پیشگیری و مراقبت از سینوزیت

مراقبت ها و درمان های خانگی برای سینوزیت

فصل پاییز در راه است و برای بسیاری از افراد این فصل با تصویری از سرما خوردگی، بینی کیپ و سردرد و بی‌ حالی همراه است. اما حتی اگر این مشکلات از پاییز تا بهار هر سال با شما بوده، معنایش این نیست که امسال را هم باید با سینوزیت و مشکلات ناشی از آن بگذرانید.

سینوزیت بیماری عفونی است که همه کم‌ و بیش آن را تجربه کرده‌ اند و در روزهای سرد احتمال ابتلا به آن بیشتر است. این بیماری عفونی اغلب از ویروس ناشی می‌ شود و به‌ سادگی اکثر افراد را درگیر می‌ کند.

افرادی که سینوزیت ویروسی می‌ گیرند علائم سرماخوردگی ساده را دارند. اما جای نگرانی نیست؛ با رعایت اصول بهداشتی و رعایت نکات بهداشتی به میزان زیادی می‌ توانید از سینوزیت پیشگیری کنید.

اگر یک یا دو بار در سال به این بیماری دچار می‌شوید، نیاز به درمان خاصی ندارید و تنها باید با مراقبت بیشتر از خودتان، صبر کنید تا گلبول‌ های سفید بدن کار این ویروس‌ ها را یک‌ سره کنند.

بعضی اوقات هم باکتری قوی‌ تری وارد بدن می‌شود که علائم آن سردرد در ناحیه چشم و پشت چشم و گونه‌ هاست و با بینی کیپ، ترشحات غلیظ سبز یا زرد و کرم‌ رنگ و گرفتگی عضلات همراه است. اگر مدام سینوزیت دارید و سرماخوردگی امانتان را بریده، باید درمان جدی را دنبال کنید.

چهار ستون بدنتان را قرص کنید

اگر نمی‌ خواهید با آمدن فصل جدید مدام دارو مصرف کنید و با سردرد، ضعف و آبریزش‌ بینی سر کار بروید، نظافت شخصی را رعایت کنید. دستانتان را مدام بشویید و از حوله شخصی استفاده کنید. مصرف ویتامین ث را در برنامه روزانه‌ تان قرار دهید و از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.

آب بیشتری بنوشید و غذاهای سرخ‌ کردنی کمتری بخورید. اگر بدنتان قوی باشد، کمتر به بیماری دچار می‌ شوید. در صورتی که سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید، این بیماری مزمن کمتر از قبل می‌ تواند به دیواره دفاعی بدنتان حمله و درگیرتان کند.

حواستان به رفت‌ و آمدهایتان باشد

تردد با وسایل نقلیه عمومی نه‌ تنها می‌تواند شما را در برابر ابتلا به چنین بیماری‌ هایی آسیب‌پذیرتر کند، بلکه می‌ تواند در صورت بیمار بودنتان بسیاری از کسانی را که در مترو و اتوبوس هستند بیمار کند.

اگر نمی‌ خواهید ویروسی که در هوا منتشرشده را با خود به خانه بیاورید، از دستکش‌ های نخی کمک بگیرید و در مترو و اتوبوس برای گرفتن میله‌ ها دستکشی را که هرروز شسته می‌شود به دست کنید.

گذشته از این، مدام دست‌ هایتان را بشویید و از لیوان و وسایل شخصی همکاران و حتی اعضای خانواده‌تان استفاده نکنید. در صورتی که کار از کار گذشت و ویروسی شدید، موضوع را با رئیستان در میان بگذارید و به بهانه انجام کارها، همکاران دیگر را مبتلا نکنید.

اگر در روزهای بیماری به خیال خودتان فداکاری می‌ کنید و سر کار می‌ روید، باید بدانید که با این فداکاری سلامت همکارانتان را به خطر می‌ اندازید و احتمال خارج شدن آن‌ها را از گردونه کار به خاطر بیماری بالا می‌ برید.

دکتر بروم؟

اگر سینوزیتتان سبک است، تحمل بیماری از توان شما خارج نیست و خیلی هم طولانی نشده است، تنها با استراحت و خوردن سوپ حالتان بهتر می‌ شود و نیازی نیست دارو مصرف کنید. اما اگر بیماری‌ تان طولانی شد به پزشک مراجعه کنید تا با دارو روند بهبود بیماری را سرعت ببخشید.

اگر زیاد به این بیماری دچار می‌ شوید، نزد پزشک بروید تا با تجویز داروهای پیشگیرانه پاییز و زمستان را با آسودگی سپری کنید. در موارد حاد، به افرادی که سه یا چهار بار در ماه سینوزیت می‌ گیرند، جراحی توصیه می‌ شود.

قبل از تصمیم به جراحی، حتما با چند پزشک مشورت کنید تا در صورت لزوم زیر تیغ جراحی بروید و فراموش نکنید که جراحی آخرین پله درمان سینوزیت است.

دستگاه بخور بخرید

ارث در این بیماری نقش مهمی ندارد و اگر والدین شما دچار سینوزیت بوده‌ اند، معنایش این نیست که شما هم حتما به این مشکل دچار می‌ شوید. اما اگر مستعد سینوزیت هستید و بیشتر روزهای سرد سال گذشته را بیمار بوده‌ اید، با پیشگیری خودتان را ایمن کنید.

به داروخانه بروید و دستگاه بخور تهیه کنید. مهم نیست دستگاه بخور سرد باشد یا گرم، فقط باید محیط خانه را مرطوب کنید تا از این بیماری در امان باشید.

می‌ توانید داخل آن اکالیپتوس یا داروهای گیاهی نیز بریزید، اما اگر این داروها در دسترس نبود، همان بخور و رطوبت ساده هم می‌ تواند درمان درد شما باشد. باید بدانید که محیط خشک و سرمای شدید می‌تواند شما را بیمار کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.