علت و درمان رفلاکس

رفلاکس و سوزش سردل (علت و علائم،روش درمانی)

رفلاکس که به عنوان سوزش سردل شناخته می شود، در نتیجه برگشت اسید معده به مری و ایجاد التهاب و سوزش در قسمت بالای معده و پشت استخوان جناغ سینه ایجاد می شود.به عبارت دیگر این بیماری هنگامی ایجاد می شود که دریچه عضلانی مابین مری و معده با نام اسفنکتر تحتانی مری، دچار اختلال می شود. این دریچه به طور عادی از بازگشت اسید معده به داخل مری جلوگیری می کند.

اسفنکتر تحتانی مری در اثر مشکلاتی ممکن است اغلب اوقات باز باشد یا اینکه اصلا بسته نشود و این می تواند باعث برگشت اسید داخل معده به مری شود. رفلاکس اسید مشکل جدی پزشکی نیست و ممکن است در بسیاری از افراد وجود داشته باشد، مگر اینکه به بیماری رفلکس مری تبدیل شود و نیاز به درمان داشته باشد.

اگر به دنبال چند راهکار ساده برای تشخیص و یادگیری درمان های طبیعی برای این مشکل هستید مقاله های ما را دنبال کنید.

علائم را تشخیص دهید

رفلاکس اسید معده بسیار رایج است. علائم آن شامل سوزش سر دل یا احساس سوزش در قفسه سینه است. این علائم می تواند بعد از خوردن غذا یا در هنگام خواب رخ دهد.

همچنین ممکن است علائمی مانند ترش کردن، نفخ، مدفوع تیره یا سیاه، آروغ زدن یا سکسه مداوم، تهوع، سرفه های خشک یا دردی که با دراز کشیدن یا خم شدن بدتر می شود را نیز تجربه کنید. اشکال در بلع نیز ممکن است به دلیل تنگی دریچه مری دیده شود که در این حالت فرد مرتب احساس می کند که غذا در گلویش گیر کرده است.

محرک ها و چیزهایی که باعث ایجاد تشدید رفلاکس می شوند را بیشتر بشناسید

برخی از عوامل ممکن است باعث ایجاد رفلاکس شوند. سیگارکشیدن، پرخوری، استرس و نداشتن خواب کافی از جمله این محرک ها هستند. همچنین مواد غذایی خاص و نوشیدنی ها ممکن است باعث ایجاد این حالت شوند.

مواد غذایی مانند مرکبات، نوشابه های کافئین دار، شکلات، گوجه فرنگی، سیر، پیاز، الکل، غذاهای چرب، غذاهای ادویه دار نیز در تشدید رفلاکس نقش دارند. برخی از داروها مانند آسپرین، شل کننده های عضلانی و داروهای فشارخون می توانند رفلاکس اسید معده را بدتر کنند. همچنین آنتی بیوتیک ها، تتراسایکلین، بیس فسفونات ها و برخی مکمل های آهن و پتاسیم می توانند رفلاکس را تشدید کنند.

شناخت علل

علت واقعی رفلاکس اسید معده پیچیده بوده و اغلب علل متفاوتی دارد. علت آن برخلاف نامش تولید بیش از حد اسید معده نیست. فشار وارد شده به مری و معده که می تواند بر اثر بارداری، یبوست، چاقی یا اضافه وزن یا فتق هیاتال (قسمتی از معده به قسمت بالایی دیافراگم و به سمت مری حرکت می کند) باشد، از جمله عوامل ایجاد کننده رفلاکس است. همچنین این مشکل می تواند در اثر انقباضات غیر طبیعی مری یا کاهش یا تخلیه طولانی مدت معده ایجاد شود.

تشخیص رفلاکس اسید معده

تشخیص رفلاکس بستگی به شدت علائم یا علائم طولانی مدت دارد. ممکن است با گزارش علائم برای شما یک اندوسکوپی انجام شود (آزمایشی که در آن با یک لوله نازکی که به آن یک مینی دوربین نصب شده مری شما دیده می شود). همچنین آزمایش های دیگری مانند تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس و آزمایش برای اندازه گیری سطح اسید در مری، اندازه گیری حرکت یا فشار مری نیز ممکن است، انجام شود.

کنترل رفلاکس از طریق تغییر شیوه زندگی

1. شیوۀ غذاخوردن تان را تغییر دهید

برای اینکه بتوانید رفلاکس را کنترل کنید، بهتر است نوع و مقدار غذایی که می خورید را تغییر دهید. در یک وعدۀ غذایی سعی کنید مقدار کمتری غذا مصرف کنید؛ با این کار فشار و استرس وارده به معده را کاهش می دهید.

برای کاهش خطر ابتلا به رفلاکس سعی کنید 2 تا 3 ساعت قبل از خوابیدن غذا نخورید. به آرامی غذا بخورید و غذای خود را خوب بجوید زیرا با این کار غذا به راحتی و سرعت بیشتری هضم می شود و مواد غذایی سریع تر از معده تخلیه می شوند و به آن فشار نمی آورند.

2. از مواد غذایی و نوشیدنی های محرک اجتناب کنید

شما باید کشف کنید که چه مواد غذایی یا نوشیدنی هایی باعث رفلاکس اسید معده تان می شود. غذاها و نوشیدنی هایی که می خورید را به خوبی بررسی کرده و توجه کنید که کدام یک از غذاها و نوشیدنی ها برای شما مشکل ساز هستند و این مواد را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا آنها را کمتر مصرف کنید.

به عنوان مثال وقتی برای یک وعده غذایی ماکارونی، کوفته با سس گوجه فرنگی مصرف می کنید و دچار رفلاکس می شوید، بنابراین یکی از این مواد می تواند این مشکل را بوجود آورده باشد. برای اینکه متوجه شوید کدام ماده باعث برگشت اسید می شود در زمان بعدی، به عنوان مثال سس گوجه فرنگی را حذف کنید.

اگر مشکل رفلاکس ایجاد نشد، نشان می دهد که این سس است که برای تان مشکل ایجاد می کند و اگر مشکل برطرف نشود، نشان می دهد که ماکارونی یا کوفته برای شما مشکل ایجاد کرده و باید به دنبال دلیل دیگری باشید.

3. عادت های خود را تغییر دهید

تغییر برخی از عادت های روزانه ما ممکن است به بهبود رفلاکس در ما کمک شایانی کند.

لباس های تنگ می تواند به معده و شکم شما فشار آورده و این فشار اضافی بر روی معده ممکن است رفلاکس را بدتر کند؛ بنابراین سعی کنید لباس های راحت و گشاد بپوشید تا فشار اضافی به معده خود وارد نکنید.

ترک سیگار نیز به برطرف شدن مشکل اسید معده کمک بسیاری می کند.

کاهش وزن نیز یکی از راه های بهبود این مشکل است؛ اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، سعی کنید وزن خود را پایین بیاورید.

4. در مورد شیوة خوابیدن تان تجدید نظر کنید

در برخی از افراد، رفلکس اسید معده در شب بدتر می شود. اگر این مشکل را دارید، برای زیر سر خود از بالش بلند استفاده کنید تا با کمک جاذبة زمین از برگشت اسید معده به مری پیشگیری کنید. به این ترتیب در طول شب از سوزش سر دل در امان خواهید بود و خواب راحتی خواهید داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.