پیشگیری و درمان استرس

آشنایی با راهکارها و روش های مقابله با استرس

برای اینکه دچار استرس شغلی شوید، حتما نباید مدیری بدخلق و پرتوقع داشته باشید. از ساعات کار طولانی گرفته تا نداشتن مهارت کافی برای انجام کاری که قبول کرده‌اید، همه می‌ توانند به شما استرسی وارد کنند که گاهی ماندن در محیط کار را برایتان تحمل‌ ناپذیر می‌ کند و گاه خود را با بیماری‌ های جسمانی مختلف نشان می‌ دهد.

اگر نتوانید با شرایط کاری‌ تان هماهنگ شوید یا اینکه در محیطی کار کنید که نه‌ تنها از نظر شما بلکه از نظر سایر کارمندان هم تحمل‌ ناپذیر باشد، ناسازگاری میان شما و کارتان اتفاق می‌افتد. زمانی که این ناسازگاری پایش را به زندگی کاری شما بگذارد، عملکرد روانی و جسمی‌ تان را تحت تاثیر خود قرار می‌ دهد و روی عملکرد شغلی‌ تان نیز تاثیر می‌ گذارد.

عامل استرس را مهار کنید

ببینید چه چیزی در محیط کار به شما استرس وارد می‌ کند. هر وقت پای رئیستان به اتاق می‌ رسد دچار اضطراب می‌ شوید یا اینکه روزهای جلسه ضربان قلبتان بالا می‌ رود؟ باید ببینید در چه موقعیتی استرس بیشتری را تجربه می‌ کنید. برای این کار باید روی حالات خود دقیق‌ تر شوید. شاید تا امروز متوجه این اضطراب نشده باشید اما اگر به محض بیرون آمدن از اداره سردردتان تمام می‌ شود، یعنی استرس شغلی باعث درد جسمانی شما می‌ شود.

مدیر سخت‌ گیر و بدرفتار، خود عامل نارضایتی شغلی است که به استرس ختم می‌ شود. حتی ممکن است فضای سازمانی شما استرس‌ زا باشد و پس از مدتی تحملش برای شما مشکل شود. همچنین اگر شما فرد آرامی باشید و در کارتان به تمرکز نیاز داشته باشید، اما کنار پنجره‌ ای کار کنید که از آن سر و صدای خیابان به گوش می‌ رسد، با چنین استرسی درگیر می‌ شوید.

همیشه ناسازگارید

اگر تا به حال چند شغل عوض کرده‌ اید و در چند موقعیت متفاوت قرار گرفته‌ اید، اما چیزی تغییر نکرده، معنایش می‌ تواند این باشد که قابلیت سازگاری شما پایین است. با خواندن برخی کتاب‌ های مهار استرس و یا کمک گرفتن از روانشناس می‌ توانید برای بیشتر کردن سازگاری‌ تان تلاش کنید. شاید شما دچار اضطراب مزمنی شده باشید که نیاز به مداخله جدی روانشناس و یا حتی روان‌ پزشک دارد. پس موضوع را سرسری نگیرید.

کاری از دستتان برنمی آید

همه ما نقاط ضعفی داریم. بعضی‌ هایمان تمرکز پایینی داریم و بعضی‌ های دیگر نمی‌توانیم با موقعیت شغلی که لازمه‌ اش مدام تغییر است خود را تطبیق دهیم. اگر می‌ خواهید از اضطراب شغلی و عواقب آن دور شوید، به این موضوع توجه کنید. آیا کار شما دقیقا با همان نقاط ضعفتان سر و کار دارد؟ فرد بی‌ تمرکزی که شغل حسابداری را انتخاب کرده، هیچ‌ وقت نمی‌ تواند آرامش را در محیط کار تجربه کند.

بیمارید؟

شاید تا همین چند سال پیش از کارتان راضی بودید و خبری هم از استرس نبود. پس چه شده که یکدفعه دچار این حالات آزاردهنده شده‌ اید؟ اگر بیماری جسمی خاصی شما را درگیر کرده، پاسخ دادن به این سوال مشکل نخواهد بود. ناتوانایی‌ های جسمی ما هم می‌ تواند استرس شغلی‌ مان را بیشتر کند. فردی که دیسک کمر دارد اما به خاطر شغلش باید مدام بایستد، به خاطر درد مداوم کمر می‌ تواند استرس شغلی فراوانی را تجربه کند.

کارتان استرس‌ زاست؟

گاهی استرس در خود شغل است. مثلا کسی که سراغ رشته پرستاری می‌ رود و در بخش اورژانس کار می‌گیرد، همیشه با استرس مواجه شدن با یک بحران پزشکی تازه رو به‌ رو خواهد بود. اگر این فرد نتواند خود را با شرایط این شغل تطبیق دهد و روز به‌ روز ضعیف‌ تر شود، آمادگی‌ اش برای ابتلا به استرس مزمن بیشتر می‌ شود.

آنچه نباید فراموش کنید

یادتان نرود وقتی استرس پایش را به زندگی شما می‌ گذارد، با خود بیماری‌ های مختلفی می‌ آورد. اگر هیچ‌ وقت مشکل گوارشی نداشته‌ اید اما تازگی‌ ها مدام حالت تهوع و سوزش سر دل دارید، اگر بدون سابقه ابتلا به بیماری‌ های قلبی، احساس درد یا تپش شدید می‌ کنید، اگر مدام گرفتگی عضلانی دارید و اگر درد دست از سر شما بر نمی‌دارد، باید بدانید که احتمالا یکی از قربانیان استرس شغلی هستید.

در صورتی که از همین امروز فکری به حال این اضطراب نکنید، با مزمن شدن آن ممکن است دچار تغییرات خلقی جدی شوید که درمانشان دشوار، وقت‌گیر و هزینه‌ بر است. مدیریت استرس نوعی مهارت سازگاری است و از یاد نبرید که هر مهارتی قابل آموزش است. پس برای شروع سری به کتاب‌ فروشی بزنید و چند کتاب معتبر درباره روش‌ های مهار استرس تهیه کنید.

خطرات جدی استرس داشتن

روی جعبه سیگارها نوشته: «سیگار عامل اصلی سرطان و برای سلامتی مضر است.» اما برای آنکه چنین زیانی را به بدنتان برسانید، حتما نباید روزی یک پاکت سیگار دود کنید.محققان می‌ گویند استرس‌ های شغلی بیشتر از سیگارهایی که دود می‌شوند برای سلامت مضرند و اگر نتوانید این اضطراب‌ ها را مهار کنید، بیماری‌ هایی که حتی به جان سیگاری‌ ها نمی‌ افتد، خیلی زود سراغ شما می‌آید.

به نوشته هلث، محققان تایید کرده‌اند که تاثیر کار کردن در محیط پراسترس، نداشتن امنیت شغلی، نداشتن بیمه درمانی و طولانی بودن ساعت کار، بر سلامتی به اندازه استنشاق کردن دود سیگار است و اگر این استرس‌ ها ادامه پیدا کند، می‌تواند به اندازه سیگار کشیدن هر روزه بر سلامت فرد تاثیر منفی بگذارد. پس برای حفظ جانتان هم که شده، با کمک راه‌ هایی که در این صفحه به شما پیشنهاد کرده‌ایم، با این استرس‌ ها بجنگید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.