علت و درمان لکه صورت

5 علت ایجاد لکه تیره و سیاه در صورت و راه درمان آن

لکه های تیره روی پوست صورت ممکن است به چند علت ایجاد شده باشد.اگر دلیل ایجاد شدنشان را بدانید به شما این امکان را می دهد که آنها را درمان یا از ایجاد شدنشان جلوگیری کنید. در این مقاله 5 علت ایجاد لکه های تیره در ضورت را بیان میکنیم:

لکه های تیره صورت به علت اضافه تولید کردن ملانین پوست که یک ماده شیمیایی است که مسئول رنگ پوست ما است بوجود می آید.
به طور کلی، اختلالات رنگدانه پوست بسیار رایج است.

با این حال، عواقب جدی به جز مشکلات زیبایی ندارند،بنابراین نیازی به نگرانی بیش از حد در مورد آنها وجود ندارد. در این مقاله، ما به برخی از عادت های احتمالی نگاه می کنیم که ممکن است سبب ظاهر شدن لکه های تیره در صورت شود.

هورمون ها

تغییرات هورمونی شایع ترین علت ظاهرشدن لکه های تیره و تار بر روی صورت است. علاوه بر این، قرص های کنترل قاعدگی و سایر داروهایی که باعث اختلال هورمونی می شوند ممکن است باعث ایجاد لکه های تیره در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید شود.

همچنین، فعالیت هورمونی ممکن است باعث بروز ملاسما شود، یک شکل از رنگدانه نامنظم که بر برخی زنان باردار تأثیر می گذارد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب

تاثیر نور خورشید در لکه صورت
یکی از دلایل دیگر که سبب ظهور لکه های قهوه ای صورت می شود، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است که موجب تولید نامنظم ملانین می شود.
قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد نقش مهمی در تشکیل انواع لکه های پوست دارد.

به خصوص اگر شما در آب و هوای آفتابی زندگی می کنید، استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب یا کرم روز با مقیاس حفاظت از شاخص UV بسیار توصیه می شود. شما همچنین باید یک مرطوب کننده با یک عامل حفاظت محیطی هر روز صبح، حتی در روزهای زمستان کمتر روشن استفاده کنید.

جای جوش

زخم های آکنه،لکه های تیره یا علائمی است که بعد از جوش زخم ظاهر می شوند. نام اصلی آن اسکار جوش است و معمولا به رنگ قهوهای مایل به قرمز یا قهوه ای تیره دیده می شوند.

بدون درمان، لکه های تیره جای جوش ها ممکن است ماه ها و یا سال ها طول بکشد تا از بین بروند. خوشبختانه بیش از یک روش درمان برای خلاص شدن از آنها وجود دارد.از جمله کرم های ضد جوش و آنتی بیوتیک ها،داروهای تجویزی،روش های پزشکی و برخی داروهای خانگی می باشد.

رژیم نامناسب

رژیم غذایی در زندگی ما نقش کلیدی دارد.باید بدانید که یک رژیم غذایی ضعیف، همراه با کمبود مواد مغذی، منجر به ظهور لکه های قهوه ای صورت می شود.

برخی مطالعات نشان می دهد که یک فرد می تواند با کاهش اکسیدهای چرب امگا 3، محصولات لبنی کم و غذاهای کمتری با شاخص گلیسمی بالا، از بروز آکنه (جوش)جبوگیری کند.

اگر رژیم غذایی شما همیشه نامناسب و نامنظم باشد متوجه تغییراتی که در بدنتان می شود نمی شوید.

تاثیر نور مصنوعی بر لکه تیره صورت و پوست

آیا می دانید که نور مصنوعی نیز می تواند ظاهر لکه های تاریک را روی صورت شما ترویج دهد؟با این حال،تاثیرش کمتر از میزان نور طبیعی خورشید است.

یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی جراحی نشان می دهد که تابش های مضر از صفحه نمایش تلویزیون، صفحه نمایش کامپیوتر و چراغ های فلورسنت غیر قابل کشف ممکن است در طول زمان باعث ایجاد لکه های تیره در پوست شما شود.

بیشتر بخوانید:لکه و خال مادرزادی در کودکان

همچنین، نور مصنوعی قابل رویت باعث تولید رنگدانه به همان شیوه ای می شود که نور خورشید UV آن را ایجاد می کند. برای مقابله با این عامل، سعی کنید زمان مواجهه را کاهش دهید یا حداقل مطمئن شوید که مواجهه های مکرر را کمتر انجام دهید.

راه های درمانی برای کاهش لکه تیره صورت

بیشتر لکه های تیره صورت نشان دهنده مشکلات جدی نیستند ولی همه ما دوست داریم که صورتی شفاف و صاف داشته باشیم.بنابراین، اگر می خواهید لکه های قهوه ای و تیره صورت خود را کاهش دهید، می توانید برخی از مواد طبیعی موثر برای آن را امتحان کنید. این مواد طبیعی می توانند به عنوان اقدامات موضعی پیشگیرانه یا درمانی انجام شوند.مثل:

خاک رس سفید
لیمو و آهک
اسانس کرفس
آلوئه ورا
جو
آناناس
جعفری
پیاز
روغن آرگان

نکته: پس از استفاده از مواد فوق در پوست خود، از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری د، زیرا این امر می تواند وضعیت را بدتر کند.

ممکن است از برخی از کرم ها استفاده کنید که باعث تشکیل ملانین و رنگدانه های منتشر شده می شود.پس در نظر داشته باشید که این محصولات نباید برای مدت زمان طولانی اعمال شوند.

ممکن است بخواهید که از درمان های لیزری استفاده کنید که بتواند لکه های روی صورت شما را کاهش دهد. با این حال، موارد زیادی وجود دارد که این روش ها ممکن است منجر به عوارض جانبی ثانویه شود که پوست شما را به جای بهتر شدن،بدتر کند.

در نهایت، اگر متوجه ظاهر لکه های صورت تیره شوید، ممکن است بخواهید در اسرع وقت با متخصص پوست تماس بگیرید تا بتوانند آزمایشات لازم و مرتبط را انجام دهند.اگر لکه ها خطرناک و احتمالا رو به سرطانی شدن باشند،فهمیدن علت ایجاد لکه ها و درمان خاصی برای کاهش یا از بین بردن این لکه ها روی صورت ضروری است.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.