درمان خانگی نیش زدگی حشرات

روغن‌­های عصاره‌­ای ممکن است تاثیرات مختلفی داشته باشند و مطالعات حاکی از آن هستند که باید از آن­ها به عنوان مکمل­ برای درمان­‌های اصلی استفاده کرد.
عصاره‌­های روغنی یا روغن‌­های عصاره‌­ای از گیاهان، گیاهان داروئی، گل‌­ها یا درختان استخراج می‌­شود. روغن­‌های عصاره‌­ای متفاوت از روغن­‌های رایحه­‌دار و عطر هستند که اغلب با سایر مواد مخلوط می‌­شوند. در داخل گیاه، روغن­‌های عصاره‌­ای نقش­‌های مختلفی دارند.
در گیاهان، روغن‌­های عصاره­‌ای حشرات مفیدی مانند زنبور را برای دفع حشرات خطرناک جذب می‌­کنند تا گیاه را در برابر باکتری­‌ها و بیماری­‌ها محافظت کنند، و سیگنال­‌های شیمیایی مهم در مورد گیاه ارسال می‌­کنند.
طرفداران روغن­‌های عصاره‌­ای اشاره می­‌کنند که کاربران انسانی می­‌توانند از روغن‌­های ضروری به همان اندازه­ای که گیاهان استفاده می­‌کنند، بهره­‌مند شوند.
با این­حال، بسیاری از مطالعات نشان می­‌دهند که روغن­‌های ضروری می­‌توانند مکملی برای درمان­‌های پزشکی اصلی بکار روند یا حتی مزایایی داشته باشند که درمان‌­های استاندارد ندارند که شامل درمان نیش حشرات نیز می‌­گردد.
عصاره‌­های روغنی در صورت استفادۀ درست می­‌توانند برای نیش حشرات بسیار موثر واقع شوند. این روغن­‌ها که بصورت طبیعی بدست می­آیند به گونۀ خاصی برای رفع التهاب و خارش ناشی از نیش حشرات بکار می­‌روند.
روغن­ها می‌توانند حس خاراندن را کاهش داده و بدین ترتیب جلوی عفونت را بگیرند. چراکه خارش مداوم محل نیش حشره ممکن است باعث زخمی شدن گشته و باکتری­‌ها وارد بدن شوند.
عصاره­‌های روغنی می­‌توانند با روش­‌های مختلفی به رفع نیش حشرات کمک کنند. روغن‌­های زیر ممکن است به افزایش سرعت بهبود نیش و کاهش خارش پس از نیش حشرات کمک کنند.

نکات مهم در مورد عصاره­‌های روغنی برای نیش حشرات:
لازم است تا عصاره‌­های روغنی را با روغن حامل مانند روغن گیاهی رقیق کرد.
عصاره‌­های روغنی ضد میکروبی می‌­توانند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهند.
روغن‌­های ضد التهاب می‌­توانند نحوۀ واکنش بدن به نیش حشرات را تغییر داده و بدین ترتیب حس خارش را کاهش دهند.
افراد با واکنش­‌های آلرژیک از عصاره‌­های روغنی استفاده نکنند زیرا ممکن است منجر به شروع حملۀ آسم در برخی از افراد شود.

بهترین عصاره‌­های روغنی برای نیش حشرات

روغن نعناع ممکن است به رفع سوزش و خارش ناشی از نیش حشرات کمک کند.

هر گونه نیش حشرات می‌­تواند آلوده باشد، بخصوص اگر آن را خراشیده یا زخمی باز شود. در افرادی که واکنش خفیف پوستی دارند (همانطورکه بسیاری از افراد به نیش پشه­‌ها و مورچه‌­ها حساسیت دارند) این روغن­‌ها ممکن است موثر واقع شوند. همیشه روغن عصاره‌­ای را با روغن حامل مخلوط کنید و مستقیما به پوست نمالید.
توجه نمایید این محلول­‌ها و عصاره‌­ها را از کارخانه‌­ها و شرکت­‌های شناخته شده تهیه نموده و به هر برند و عطاری اعتماد ننمایید.

روغن­‌های نعناع و منتول
مطابق با منابع علمی، روغن­‌های نعناع حس خنکی روی پوست ایجاد می­کنند. این کار می­‌تواند به کاهش سوزش و خارش ناشی از نیش یا گزش کمک کند. تحقیقات نشان می‌‌دهد روغن نعناع ممکن است به صورت آنتی باکتری عمل نموده و خطر عفونت ناشی از برخی از گزیدگی­‌ها را کاهش دهد. توجه کنید روغن نعناع را مستقیما به پوست پاره شده نمالید چراکه ممکن است منجر به سوزش یا تشدید آن شود. از این روغن تنها برای نیش پشه و دیگر تحریک‌­های خفیف استفاده کنید.

