوولان مدرسه پیگیری کنید و تا به نتیجه رسیدن پیگیری‌ ها از خواسته‌ تان کوتاه نیایید.

به فرزندتان کمک کنید

گاهی بچه‌ها در 3-2 سال ابتدایی دوران تحصیلی‌شان مدام نگران این موضوع هستند که آیا می‌توانند از پس مسوولیت تکالیف و کارهای مدرسه بربیایند و در مدرسه مورد سرزنش قرار نگیرند؟ بهتر است در این سال‌ها والدین کمی صبور باشند و تا مسلط شدن فرزندان خود از هیچ کمکی به آنها دریغ نکنند.

این کمک می‌تواند شامل مشارکت در مرتب کردن کیف و لباس مدرسه، آماده کردن وسایل مورد نیاز درس یا حتی کمک کردن در انجام دادن تکالیف باشد. البته والدین نباید مستقیم در انجام دادن تکالیف دخالت کنند، فقط باید کودک را برای انجام تکالیف روزانه راهنمایی کنند تا او بتواند به برنامه مشخصی برای این کار برسد.

خواب کودکان را تنظیم کنید

یکی از توصیه‌ های اساسی که می‌ تواند شدیدا بر کاهش استرس دانش‌ آموزان تاثیر بگذارد، داشتن خواب کافی شبانه است. اگر شرایط زندگی شما یا همسرتان به گونه‌ ای است که مجبورید شام را دیرتر بخورید یا شب‌ ها دیرتر بخوابید، این شیوه زندگی را به فرزندتان منتقل نکنید.

یک دانش‌ آموز باید برای داشتن خواب کافی و منظم حداکثر بین ساعت 7 تا 8 شب شام خود را خورده باشد و بین ساعت 9:30 تا 10 نیز در رختخواب باشد. به این ترتیب، استرس فرزند شما برای خواب ماندن یا خواب‌ آلود بودن در مدرسه شدیدا کم می‌ شود.

فرزندتان را بیش از اندازه نترسانید

متاسفانه خیلی از والدین برای حفاظت از فرزند خود و ایجاد حس امنیت بیشتر برای او، کودک را از هر گونه عامل بیرونی مانند ربوده شدن، فریب خوردن توسط بزرگ‌ ترها یا حتی تصادف‌ های ناگهانی می‌ ترسانند.

هرچند والدین باید همیشه هشدار هایی برای افزایش سطح امنیت به فرزندان خود بدهند، نباید این هشدار ها به گونه‌ ای باشند که فرزندان احساس کنند هیچ کجا غیر از خانه و پیش والدین امنیت نخواهند داشت.

شما باید این اطمینان را به فرزند خود بدهید که مدرسه هم مانند محل زندگی، مکان امنی برای او محسوب می‌ شود و شما هیچ‌ گاه فراموش نمی‌ کنید که بعد از ساعت مدرسه دنبال فرزندتان بروید و او را به خانه بیاورید.

بیش از حد توان فرزندتان به او فشار نیاورید

متاسفانه برخی والدین عادت دارند فرزندان خود را علاوه بر مدرسه، به کلاس‌ های مختلف آموزشی یا هنری هم بفرستند. این کار در صورت وجود افراط در برنامه‌ ریزی‌ های خارج درسی باعث ایجاد استرسی بسیار شدید برای دانش‌ آموزان می‌ شود.

شما باید با توجه به توانایی‌ های جسمانی و روانی فرزندتان، علاوه بر توجه به علاقه‌ مندی‌ های او، تنها کلاس‌ هایی که باعث ایجاد اختلال در امور تحصیل او نمی‌ شوند را برایش انتخاب کنید و هر زمانی که فرزندتان اعلام کرد تمایلی به ادامه کلاس‌ های خارج از درس ندارد، او را از این فضا بیرون بیاورید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.