درمان خانگی سرفه کودکان

درمان های خانگی برای سرفه کودکان

بسیاری از داروهای سرفه بدون نسخه برای استفاده در کودکان نوپا ایمن یا مناسب نیستند.والدین به جای این داروها می توانند از درمان های خانگی مناسب برای کمک به تسکین علائم سرفه استفاده کنند.

سرفه ناشی از سرماخوردگی در کودکان نوپا (1 تا ۳ ساله) ممکن است باعث بیخوابی شبانه شود. کودکان کم سن به طور میانگین 6 بار در سال دچار سرماخوردگی میشوند و در اغلب موارد علائم بیماری ۷ تا 10 روز طول میکشد.

تعداد زیادی از کودکان هر سال به علت عوارض جانبی استفاده از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی به اورژانس منتقل میشوند.از طرف دیگر، شواهد علمی چندانی درباره تاثیربخش بودن داروهای ضدسرفه بدون نسخه وجود ندارد.

به گفته کارشناسان، عسل نسبت به دارو نما (بدون تاثیر درمانی) تاثیربخشی بیشتری در بهبود سرفه کودکان ناشی از سرماخوردگی دارد اما تاثیر عسل بیشتر از داروی ضدسرفه دکسترومتورفان نیست.

بازبینی بررسیهای پیشین دراین باره نشان داد داروهای آنتی هیستامینی شدت علائم سرماخوردگی را در کودکان کاهش نمی دهند.همچنین باید توجه داشت ویروسها عامل تا ۹۵ درصد موارد سرفه مربوط به سرماخوردگی هستند بنابراین آنتی بیوتیکها که روی ویروسها اثری ندارند، علائم سرماخوردگی را برطرف نکرده یا دوره سرماخوردگی را کوتاه نمیکنند.

در ادامه به چند درمان خانگی موثر برای سرفه کودکان نوپا میپردازیم. البته باید هشدار داد همه درمانهای خانگی برای کودکان بیخطر نیستند و والدین و مراقبان باید پیش از به کار بردن هر درمان خانگی با پزشک مشورت کنند.

عسل

عسل با برطرف کردن پرخونی مخاط و رقیق کردن ترشحات تنفسی به بهبود سرفه کودکان نوپا کمک میکند. برای رفع سرفه در کودکان بالای یک سال میتوانید یک قاشق عسل به آنها بدهید. درحالیکه داروهای سرفه بدون نسخه ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودکان شوند، کودکان معمولا عسل را به خوبی تحمل میکنند.

البته در موارد نادری ممکن است عسل باعث شک مدرد، تهوع یا استفراغ شود. به یاد داشته باشید عسل و فراورده های آن را نباید به کودکان زیر یک سال داد زیرا خطر مسمومیت بوتولیسم در آنها وجود دارد.

عصاره گزنه

شربت یا قطره گزنه را میتوان برای بهبود سرفه کودکان نوپا به کار برد. عصاره برگ گزنه با باز کردن راه های هوایی و تحریک ترشحات آبکی کودکان نوپا میتواند سرفه آنها را بهبود ببخشد.
توجه داشته باشید که عصاره گزنه را فقط باید به کودکان بالای ۲سال بدهید. عوارض جانبی عصاره گزنه شایع نیست اما این عصاره در مواردی ممکن است باعث تهوع، استفراغ، اسهال، کهیر، دانه های پوستی و اشکال در تنفس شود. عصاره برگ گزنه همچنین مزه ناخوشایندی دارد.

مایعات و رطوبت هوا

والدین باید تلاش کنند آب بدن کودکان را با دادن مایعات کافی حفظ کنند. این کار ترشحات تنفسی را رقیق میکند و از شدت سرفه و درد ناشی از آن می کاهد.
دستگاههای رطوبتساز و گرفتن دوش آب گرم هم باعث مرطوب شدن راههای هوایی میشود و خارج شدن خلط های ناشی از سرفه را راحت تر میکند. گذاشتن یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق کودک هم روش ساده و غیرتهاجمی برای کمک به تسکین علائم سرفه است.

ضماد های نعناع

والدین میتوانند برای کودکان نوپای ۲ساله و بالاتر از ضمادهای نعناع استفاده کنند. یک لایه ضخیم ضماد را روی قفسه سینه کودک و جلوی گردنش بزنید و محفظه حاوی ضماد را از دسترس کودکان دور نگهدارید.

این دارو با تبخیر شدن حس خنکی به کودک میدهد و به بهبود تنفس و تسکین علائم سرفه او کمک میکند. ضمادهای نعناع همچنین ممکن است برای خواب کودک سودمند باشند.

چه زمانی باید نزد پزشک رفت؟

اگر این علائم در کودکتان ظاهر شد، باید او را نزد متخصص کودکان ببرید:
سرفه مداوم و بدون وقفه
مشکل در تنفس هنگامیکه کودک سرفه نمیکند.
کشیده شدن پوست میان دنده ها به سمت داخل در هر بار تنفس
صدای خس خس یا خشن هنگام تنفس
کبود شدن صورت یا لبها هنگام سرفه
درد شدید قفسه سینه
سرفه همراه با بالا آوردن خون
دمای بدن بالای ۴۰درجه سلسیوس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.