روغن درخت چای
روغن درخت چای ممکن است به جلوگیری از رشد باکتری‌­ها و دیگر میکروب­‌ها در محل نیش حشرات کمک کند. این روغن می‌­تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد و بدین ترتیب گزینه‌­ای مناسب برای خارش‌­های غیر قابل تحمل در کودکان است.
تحقیقات همچنین نشان می‌­دهند که روغن چوب چای ممکن است به عنوان آنتی هیستامین طبیعی عمل کند. آنتی­‌هیستامین‌­ها فعالیت گیرنده­‌های هیستامین بدن را کاهش می‌دهند که ممکن است نقشی در واکنش­‌های آلرژیک و خارش ایفا کند. این روغن می‌تواند تورم و خارش را کاهش دهد.
روغن اسطوخدوس
شهرت روغن اسطوخودوس که بیش­تر بخاطر بهبود خلق و خوی و آرام­بخشی آن است ،اما برای کاهش درد و خارش‌­های ناشی از نیش زدن نیز به کار می‌­رود. اسطوخدوس درد ناشی از گزش و نیش حشراتی مانند مورچه‌­های آتشین و زنبورها را بهبود می­‌بخشد.

روغن علف لیمو (سرده)
با توجه به برخی منابع علمی، اثرات ضد میکروبی روغن سرده می­‌تواند به جلوگیری از تشدید برخی از بیماری­های ناشی از حشرات کمک کند. در تحقیقی که در سال 2014 منتشر شد مشخص شد که ترکیب موجود در روغن سرده ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد. التهاب، عامل اصلی درد و خارش براثر نیش و گزش حشرات است. با کاهش التهاب، روغن سرده می‌­تواند درد ناشی از نیش را کاهش دهد.

پنج مورد از عصاره­‌های روغنی دیگری که علاوه بربهبود محل گزیدگی به کاهش سر درد نیز کمک می­‌کند:

روغن کافور
روغن کافور احساس گرمایشی مطلوبی روی پوست ایجاد می­‌کند که به رفع خارش ناشی از نیش کمک می­‌کند. اما اگر نیش بجای خارش سوزش داشته باشد، از کافور استفاده نکنید چراکه ممکن است وضعیت را بدتر کند.

روغن بابونه
بابونه که بخاطر خواص آرام­بخش آن، از زمان‌­های دور در طب سنتی ارزشمند است، برای رفع خارش ناشی از نیش و گزش حشرات موثر است. تعداد انگشت شماری از مطالعات نشان داده است که بابونه دارای خواص ضد التهابی است. این بدان معنی است که بابونه ممکن است به رفع واکنش­های آلرژیک خفیف، و همچنین خارش و سوزش ناشی از نیش و گزش اغلب حشرات کمک کند.

فندق افسونگر
نارون کوهی (در معنای دقیق­تر این اصطلاح) که رقیق شده از برگ­‌ها و ساقه­‌های گیاهHamamelis virginian است. در مبارزه با باکتری­‌ها از آلوده شدن جای نیش جلوگیری نموده و زخم را پاکیزه نگه­ می­‌دارد. از نارون کوهی در کاهش التهاب و کبودی نیز استفاده می­‌شود. از آنجایی که به حالت مایع است، نیازی به رقیق کردن آن در روغن حامل وجود ندارد.

استفاده از روغن‌­های عصاره­‌ای روی پوست
با استفاده از دستورالعمل­‌هایی که همراه با روغن عصاره‌­ای ارائه می‌­شود و مطابق بر دستور پزشک یا متخصص یا با توجه به راهنمای خاص روغن­‌های عصاره­‌ای این روغن‌­ها را مستقیما به ناحیه‌­ی آسیب­ دیده بزنید. هرگز بدون دستور متخصص از روغن­‌های عصاره­‌ای استفاده نکنید.
اجتناب از مصرف روغن‌­های عصاره‌­ای
از مصرف روغن­‌های زیر پس از نیش حشرات یا در صورت پارگی یا تحریک پوست اجتناب کنید.

فلفل فرنگی یا شیرین
برگ بو
بنزوئین
کاسیا
دارچین
میخک
رازیانه
سوزن قوچ
آویشن
جعفری
مریم گلی
صنوبر
جعفری معطر
زعتر

زنان باردار یا زنان شیرده باید پیش از استفاده از روغن‌­های عصاره‌­ای روی پوست خود با پزشک خود مشورت کنند.
چه زمانی روغن‌­های عصاره­‌ای کافی نیستند

نیش حشرات در صورت متورم شدن و یا شروع به خارش کردن ممکن است آلوده گردد.

گاهی اوقات روغن‌­های عصاره‌­ای برای درمان درد و خارش نیش­ حشرات کافی نیستند. برخی از راهبردهای مفید دیگر عبارتند از:

قرار دادن لوسیون کالامنی در محل نیش

وان حمام جو دو سر

استفاده از دارو موضعی ضد خارش مانند کرم هیدروکورتیزون

مصرف آنتی هیستامین از قبیل بنادریل

اگر جای نیش خیلی متورم شود و رگه­‌هایی از آن خارج شود، یا بیرون زدگی داشته باشد، ممکن است آلوده شود. در این مورد، افراد باید فورا به دکتر مراجعه کنند.
افراد با واکنش‌­های شدید آلرژیک که باعث تنگی نفس، سوزش، بثورات، یا استفراغ می‌­شوند باید به مراقبت‌­های اضطراری مراجعه کنند.
هرگز از روغن­‌های ضروری برای درمان واکنش آلرژیک استفاده نکنید.

نظرات بسته شده است.